Брекети можуть виправити широкий спектр проблем із зубами. Які існують види брекетів, і які саме обрати? Ваш стоматолог-ортодонт може допомогти обрати варіант, який найкраще підходить для вас.

Зубні брекети вирівнюють зуби та виправляють широкий спектр ортодонтичних проблем, таких як:

Багато дітей і підлітків носять брекети, але брекети для дорослих теж поширені.

Як працюють брекети

Брекети використовують легкий, постійний тиск, щоб з часом перемістити зуби в належне положення.

Які бувають види брекетів

Існує кілька різних типів брекетів. Тип, який найкраще підходить для вас, залежить від кількох факторів, зокрема типу проблеми, тяжкості вашого стану та ваших особистих уподобань.

Металеві брекети

Коли говорять про брекети, зазвичай уявляють саме традиційні — металеві. Для металевих брекетів використовуються дуги, брекети та дроти з нержавіючої сталі, щоб м’яко зміщувати зуби з часом. Стоматолог-ортодонт приклеїть брекет до кожного зуба, а потім помістить тонку гнучку дугу поверх них.

Крихітні еластичні стрічки, які називаються лігатурами, міцно утримують дріт на місці. Металеві брекети видно, коли ви посміхаєтеся, але ви можете вибрати прозорі лігатури або лігатури кольору зубів, щоб брекети були менш помітними. Також можна вибрати лігатури яскравих кольорів.

Традиційні металеві брекети є поширеним варіантом ортодонтичного лікування завдяки їх ефективності у виправленні різноманітних проблем із зубами та здатності забезпечувати послідовні та надійні результати. Ці брекети підходять для людей будь-якого віку та можуть вирішити широкий спектр стоматологічних проблем. Однією з переваг традиційних металевих брекетів є їхня довговічність. Металеві брекети та дроти розроблені таким чином, щоб витримувати зусилля, пов’язані з повсякденною діяльністю, наприклад прийомом їжі та розмовою. Крім того, металеві брекети часто доступніші в порівнянні з іншими ортодонтичними варіантами, що робить їх популярним вибором для людей з обмеженим бюджетом. Хоча традиційні металеві брекети можуть бути не такими естетично привабливими, як деякі з новітніх ортодонтичних варіантів, прогрес у технології зробив їх меншими та менш помітними, ніж раніше. Крім того, ефективність металевих брекетів у досягненні бажаних результатів добре доведена, що робить їх популярними серед багатьох пацієнтів.

Керамічні брекети

Керамічні брекети працюють, так само як і металеві. Ключова відмінність полягає в тому, що брекети, дроти та лігатури мають колір зубів. Керамічні брекети все ще видно, але вони менш помітні.

Керамічний матеріал, який використовується в цих брекетах, стійкий до плям, що допомагає зберегти їх естетичну привабливість протягом усього процесу лікування. Скоби, які використовуються в керамічних брекетах, менші та більш округлі, що може збільшити комфорт і зменшити подразнення на губах і щоках. Важливо відзначити, що хоча керамічні брекети є більш естетично привабливим варіантом, вони можуть вимагати більше догляду та уваги, ніж традиційні брекети. Керамічний матеріал дещо більш крихкий, ніж металевий, тому пацієнтам рекомендується уникати певних продуктів, які можуть завдати шкоди, наприклад твердих цукерок або липкої їжі.

Сапфірові брекети

Сапфірові брекети точно такі ж, як і металеві. Єдина відмінність, це їхня здатність маскуватися під природний колір ваших зубів. Виготовляються вони з сапфірового скла або синтетичного сапфіра.

Ці брекети дуже стійкі, як металеві, тому малоймовірно, що вони деформуються, зламаються або подряпаються. На відміну від керамічних брекетів, сапфірові з часом зберігають свій колір. Вони не пігментуються, попри вживання кави, сигарет, червоного вина чи інших елементів. Їх адгезія (зчеплення) краща, ніж у кераміки, завдяки сітці з цирконієвого порошку, яку вони мають. Однак вартість такого типу брекетів вище, ніж металевих і керамічних. Вони особливо рекомендовані людям, у яких зуби не дуже білі. Якщо поставити керамічні, вони можуть занадто сильно виділятися на зубах через пігментацію. Сапфірові брекети не викликають дискомфорту ані в щоках, ані в яснах. Вони мають досить невеликі розміри.

Комбіновані брекети

Такі брекети поєднують два матеріали, один з яких метал, а другий – сапфір або кераміка. Сапфірові і керамічні брекети на зубах фактично не видно, тому їх кріплять на передню частину зубного ряду, а металеві — на передні нижні або на бічні зуби.

Прозорі елайнери Invisalign

Прозорі елайнери є альтернативою брекетам. Елайнери – це прозорі капи, які треба змінювати приблизно кожні два тижні. На відміну від металевих брекетів, прозорі елайнери знімні. Але ви повинні носити їх щонайменше 22 години щодня, їх треба знімати, щоб поїсти, попити та почистити зуби.

У сучасній ортодонтії прозорі елайнери набули популярності як життєздатна альтернатива для виправлення неправильного розташування зубів, пропонуючи пацієнтам непомітний і зручний варіант лікування.

Прозорі елайнери підходять для широкого спектра ортодонтичних проблем, включаючи легке та помірне скупчення, проблеми з відстанню між зубами та легкі порушення прикусу. Однак вони можуть бути непридатними для більш складних випадків, які вимагають значного переміщення зубів або зміни щелепи. Пацієнтам важливо проконсультуватися з ортодонтом, щоб визначити, чи є прозорі елайнери правильним вибором для їхніх конкретних потреб.

Лінгвальні брекети

Лінгвальні брекети схожі на традиційні, але вони кріпляться на задніх поверхнях зубів, а не на передніх.

За допомогою лінгвальних брекетів можна лікувати широкий спектр нерівностей зубів, включно зі скупченістю зубів, проміжками та проблеми з прикусом. Хоча лінгвальні брекети пропонують більш стриманий варіант ортодонтичного лікування, вони можуть мати деякі недоліки. Розміщення брекетів на внутрішній поверхні зубів спочатку може викликати дискомфорт і пацієнту може знадобитися деякий час, щоб звикнути до нього.

Також можна комбінувати лінгвальні та вестибулярні (зовнішні) конструкції. На внутрішню частину верхньої щелепи встановлюються невидимі брекети, на нижню щелепу – будь-які інші.

Самолігуючі брекети

Самолігуючі брекети зовні схожі на традиційні металеві брекети. Основна відмінність полягає в тому, що замість лігатур (крихітних еластичних стрічок) використовують вбудовану систему для утримання дуги на місці. Цей механізм дозволяє брекетам регулюватися відповідно до руху зубів. Однією з головних переваг самолігуючих брекетів є їх ефективність. Крім того, самолігуючі брекети бувають як металевими, так і керамічними, що дає пацієнтам можливість за бажанням вибрати менш помітний варіант.

Вони також вимагають менше обслуговування, оскільки немає еластичних зв’язків, які можуть затримувати їжу та наліт, що полегшує їх очищення. Такі брекети, як правило, дорожчі, ніж традиційні.

Фактори, які слід враховувати при виборі брекетів

Вибір правильного типу брекетів – важливе рішення, яке може вплинути не лише на здоров’я ротової порожнини, а й на вашу впевненість у собі та повсякденне життя. Ось кілька факторів, які слід враховувати:

  1. Серйозність ортодонтичних проблем. Важливим фактором при виборі брекетів є складність ваших стоматологічних проблем. Деякі типи, такі як традиційні металеві брекети, можуть вирішувати широкий спектр ортодонтичних проблем, від простих до складних. Навпаки, такі варіанти, як Invisalign, можуть краще підходити для менш складних проблем вирівнювання.
  2. Естетичність. Якщо ви стурбовані тим, як брекети вплинуть на ваш зовнішній вигляд, ви можете віддати перевагу менш помітним варіантам, таким як керамічні брекети або прозорі елайнери. Однак майте на увазі, що ці варіанти можуть не підходити для всіх типів ортодонтичних проблем.
  3. Спосіб життя. Ваш спосіб життя також може вплинути на ваше рішення. Якщо ви ведете активний спосіб життя або займаєтеся контактними видами спорту, традиційні брекети можуть не підійти вам через потенційний ризик пошкодження. Прозорі елайнери, які можна видалити під час фізичної активності, можуть бути кращим вибором.
  4. Бюджет. Важливим фактором є вартість. Традиційні металеві брекети, як правило, є найдешевшими, тоді як такі варіанти, як лінгвальні брекети, керамічні брекети та прозорі елайнери, як правило, дорожчі.
  5. Технічне обслуговування та догляд. Кожен тип брекетів має свої унікальні вимоги до обслуговування. Деякі, як-от Invisalign, вимагають додаткового зняття та чищення, тоді як традиційні брекети можуть потребувати більшої уваги до гігієни ротової порожнини через утримання їжі.

Зауважте, що найкращий тип брекетів для вас залежатиме від комбінації цих факторів. Важливо ретельно обговорити зі своїм ортодонтом, щоб зрозуміти всі варіанти та прийняти обґрунтоване рішення.

З якого віку найкраще ставити брекети?

Ви ніколи не надто старі для ортодонтії. Однак найкращий вік для брекетів – це, як правило, від 9 до 14 років. У цей момент щелепи та кістки обличчя є більш пластичними, оскільки вони все ще розвиваються. Брекети для дорослих так само ефективні, але для досягнення бажаних результатів може знадобитися трохи більше часу.

Скільки часу потрібно, щоб брекети почали працювати?

В середньому лікування брекетами триває близько двох років. Але це залежить від ступеня зміщення зубів. Деякі люди закінчують лікування менш ніж за 12 місяців. Іншим може знадобитися до трьох років.

Як доглядати за брекетами?

Правильна гігієна ротової порожнини ще більш важлива, коли ви носите брекети. Наліт і зубний камінь можуть накопичуватися навколо брекетів і дротів, що призводить до карієсу та гінгівіту. Ваш ортодонт надасть вам детальний список інструкцій щодо догляду за брекетами. Але ось кілька загальних рекомендацій:

  • чистіть зуби принаймні двічі на день, використовуючи зубну щітку з м’якою щетиною та фторвмісну зубну пасту;
  • один раз на день використовуйте нитку між зубами та навколо брекетів;
  • якщо у вас є прозорі елайнери, чистіть їх щодня та зберігайте належним чином, коли ви їх не носите;
  • уникайте твердої, хрусткої або липкої їжі;
  • регулярно відвідуйте свого ортодонта для підтяжки та догляду;
  • регулярно відвідуйте свого стоматолога для чищення та планового догляду за зубами.

Як зберегти результати після брекетів

Зателефонуйте своєму лікарю, якщо у вас:

  • біль, який не зникає за допомогою ліків;
  • обірвані дроти або пошкоджені інші елементи системи;
  • травма рота або обличчя;
  • кровотеча або інфекція ясен.

Ухвалення рішення про тип брекетів для ортодонтичного лікування – дуже важливе. Низка варіантів, доступних сьогодні означає, що є відповідне рішення для кожного, незалежно від віку, способу життя чи бюджету.

Стоматологи-ортодонти клініки YAREMA DENTAL допоможуть підібрати найкращий тип брекетів для вашої індивідуальної ситуації. Зв’яжіться з нами, щоб розпочати індивідуальне ортодонтичне лікування.