Брекети – є перевіреним засобом для вирівнювання зубів та виправлення прикусу, як у дорослих, так і у дітей. Зуби у дітей рухливіші, ніж у дорослих, тому лікування брекетами займає менше часу.
З якого віку ставлять брекети і коли дитині треба почати лікування брекетами, щоб досягти максимально ефективного результату?
Ознаки того, що дитині можуть знадобитися брекети
Проміжки між зубами. Проміжки між молочними зубами — нормальне явище, але якщо у дитини вже є постійні зуби, але ще є прогалини, можливо, настав час записатися на прийом до ортодонта. Зубні щілини можуть легко накопичувати зубний наліт, який твердне і перетворюється у зубний камінь. Зубний камінь збільшує ризики гінгівіту і пародонтиту. Зубний камінь і зубний наліт також можуть викликати інші легкі симптоми, такі як неприємний запах з рота.
Скупчені зуби. У дитини може бути занадто багато зубів. Коли у дітей виростають постійні зуби, у роті може не вистачити місця для них. У цьому випадку зуби можуть рости під незвичайними кутами. Скупчені зуби також можуть викликати інші побічні ефекти, такі як утруднене жування та проблеми з дикцією. Брекети також можуть виправляти проблеми, які спричинила скупченість зубів, наприклад надмірний або недостатній прикус.
Невчасно випали молочні зуби. Вік, коли дитина втрачає молочні зуби, може вплинути на те, чи знадобляться їй брекети. Коли дитина рано втрачає молочні зуби, це може спричинити різні стоматологічні ускладнення, які можуть вимагати встановлення брекетів. Пізнє випадіння молочних зубів може спричинити проблеми з вирівнюванням, коли починають рости постійні зуби. Зазвичай діти втрачають молочні зуби у 6 або 7 років. Якщо це сталося раніше, чи пізніше, треба проконсультуватися зі стоматологом.
Неправильний прикус. Зуби дитини неправильно розташовані і не стикаються один з одним. Причиною може бути проблема з верхньою або нижньою щелепою. Якщо порушень прикусу нема, верхні й нижні зуби добре прилягають один до одного при закритому роті.
Дихання ротом. Якщо ви помітили, що ваша дитина дихає через рот, то у майбутньому їй можуть знадобитися брекети. Постійне дихання через рот може викликати проблеми з формою обличчя. Це може вплинути на те, як ростуть їхні постійні зуби; наприклад, щелепа може стати занадто вузькою, і в ній не буде достатньо місця для постійних зубів.
Як довго дитині буде треба носити брекети
Неможливо назвати конкретні терміни: можливо, дитині доведеться брекети носити від 6 місяців до 2 років. Точна кількість часу, необхідного для носіння брекетів, залежить від типу захворювання та його тяжкості. Під час консультації ортодонт складе план лікування, який може включати його тривалість. Однак цей план може змінюватися. Усе залежить від того, як рухаються зуби дитини — наприклад, якщо це відбувається повільно, їй, можливо, доведеться носити брекети довше.
З якого віку дитині потрібно ставити брекети
Деякі ортодонти можуть рекомендувати брекети для дитини у віці 6 або 7 років, а деякі — з 9 років. 9 років – хороший вік, тому що постійні зуби дитини повністю виросли. Вважається, що ідеальним віком для встановлення брекетів є вік від 9 до 14 років.
Батьки самостійно не можуть визначити, чи треба встановлювати дитині брекети. Ось чому важливо відвести дитину до ортодонта після 7 років, щоб визначити, чи потрібні їй брекети для корекції зубів та чи потребує дитина попереднього лікування перед встановленням брекетів. Оптимальний вік для встановлення брекетів залежатиме від стану зубів та ротової порожнини.
Чи ставлять брекети на молочні зуби
На молочні зуби брекети зазвичай не ставляться. У молочних зубах короткі корені, вони не витримають такого навантаження. Встановлення брекетів на них може завадити росту постійних зубів.
Які брекети для дитини кращі
Традиційні металеві брекети
Традиційні металеві брекети все ще залишаються популярним вибором для дітей завдяки своїй ефективності та доступності. Вони складаються з металевих скоб, прикріплених до кожного зуба та з’єднаних металевою дугою. Ці брекети чинять тиск на зуби, поступово зміщуючи їх у правильне положення. Хоча вони можуть бути не найестетичнішими, вони дають перевірені результати.
Керамічні брекети
У цих брекетах використовуються скоби кольору зубів, які роблять пристрій менш помітним. Однак такі брекети можуть бути більш крихкими, ніж металеві, і потребують додаткового догляду.
Самолігуючі або безлігатурні брекети
Самолігуючі брекети використовують систему затискачів замість гумових стрічок для утримання дроту на місці. Така конструкція зменшує тертя, що потенційно призводить до швидшого лікування та більшого комфорту. Доступні як металеві, так і керамічні версії самолігуючих брекетів.
Елайнери
Прозорі елайнери — це альтернатива для тих, хто має незначні ортодонтичні проблеми. Ці капи поступово вирівнюють зуби без використання брекетів і дротів. Це популярний вибір для старших дітей і підлітків, які уважно ставляться до своєї зовнішності. Однак елайнери вимагають більшої дисципліни, оскільки вони знімні, їх потрібно носити більшу частину дня і знімати під час їжі та чищення зубів. Важливо переконатися, що ваша дитина може послідовно дотримуватися плану лікування та доглядати за зубами та елайнерами.
Фактори, які слід враховувати при виборі брекетів
Серйозність ортодонтичної проблеми: тип брекетів залежатиме від складності стоматологічної проблеми дитини.
Вік і рівень зрілості дитини: дітям молодшого віку краще підійдуть традиційні металеві брекети через їхню довговічність. Діти старшого віку та підлітки можуть віддати перевагу естетичній привабливості керамічних брекетів або прозорих елайнерів.
Вартість: брекети відрізняються за ціною, тому важливо враховувати свій бюджет.
Рівень комфорту: деяким дітям певні типи брекетів можуть здатися більш зручними, ніж інші.
Як довго діти звикають до брекетів і які можуть виникнути проблеми
Коли дитині встановлять брекети, їй може знадобитися деякий час, щоб адаптуватися до нового способу життя. Спочатку брекети можуть викликати дискомфорт, також дітям доведеться відмовитися від певних видів їжі, як-от льодяники чи горіхи.
Якщо брекети викликають хворобливі відчуття, можна прикладати до зубів компреси з льодом. Це позбавить від набряку і запалення, зменшить біль.
Також полоскання рота теплою солоною водою може допомогти дітям позбутися болю. Якщо біль не вщухає, попри ці засоби, слід звернутися до стоматолога.
Що станеться, якщо дитині з ортодонтичними проблемами не ставити брекети
Деякі з наслідків відмови від брекетів включають:
- біль у щелепах або зубах під час жування;
- збільшення проміжків між зубами;
- зміщення зубів;
- біль у щелепі;
- порушення постави.
Брекети можуть допомогти не тільки отримати бездоганну усмішку, але й виправити проблеми, через які в майбутньому буде складніше говорити, їсти та навіть дихати.