Зазвичай люди не замислюються над тим, що необхідно робити після завершення лікування брекетами чи елайнерами. Проте саме в цей період важливо зберегти отриманий ефект. І тут в нагоді стануть ретейнери – виготовлений на замовлення пристрій у вигляді кап, які вдягають на зуби. Окрім фіксації зубів у правильному положенні, вони мають багато супутніх переваг для дорослих і дітей.

Чому потрібні ретейнери?

Навіть після вирівнювання зубів за допомогою брекет систем чи елайнерів, зуби зберігають свою рухливість. Яснам, кісткам та м’язам необхідний час аби звикнуть до їх нового положення. Крім того на положення зубів впливають повсякденні звички, жування їжі та скреготіння. В результаті, це може призвести до повторного зміщення зубів в неправильне положення і, як результат, до появи проблем з прикусом.

Ретейнери або ретенційні капи виконують функцію фіксатора, який тримає зуби в правильному місці, і не дозволяє їм рухатись. Ортодонти призначають ретейнери вже на завершальному етапі лікування і носити їх бажано якомога довше, інколи навіть все життя, аби уникнути повторної появи проблем з прикусом, скупчення зубів тощо.

Слід зазначити, що в дуже рідкісних випадках після ортодонтичного лікування ретейнери можуть бути і не потрібні. Проте для цього в пацієнта повинен скластися ідеальний “пазл”, коли скронево-нижньощелепні суглоби знаходяться в ідеальному положенні, нормалізована функція всіх м‘язів, нормалізовані розміри щелеп, зубні ряди та оклюзійні площини, нормалізовані рухи нижньої щелепи, нормалізована прохідність дихальних шляхів та положення язика. Також важливо не мати шкідливих звичок та хронічних проблем з хребтом. І це далеко не всі умови.

Які типи ретейнерів існують?

Сьогодні в ортодонтичній практиці використовують два основних типи ретейнерів – фіксовані або незнімні та знімні ретейнери. Часом стоматологи використовують комбінацію цих двох типів кап аби підтримувати необхідну рівність зубув.

Отже, фіксовані, незнімні ретейнери мають вигляд металевого дроту і кріпляться до зубів за допомогою спеціального клею. Відповідно, пацієнт не може самостійно їх знімати та вдягати. Інколи такі ретенційні капи використовують безпосередньо на передніх нижніх або передніх верхніх зубах аби вони не зрушилися з місця з часом.

Сьогодні пацієнти стоматологічної клініки Yarema Dental в Києві досить часто віддають перевагу саме незнімним ретейнерам, адже вони виконують свої функції 24/7, а також є досить непомітними для оточуючих. Їх рекомендують, в першу чергу, пацієнтам, з високою вірогідністю повторного зміщення зубів. Але такі ретейнери також мають свої недоліки:

  • пацієнти можуть відчувати дискомфорт через їх постійний контакт з язиком;
  • вони вимагають особливого гігієнічного догляду з регулярним використанням зубної нитки, для очищення металевого дроту, а також періодичного професійного чищенням у гігієніста. В іншому випадку можливе утворення зубного каменю або розвиток гінгівіту.

Записатись на прийом

Знімні фіксатори можна відповідно вдягати і знімати з зубів самостійно. Зокрема це Hawley Retainers, які виготовляються індивідуально під кожного пацієнта з пластику або акрилу та металевого дроту. Їх перевага в довговічності та ефективності. Проте вони більш помітні для оточуючих та інколи можуть впливати на вимову пацієнта.

Також знімними є прозорі ретейнери Essix. Вони не такі міцні і довговічні, як попередні. Проте виготовлені за індивідуальним знімком з формованого пластику і майже непомітні для оточуючих.

Важливою перевагою обох видів знімних ретейнерів є простота догляду за ротовою порожниною. Знімна конструкція дозволяє чистити зуби як зазвичай, а самі капи можна чистити окремо звичайним рідким милом чи спеціальними миючими засобами і промивати теплою водою.

Корисні поради пацієнтам

Аби ретенційні капи прослужили вам довго, запобігайте їх пошкодженню, а також втраті ретейнера, якщо ми говоримо про знімний варіант конструкції. Далі кілька простих порад пацієнтам, що вже встановили чи планують встановити ретейнери:

  • Виймайте ретейнери з рота під час вживання їжі.
  • Зберігайте ретейнери у футлярі, коли не користуєтесь ними.
  • Не жуйте жуйку під час носіння ретейнерів.
  • Ніколи не кладіть їх у кишеню чи сумочку без футляру.
  • Не загортайте ретейнери в серветку, адже їх можна легко сплутати зі сміттям і викинути.
  • Тримайте їх подалі від домашніх тварин, які можуть пожувати чи пошкодити ретейнер.
  • Не залишайте їх біля гарячих предметів, які можуть розплавити ретейнери.
  • Завжди ретельно чистіть зуби щіткою та зубною ниткою, перш, ніж знову вдягти ретейнер.
  • У випадку з фіксованим ретейнером, також дотримуйтесь належної гігієни ротової порожнини та використовувати зубну нитку у доступних місцях навколо нього.

Спеціалісти стоматологічної клініки Yarema Dental в Києві охоче нададуть вам усю необхідну інформацію щодо ретейнерів під час індивідуальної консультації. Пишить та телефонуйте нам, якщо зацікавились цим типом ортодонтичного лікування.

Оберіть лікаря

Ярема Міклош

Головний лікар , лікар ортопед

Профіль лікаря

Запишіться
на прийом

Запишіться
на прийом

Адреса

м. Київ, вул. Антоновича 74,
(ЖК New York), вхід з двору

Телефон

+38 068 479 97 77

E-mail

yaremadentalclinic@gmail.com