Що обрати  —  елайнери  чи традиційні брекети? Який варіант вирівнювання зубів та виправлення прикусу буде кращим  саме для вас ?

Дізнайтеся більше про переваги обох варіантів, та як вони працюють

Традиційні брекети та елайнери Invisalign є двома популярними методами ортодонтичного лікування, які використовуються для поступового вирівнювання зубів, виправлення прикусу та інших проблем.

Передусім, важливо пам’ятати, що на відміну від брекетів, елайнери можуть вирішити більшість, але не всі ортодонтичні проблеми. Тому цю тему варто обговорити зі своїм ортодонтом під час консультації.

Однак у багатьох випадках вам можуть підійти обидва варіанти, і ви маєте зробити вибір залежно від стилю життя.

Як працюють елайнери Invisalign

Invisalign — це найвідоміший бренд прозорих елайнерів, ортодонтичного пристрою, який виправляє зуби. Вони можуть підійти тим, хто не задоволений зовнішнім виглядом своїх зубів, має проблеми зі скупченням зубів чи з прикусом, або великі міжзубні проміжки.

Прозорі елайнери, також відомі як невидимі брекети, — це виготовлені з медичного пластику капи, які тиснуть на зуби, спрямовуючи їх у потрібне положення. Виготовляють їх за 3D-знімками зубів пацієнта, що дозволяє детально проаналізувати стан зубів.

Прозорі та майже непомітні елайнери є альтернативою традиційним металевим брекетам.

Завдяки елайнерам зуби встановлюються у потрібне положення приблизно на 0,2–0,3 мм із кожним новим набором. Залежно від складності кожного конкретного випадку, пацієнту буде запропоновано курс з серії елайнерів – від 12 до 48.

За потреби, пацієнту можуть дати набір “тестувальних” вирівнювачів зубів, для того, щоб ротова порожнина звикла до процесу вирівнювання.

Кожен набір носять приблизно два тижні. Тривалість лікування залежить від індивідуальних особливостей пацієнта, але в середньому курс триває 6-18 місяців.

У чому полягають переваги прозорих елайнерів

Зовнішній вигляд

На відміну від металевих брекетів, прозорі пластикові елайнери Invisalign майже непомітні.

Комфорт

Прозорі елайнери щільно прилягають до зубів і не спричиняють порізів чи дискомфорту.

Легко чистити зуби

Елайнери легко знімаються, після чого зуби можна як зазвичай чистити щіткою. Немає потреби у більш ретельному та складнішому догляду за зубами, як з традиційними брекетами, для догляду за якими треба купувати додаткові засоби.

Можна без застережень вживати тверду їжу

Користувачі брекетів повинні уникати твердої їжі, яку важко пережовувати. Зокрема, горіхів, попкорну, сухої випічки. Елайнери перед вживанням їжі знімають, тому й немає потреби уникати цих продуктів.

Менше відвідувань ортодонта

Пацієнти  з елайнерами не так часто відвідують ортодонта, як люди з брекетами. Для встановлення цих ортодонтичних систем необхідно здійснити усього один або два візити до лікаря.

Недоліки прозорих елайнерів

Не для комплексних виправлень

Прозорі елайнери можна використати не у всіх ситуаціях і, як правило, найкраще вони підходять для людей, яким потрібно лише незначне випрямлення зубів.

Треба знімати перед їжею

Пацієнти з елайнерами можуть пити воду, не знімаючи їх. Однак їх треба знімати щоразу перед вживанням їжі. Це може бути незручним особливо, коли треба поїсти поза межами дому та відвідати кафе чи ресторан.

Матеріал, з якого виготовлені елайнери, –  м’який і легко пошкоджується їжею. Крім того, на прозорому пластику легко утворюються плями, і він може деформуватися після вживання теплих або гарячих напоїв.

Коли елайнери не використовуються, їх  треба зберігати у захисному футлярі.

Вимагають від користувача дисциплінованості

Елайнери треба носити принаймні 20-22 години на день. Якщо без них проводити більше часу, це може уповільнити прогрес вирівнювання або навіть зашкодити кінцевому результату.

До того ж оскільки елайнери легко виймаються, їх можна загубити чи втратити.

Зуби доведеться чистити частіше

Людям, які носять елайнери, треба чистити зуби після кожного прийому їжі, і тільки після цього їх надягати. Якщо за гігієною ротової порожнини не слідкувати, може з’явитися неприємний запах з рота та навіть карієс.

До того ж доглядати треба і за самим капами: промивати водою та чистити рідким милом за допомогою зубної щітки з м’якою щетиною або спеціальними засобами.

Брекети

Брекети залишаються популярним пристроєм для вирівнювання зубів, а також мають низку інших важливих функцій. Вони гармонізують обличчя, відновлюють кути нижньої щелепи, які з віком згладжуються, додають об’єм губам, нормалізують положення язика, покращують дихання та навіть можуть розв’язати проблему з болем у голові та шиї.

Найбільше брекети популярні у підлітків від 9 до 14 років. За статистикою, 25-50% дітей в певний момент потребують ортодонтичного лікування. Однак часто брекети носять і дорослі.

Які бувають брекети

Найбільш популярними і перевіреними є металеві брекети. Їх застосовують в ортодонтії вже понад сторіччя. Перші брекети були важкі і дуже помітні та не дуже комфортні. Однак з розвитком технологій змінилися і металеві брекети. Тепер вони значно зручніші та дають гарний результат за коротший період.

Традиційні брекети об’єднуються в одну систему за допомогою металевої дуги та еластичних стяжок, колір яких можна обрати. Ортодонта треба відвідувати кожні 4-8 тижнів, щоб він скорегував чи замінив дугу для переміщення зубів у правильне положення.

Керамічні брекети виготовляють із прозорого матеріалу під колір зубів. Від металевих вони відрізняються тим, що менше помітні іншим людям.

Утім, такі брекети трохи більші за розміром та іноді можуть сколюватися.

Варто зазначити, що металеві та керамічні брекети зазвичай коштують дешевше елайнерів.

Самолігуючі брекети виробляють, як з металу, так і з прозорого, керамічного матеріалу. Їхня особливість полягає у використанні замість гумових стяжок спеціальних затискачів.

Такі брекети легше встановити та налаштувати. Вони підходять для людей занадто чутливих до дискомфорту у роті та для тих, хто не може довго сидіти і не рухатися у стоматологічному кріслі.

Найменш поширеним видом брекетів є лінгвальні, які встановлюються на задню сторону зубів. Встановлювати такі брекети може лише фахівець-ортодонт високої кваліфікації. Плюсом цих брекетів є те, що вони майже повністю не помітні.

Такі брекети будуть дорожчі за інші види та за елайнери.

Плюси брекетів

Працюють у випадках будь-якої складності

Брекети — це універсальне лікування, яке діє як у незначних, так і в складних випадках. Брекети, які прикріплюються безпосередньо до кожного зуба, є більш потужним засобом, ніж прозорі елайнери, і спрацюють у будь-яких обставинах.

Вибір з кількох варіантів

Лікар може запропонувати вам брекети, які підходять саме для вас. Металеві брекети є найдоступнішим варіантом, однак ви можете вибрати лінгвальні, керамічні брекети або самолігуючі брекети залежно від вашого стилю життя, особливостей та чутливості.

Не можна видалити самостійно

На відміну від елайнерів, пацієнти не можуть зняти брекети без допомоги ортодонта. Немає потреби знімати брекети перед їжею та хвилюватися про те, чи не забули ви їх надіти.

Можна вживати будь-які напої

Брекети є термостійкими, тому можна пити чай, каву чи інші напої протягом дня.

Недоліки брекетів

Дискомфорт у роті

Металеві брекети, хоча й пройшли велику еволюцію з часу винаходу, все ж  не дуже зручні. Потрібен час, щоб до них звикнути. У деяких випадках вони можуть викликати подразнення всередині рота.

Зовнішній вигляд

Брекети, особливо традиційні металеві, важко не помітити, на відміну від прозорих елайнерів.

Обмеження в їжі

Люди з брекетами не повинні їсти низку продуктів. Зокрема, уникати жуйок, твердих виробів з борошна, цукерок та попкорну. Ці продукти або їхні фрагменти можуть застрягти у брекетах або навіть їх пошкодити. Невдалий вибір їжі або перекусу може завдати шкоди та призвести до незапланованого візиту до ортодонта.

Часті візити до лікаря

Наявність брекетів передбачає регулярні візити до ортодонта.

Порівняльна таблиця

 

БрекетиЕлайнери
Скільки носитиУ середньому 2 роки6-18 місяців
Що дешевшеМеталеві та керамічні – дешевше, лінгвальні – дорожче
Чи можна зняти?нітак
Коли ефективніНезначні, середньої тяжкості та складні випадкиНезначні випадки
ВимогиРетельно чистити зуби з використанням додаткових засобів.

Ніякої твердої їжі.

Носити 20–22 години на добу.

Знімати перед їжею.

Чистити зуби після кожної  їжі.

Очищати та промивати капи.

Подразнення у роті і дискомфортБуваютьНемає
НепомітніЛише лінгвальніТак

 

Зробити правильний вибір, що обрати брекети чи елайнери, вам завжди допоможуть у клініці YAREMA DENTAL.