Ортодонт – це лікар-стоматолог, який використовує різні методики, як-от брекети, елайнери та інші стоматологічні пристосування, щоб вирівняти зуби та виправити прикус пацієнтів. Ортодонти відіграють важливу роль у покращенні функції та зовнішнього вигляду зубів і щелеп.
Ортодонтія як напрямок стоматології
Стоматологи, так само як і інші лікарі, обирають спеціалізацію. Для того, щоб стати стоматологом в Україні треба закінчити медичний вищий навчальний заклад і отримати одну зі стоматологічних спеціальностей. Це може бути терапевтична, хірургічна чи ортопедична стоматологія, імплантологія, пародонтологія, дитяча стоматологія, ортодонтія тощо. Після цього необхідно пройти інтернатуру та отримати сертифікат, який дасть право на ведення лікарської практики.
Звісно, лікар-стоматолог повинен володіти знаннями з усіх напрямків професії і вдосконалювати їх протягом життя. Але, опанувати абсолютно всі знання та навички неможливо. Тому, при зростанні складності клінічного випадку пацієнт направляється від стоматолога загальної практики до лікаря-спеціаліста, який здобув додатковий рівень освіти на спеціалізованій кафедрі.
Ортодонтія – це стоматологічна спеціальність, яка спрямована на запобігання, діагностику та лікування аномалій обличчя та зубів, таких як неправильний прикус. Також ортодонти займаються вирівнюванням зубів і щелеп за допомогою брекетів, прозорих елайнерів та інших пристроїв.
Коротка історія ортодонтії
Практика вирівнювання зубів сягає тисячоліть, адже антропологи виявили муміфікованих стародавніх людей із грубими металевими стрічками, обмотаними навколо окремих зубів. Історики припускають, що ще в 1000 році до нашої ери люди вже досліджували методи виправлення неправильного розташування зубів.
Однак ортодонтія як визнана наука почалася в XVIII столітті. У 1728 році французький дантист П’єр Фошар опублікував книгу з описом ортодонтичного пристрою, який він назвав «бандо».
Утім, лише в ХІХ столітті ортодонтія досягла значних успіхів. У 1819 році Крістоф-Франсуа Делабарр представив першу дротову капу, прообраз сучасних брекетів. Едвард Енгл, якого багато хто вважає “батьком сучасної ортодонтії”, визначив справжню природу неправильного прикусу і стандартизував ортодонтичне лікування за допомогою брекетів наприкінці 1800-х років.
У XX столітті відбувся подальший прогрес із розробкою дротів з нержавіючої сталі, які замінили золото та срібло та зробили брекети більш доступними. Винахід стоматологічних адгезивів (клейких речовин) у 1970-х роках дозволив прикріплювати брекети безпосередньо до зубів, що збільшило ефективність ортодонтичного лікування.
Сучасне ортодонтичне лікування дуже далеке від пристроїв минулого. Завдяки постійним дослідженням і клінічним інноваціям сучасна ортодонтія пропонує різноманітні складні варіанти виправлення неправильного прикусу.
Поширені проблеми, з якими звертаються до ортодонтів
Зміщені зуби, які неправильно розташовані. Це може включати такі проблеми, як проміжки між зубами. Зміщення зубів ускладнює чищення, що підвищує ризик виникнення карієсу та захворювань ясен.
Дистальний прикус — це коли верхні передні зуби виступають занадто вперед над нижніми передніми зубами. Це може призвести до того, що нижні зуби впиваються у піднебіння, що може призвести до проблем із яснами та стирання зубів. Це також може вплинути на профіль обличчя та естетику.
Нижній (мезіальний ) прикус – протилежність дистальному прикусу, коли нижні передні зуби знаходяться попереду верхніх передніх зубів. Це може ускладнити належне жування, призвести до нерівномірного зношування зубів та вплинути на загальний вигляд обличчя.
Відкритий прикус – це коли верхні і нижні зуби не стикаються при змиканні щелеп, тобто між ними наявна щілина, що створює проблеми з жуванням і вимовою.
Скупчення зубів відбувається, коли в роті недостатньо місця для всіх зубів. Це може зробити зуби кривими та вони будуть перекривати один одного. Скупчені зуби важче чистити, і вони можуть бути більш схильними до карієсу та захворювань ясен.
Ці ортодонтичні проблеми можуть виникнути у дітей і зберігатися в дорослому віці, якщо їх не лікувати. Вони можуть впливати не тільки на здоров’я ротової порожнини, але й мати глибокий вплив на самооцінку та впевненість.
Виправлення неправильного прикусу зубів може:
- полегшити кусання, жування та спілкування;
- покращити симетрію обличчя та загальний вигляд пацієнта;
- зменшити біль при захворюваннях скронево-нижньощелепного суглоба;
- розділити зуби та спростити їхнє чищення, що допоможе запобігти карієсу.
Чи роблять ортодонти щось інше, крім встановлення брекетів?
Хоча встановлення брекетів є важливим напрямком роботи ортодонтів, це лише частина комплексних послуг, які надає цей лікар. Ці спеціалісти володіють багатьма техніками, розробленими для усунення складних нерівностей зубів і обличчя.
Зокрема йдеться про:
- прозорі елайнери: такі як Invisalign, які також вирівнюють зуби, але менш помітні, ніж брекети
- ретейнери: пристрої, які необхідні після брекетів для збереження положення зубів.
- ортодонтичні пластинки (піднебінні розширювачі): для людей, які потребують регулювання ширини верхньої щелепи.
- тимчасові анкерні пристрої (TADs): мікроімпланти, які служать точкою кріплення для переміщення певних зубів.
Ортодонти займаються не лише вирівнюванням зубів, але й виправленням проблем з прикусом.
Іноді пацієнту може знадобитися ортогнатична операція, або остеотомія щелепи, яка дозволяє виправити деформації щелепи і неправильний прикус у дорослої людини, якщо за допомогою брекетів не можна вирішити проблему.
Лікування розщепленої губи та піднебіння часто вимагає співпраці з іншими фахівцями для комплексного лікування. Також ортодонти лікують травми зубів, які впливають на вирівнювання зубів і структуру щелепи.
Фахові ортодонти володіють достатнім досвідом, щоб надати повний спектр корекційних процедур.