Хоча завдяки сучасним технологіям брекети стали міцнішими, все одно важливо бути обережним. Певна їжа може пошкодити як самі брекети, так їхні компоненти.
Що можна, а що не можна їсти з брекетами?
Чому з брекетами потрібно уникати певних продуктів
Брекети мають компоненти, які можуть бути пошкоджені певною їжею. Важливо уникати дуже твердої або липкої їжі.
Після встановлення брекетів доведеться змінити харчові звички. Вибір правильного харчування зробить носіння брекетів більш комфортним. Вам також не доведеться часто відвідувати ортодонта для ремонту брекетів, упередивши їх пошкодження.
Занадто тверда або липка їжа може зламати дугу або зрушити брекет із зуба. Якщо це станеться, брекети будуть неефективними, доки ортодонт їх не відремонтує. Уникнення пошкоджень допоможе швидше зняти брекети.
Протягом дня або двох після встановлення брекетів, пацієнт може відчувати дискомфорт. Поки зуби звикають до брекетів, рекомендовано їсти переважно м’яку їжу.
Вживання продуктів з високим вмістом цукру та не дотримання правил гігієни може призвести до того, що на відкритих частинах зубів з’являться плями.
Одним із найбільших ризиків для брекетів є відкушування твердої їжі передніми зубами. Тож перед вживанням їжу треба дрібнити на менші шматочки та використовувати сильніші задні зуби для жування.
Продукти, які не можна їсти з брекетами
Хрустка та липка їжа, як-от горіхи, жувальна гумка, тверді льодяники можуть послабити скоби та дроти, що може спричинити затримку лікування.
Продукти, яких слід уникати з брекетами:
- горіхи;
- картопляні чипси;
- попкорн;
- тверді цукерки (наприклад, льодяники);
- жувальна гумка;
- липкі цукерки (наприклад, іриски);
- кукурудза;
- яблука;
- сира морква;
- в’ялена яловичина;
- тверде печиво та коржі.
Розрізайте їжу на менші шматочки, щоб уникнути проблем з брекетами.
Продукти, які можна їсти з брекетами
Хоча є багато продуктів, яких слід уникати людям з брекетами, є чимало смачної їжі, яку можна вживати:
- макаронні вироби, пасти;
- картопляне пюре;
- варені овочі;
- м’ясо без кісток;
- м’які овочі і фрукти;
- супи;
- молочні продукти;
- м’який хліб і бутерброди;
- запіканки;
- піца (без скоринки);
- сир;
- арахісове масло.
Також варто зважати на те, що дотримання здорового, поживного раціону є важливим для здоров’я ротової порожнини та загального здоров’я. Чим здоровіше ваше тіло, тим кращі результати ортодонтичного лікування, оскільки правильна дієта забезпечує необхідні поживні речовини для кісток і тканин, які зазнають значних змін під час лікування брекетами.
Очищення зубів від залишків їжі та зубного нальоту запобігає гниттю та появі плям. Лінгвальні або внутрішні брекети на тильній стороні зубів потребують особливого догляду, оскільки ви не можете побачити, чи застрягла їжа за зубами.