Гігієнічна чистка зубів – нескладна, але це все одно стоматологічна процедура. Важливо знати, чого очікувати від професійного чищення зубів. Не менш важливо знати, як доглядати за ротовою порожниною після процедури.
Важливість професійного чищення зубів
Професійна чистка зубів запобігає розвитку будь-яких проблем зі здоров’ям ротової порожнини. Такого ефекту важко досягти вдома, навіть маючи найдорожчу зубну щітку. До того ж під час професійної чистки стоматолог проводить огляд ротової порожнини і може виявити будь-які захворювання зубів та ясен на ранніх стадіях.
Попри всі наші зусилля підтримувати чистоту зубів, через деякий час на них неминуче утворюється наліт. Це відбувається переважно у місцях, куди важко дістатися зубною щіткою або ниткою. Це також може статися, коли люди погано володіють технікою чищення зубів. З часом зубний наліт твердне і перетворюється на зубний камінь. Наліт і камінь шкодять здоров’ю ротової порожнини, пов’язані з ризиком виникнення карієсу і захворюваннями ясен, які є основними причинами втрати зубів. Крім того, вони викликають неприємний запах з рота.
Під час чищення стоматолог знімає зубний камінь та наліт з зубів та з-під ясен. Рекомендується проходити таку процедуру два рази на рік, однак деяким пацієнтам треба це робити частіше. Наприклад тим, хто має скупчення зубів, а також регулярно вживає каву, чай, або курить. Крім того, ця процедура дозволяє зробити колір зубів світлішим, хоч і не має такого ефекту, як відбілювання.
Існує кілька видів чистки зубів.
Ультразвукова чистка виконується за допомогою ультразвукового скалеру та запобігає захворюванням ясен.
Чистка за допомогою швейцарської технології Air-Flow (дослівно – “потік повітря”) відбувається завдяки утворенню під тиском потоку води зі сумішшю порошку та повітря. Процедура безболісна та безпечна, така чистка ефективно усуває зубний наліт та очищає зуби від пігментації.
Стоматолог також може проводити чистку зубів спеціальними щітками й абразивними пастами. Цей метод також дозволяє ефективно позбутися зубного нальоту.
Перед чищенням лікар може нанести на ясна пацієнта гель для оніміння, щоб мінімізувати ймовірний дискомфорт. Після чистки стоматолог відполірує зуби та може обробити фтором. Фтор зміцнює емаль, що значною мірою запобігає розвитку карієсу. Також лікар може нанести герметик на поверхні молярів (великі кутні зуби). Герметики створюють фізичний бар’єр, який запобігає проникненню шкідливих бактерій та інших речовин в емаль.
Що потрібно і чого не потрібно робити після професійного чищення зубів
Ці поради допоможуть підтримувати зуби у хорошому стані після професійної чистки.
Пийте багато води. Після чистки потрібно зволожити рот, щоб змити будь-які залишки, які могли бути пропущені під час чищення. Це швидкий і простий спосіб “допомогти” слині боротися з бактеріями.
Дотримуйтесь правил гігієни ротової порожнини. Те, що ваші зуби ретельно почистив кваліфікований спеціаліст, не означає, що ви можете відмовитися від зубної щітки та нитки. Не можна пропускати навіть одну домашню чистку зубів. Використовуйте м’яку зубну щітку, адже зуби та ясна можуть бути чутливими.
Дотримуйтесь дієти, яка не шкодить зубам. Після чищення віддавайте перевагу продуктам, які легко жувати. Добре підійдуть супи, йогурти, смузі тощо. Уникайте їжі з дрібними шматочками, наприклад попкорну, оскільки вона може застрягти між зубами або пошкодити ясна.
Якщо ви проходили лікування фтором, вам не слід нічого їсти або пити протягом наступних 30 хвилин після процедури. Ви також повинні уникати будь-якої кислої або гарячої їжі та напоїв протягом решти дня, оскільки вони можуть вплинути на ефективність лікування фтором.
Контролюйте чутливість зубів. Те, що зуби після професійного чищення можуть бути чутливими, цілком нормально, особливо якщо у вас було видалено зубний камінь. Якщо вам це завдає дискомфорт, скористуйтеся зубною пастою для чутливих зубів. Такі пасти ідеально підходять для усунення неприємних відчуттів і можуть полегшити ваш перехід до звичного харчування.
Уникайте кольорової їжі та напоїв. Протягом доби після професійного чищення зубів варто утриматися від вживання кави та червоного вина.
Не паліть. Якщо ви курите, спробуйте зробити хоча б невелику перерву після чищення зубів. Куріння може забарвити зуби та подразнити ясна, заважаючи процесу загоєння. Перерва на день або два може значно вплинути на якість загоєння ясен, особливо якщо вам провели глибоке очищення.
Відмовтеся від алкоголю. Так само як і куріння, алкоголь може бути дещо агресивним для ваших нещодавно очищених зубів, особливо якщо ви проходили лікування фтором. Відомо, що алкоголь впливає на ефективність фтору, зменшуючи його здатність зміцнювати зуби.
Ніколи не ігноруйте біль. Після професійного чищення ви можете очікувати лише невеликої чутливості зубів та ясен, але ви не повинні відчувати справжнього болю. Однак, якщо вам доводиться пити знеболювальне, або якщо дискомфорт не зникає через пару днів, треба обов’язково звернутися до свого стоматолога.
Пам’ятайте, справжній секрет міцної та здорової усмішки – це регулярний професійний догляд, тож не забудьте записатися на чистку зубів через 6 місяців, оскільки цю процедуру потрібно проводити двічі на рік.