Чистка зубів зубною ниткою (флосом) є важливим елементом гігієни ротової порожнини. Нитка очищає та видаляє їжу, яка застрягла між зубами, що зменшує кількість бактерій і нальоту у роті. Як користуватися зубною ниткою і чому це важливо?
Хоча багато людей чистять зуби щодня, не всі використовують зубну нитку. Звичайно, недостатньо просто використовувати зубну нитку. Важливо правильно користуватися нею. Неправильне використання зубної нитки потенційно може пошкодити зуби та ясна.
Зубна нитка: інструкція з використання
- Відріжте або відірвіть від котушки приблизно 30-45 см зубної нитки.
- Намотайте більшу частину нитки на середні або вказівні пальці обох рук. Оберніть більшу частину нитки навколо вказівного пальця однієї руки, і невелику частину на середній палець іншої руки.
- Залиште між пальцями лише 5-10 см вільної нитки для зубів.
- Натягніть нитку великими та вказівними пальцями.
- Великими та вказівними пальцями захопіть отриману робочу ділянку і введіть в проміжок між зубами. Дійте акуратно, без різких рухів і надлишкового тиску, щоб не травмувати ясна.
- Направляйте нитку рухами рук по стінці зуба: нижня щелепа від верху до низу, верхня – зверху вниз.
- Кожен проміжок опрацьовуємо два рази: спочатку поверхню одного зуба, потім іншого.
- Для кожного зуба використовуйте нову чисту частину нитки.
Зубні нитки можуть продаватися разом з тримачами у вигляді «рогаток», які можуть бути простішими у використанні.
Також неважливо звідки починати чистку: з верхніх або нижніх зубів, або спереду чи ззаду. Просто переконайтеся, що ви очистили зубною ниткою всі міжзубні проміжки. Чистити ниткою також треба вздовж боків зубів, які межують із проміжками, де відсутні зуби – частинки їжі можуть потрапити туди також.
До задніх зубів важче дістатися та підтримувати їх у чистоті, ніж до передніх. На задніх зубах є канавки та виступи, які допомагають пережовувати їжу, але вони також можуть збирати дрібні частинки їжі, що може збільшити ризик утворення карієсу та бактерій у зубному нальоті, що своєю чергою, може призвести до захворювань ясен.
Як краще використовувати зубну нитку людям з брекетами
Чищення зубною ниткою, якщо у вас є брекети, може бути складним і займає більше часу. Якщо ви використовуєте звичайну нитку, приділіть процесу 10-15 хвилин. Для цього методу виберіть вощену нитку, яка з меншою ймовірністю порветься або застрягне в брекетах.
Інструкція з використання зубної нитки для брекетів
- Відріжте приблизно 45 см вощеної зубної нитки.
- Встаньте перед дзеркалом, щоб переконатися, що нитка направлена туди, куди вам потрібно.
- Почніть із протягування нитки між зубами та ортодонтичною дугою. Оберніть вільні кінці нитки навколо вказівних пальців, щоб легко рухати ниткою.
- Вставте нитку між двома зубами якомога обережніше. Потім перемістіть нитку вгору та вниз уздовж боків обох зубів.
- Під час чистки верхніх зубів, спробуйте утворити ниткою перевернуту букву U. Для цього підніміться вгору від одного зуба, поки не дійдете до лінії ясен.
- Потім проведіть ниткою вниз по стороні іншого зуба.
- Обережно зніміть нитку і витягніть її з-за дроту.
- Уникайте висмикування нитки із зуба, оскільки ви можете зрушити дріт.
- Тепер перейдіть до наступних двох зубів і використовуйте ту саму техніку, доки не прочистите ниткою між усіма зубами.
Окрім використання вощеної нитки, є інші варіанти, які добре підходять для людей з брекетами. Наприклад, суперфлос.
Коли слід користуватися зубною ниткою
Деякі люди зазвичай спочатку чистять зуби щіткою, а потім використовують нитку. Однак зазвичай рекомендується спочатку користуватися ниткою, а потім чистити зуби.
Зубна нитка допомагає підняти та вивільнити рештки їжі та зубний наліт, що застрягли між зубами, тоді як чищення видаляє ці частинки з рота.
Якщо ви спочатку чистите зуби, а потім використовуєте зубну нитку, їжа та наліт залишаються у роті до наступного чищення.
Стоматологи рекомендують використовувати зубну нитку принаймні один раз на день і чистити зуби двічі на день щіткою з зубною пастою.
Види зубної нитки
Існує кілька різновидів зубних ниток. Який тип нитки найкраще підійде саме вам, залежить від ваших уподобань, кількості простору між зубами та наявності у вас брекетів або мостів. Деякими зубними нитками легше користуватися у великих просторах, тоді як іншими видами ниток легше користуватися у вузьких місцях.
Різні типи зубної нитки включають:
Стоматологічна стрічка. Цей тип зубної нитки ширший і плоский, як стрічка, що полегшує використання, якщо у вас є брекети, щілини або великі проміжки між зубами.
Стандартна нитка. Це тонка нейлонова нитка, яка може поміститися між зубами. Вони бувають ароматизовані або без запаху, а також вощені або невощені. Якщо ваші зуби скупчені або розташовані близько один до одного, зубна нитка з восковим покриттям може полегшити проникнення між ними.
Суперфлоси. Така нитка складається з трьох частин: жорсткий кінець для зручного введення нитки в важкодоступні місця, губчасту нитку для чищення навколо брекетів і звичайну нитку для видалення нальоту під лінією ясен.
Також бувають іригатори, які використовують воду та тиск для видалення нальоту та їжі з проміжків між зубами. Деякі з них портативні, працюють від акумулятора, а деякі – стаціонарні, від електромережі. Такий варіант чудовий, якщо у вас виникають проблеми з використанням звичайної нитки. Ці пристрої також корисні, якщо у вас є брекети.
Хороша гігієна ротової порожнини передбачає більше, ніж просто чищення зубів. Це також правильне використання зубної нитки. Зубна нитка допомагає видалити бактерії, зубний наліт і їжу між зубами, а також зменшує ймовірність карієсу та захворювань ясен.
Однак неправильне чищення ниткою може призвести до неприємних наслідків, тому важливо бути ретельним, але обережним. Ви завжди можете попросити у свого стоматолога пораду про те, як правильно користуватися ниткою.
Разом із регулярним чищенням зубів і зубною ниткою плануйте регулярне професійне чищення зубів та обстеження у стоматолога.