Щітка, паста та розуміння, як правильно чистити зуби допоможуть вам покращити посмішку і здоров’я зубів.

Окрім того, йдеться не тільки про зуби, але й про здоров’я всього організму.

Чому важливо чистити зуби

Кожного разу, коли ви їсте або п’єте, залишки їжі можуть прилипати до ваших зубів і ясен. Сміття та бактерії перетворюються на липку плівку, яка називається нальотом. Якщо його залишити на зубах занадто довго, він кальцифікується.

Затверділий наліт називається зубним каменем, і його не можна видалити зубною щіткою. Усередині зубного каменю знаходяться бактерії, які виділяють кислоти, що призводять до карієсу та руйнують зубну емаль. У середині зуба утворюється такий собі «тунель» до нерва та щелепної кістки. Звідти бактерії можуть переміщатися до інших частин вашого тіла, зокрема у мозок, серце та легені.

Бактерії, пов’язані з зубним нальотом, також можуть подразнювати та інфікувати ясна і кістку щелепи, що призводить до втрати зуба.

Окрім того, погане здоров’я зубів пов’язане з такими захворюваннями, як гіпертонія, проблеми з серцем, діабет, ревматоїдний артрит, остеопороз, хвороба Альцгеймера та пневмонія.

Як обрати хорошу зубну щітку

Наразі у магазинах дуже великий вибір зубних щіток: від простих пластикових паличок зі щетиною до високотехнологічних інструментів, які обертаються або вібрують.

Утім, не варто сподіватися, що «розумна» дорога зубна щітка зробить усю роботу за вас. Якщо ви не володієте технікою чищення зубів, ви пропустите зубний наліт, навіть використовуючи електричну зубну щітку.

Придбайте зубну щітку, яка вам подобається і якою ви будете із задоволенням регулярно користуватися. Якщо ваші ясна чутливі, вам знадобиться м’яка щітка, яка не викликає подразнення. Якщо у вас немає проблем з яснами, можна використовувати щітку середньої жорсткості.

Змінюйте зубну щітку кожні кілька місяців. Якщо щетинки на щітці виглядають зношеними та більше не тримаються вертикально, або зуби після чистки не виглядають чистими, настав час купляти нову щітку.

Якщо ви обираєте сучасну електричну зубну щітку, перед покупкою перевірте налаштування, щоб переконатися, що вони зручні.

Використовуйте правильну техніку чищення зубів

Незалежно від того, яку зубну щітку ви використовуєте, чистіть зуби пастою з фтором двічі на день. Фтор захищає зуби від карієсу. Утім, дуже маленьким дітям не слід чистити зуби пастою з фтором.

Також бажано до чи після кожного чищення використовувати зубну нитку та йоржики для міжзубних проміжків.

Чистити зуби рекомендовано протягом 3 хвилин. Рот можна розділити умовно на 4 секції: ліві верхні зуби, ліві нижні зуби, праві верхні зуби та праві нижні зуби. На кожну ділянку виділіть приблизно по 30 секунд. Не забувайте також чистити і язик, на якому збирається безліч бактерій.

Щітку треба змочити водою, видавити на неї небагато зубної пасти, приблизно розміром з горошинку, а для дітей – з рисове зернятко.

Під час чищення щітку треба нахилити під кутом 45 градусів. Щетинки мають бути спрямовані в бік ясен, де вони стикаються з зубами і де накопичується зубний наліт.

Ретельно, але м’якими рухами почистіть зовнішню, внутрішню та жувальну поверхні зубів.

Після чищення треба прополоскати водою рот та щітку.

Як чистити зуби електричною зубною щіткою

Чищення зубів електричною щіткою дещо відрізняється, оскільки насадка щітки обертається або вібрує самостійно.

Чистити зуби електричною щіткою почніть із задньої ділянки нижнього ряду. З легким натиском поліруйте кожен зуб.

Як чистити зуби з брекетами

Чистити зуби з брекетами досить просто, але для цього потрібно кілька додаткових кроків. Почніть зі зняття будь-яких гумок або знімних частин брекетів. Їх треба промити, перш ніж знову одягнути на брекети.

  • Обережно чистіть навколо брекетів та під дугою.
  • Почистіть дроти брекетів так, щоб на них не було частинок їжі, які можуть спричинити накопичення нальоту чи бактерій.
  • Чистіть зуби як зазвичай, переміщаючись з одного боку рота на інший і витрачаючи на чищення принаймні 3 хвилини.

Як чистити зуби після видалення зуба

Після видалення зуба, зокрема, зуба мудрості, під час чищення необхідно вжити кількох додаткових запобіжних заходів:

  • чистіть зуби обережніше, ніж зазвичай;
  • оминайте місце, де вам видалили зуб;
  • зробіть усе можливе, щоб не змістити тромб та не пошкодити шви у місці видалення.
  • у жодному разі не промивайте рот в день видалення зуба, щоб уникнути зсуву тромбу.

Як чистити зуби дітям

Зуби дитини можуть почати псуватися, коли вони тільки з’являться з лінії ясен, тому дуже важливо навчити дітей хорошим стоматологічним звичкам.

Ось кілька порад про те, як чистити зуби дітям:

  • використовуйте м’яку дитячу зубну щітку;
  • повільно почистіть задню, передню та бокові сторони зубів дитини;
  • почистіть ясна, де ще не з’явилися зуби;
  • обов’язково почистіть язик дитини;
  • навчить дитину полоскати рот і випльовувати зубну пасту.

Можна сказати із впевненістю, що в житті немає жодних обставин для того, щоб пропускати чищення зубів. Зубну щітку та пасту можна використовувати у різних умовах, і завжди мати з собою: вдома, у відрядженні чи у відпустці. Чищення зубів двічі на день принаймні по 3 хвилини має бути вашою повсякденною звичкою.

Якщо вам хочеться, щоб ваша посмішка була ідеально білосніжною, у клініці Yarema Dental в Києві вам можуть запропонувати безпечне та безболісне професійне чищення та відбілювання зубів.