Чому запах з рота дитини може бути неприємним, чи варто батькам хвилюватися, як можна позбутися запаху та коли слід звернутися до стоматолога.

Що таке галітоз?

Галітоз – це стан, при якому з’являється неприємний запах із рота. Він може виникнути з різних причин, бути тимчасовим, або хронічним.

Що викликає неприємний запах з рота у дітей?

Погана гігієна порожнини рота

Найпоширенішою причиною неприємного запаху з рота у дітей є недостатня гігієна порожнини рота.
Якщо зубний наліт (липка бактеріальна плівка, яка утворюється на зубах) і залишки їжі не видаляються за допомогою належного чищення щіткою, бактеріям у роті є чим харчуватися. Під час їжі вони виділяють смердючі леткі сполуки сірки, тому запах з рота дитини стає кислим та неприємним.

Харчування

Вживання певної їжі може призвести до неприємного запаху з рота. Травлення починається з першого шматка їжі, і все, що ваша дитина їсть, дрібниться в її роті, що може викликати поганий запах.

Продукти, що містять сірку, такі як часник і цибуля, викликають неприємний запах з рота як у дітей, так у дорослих. Сполуки сірки осідають у роті і навіть всмоктуються в кров.

Протягом кількох годин після такої їжі запах буде продовжувати виділятися під час видиху.

Бактерії в ротовій порожнині «люблять» цукор і крохмаль, тому обмеження цих типів продуктів значною мірою допоможе запобігти неприємному запаху з рота та карієсу.

Наліт на язиці

Ще однією надзвичайно поширеною причиною неприємного запаху з рота у малюків, дітей і підлітків є утворення нальоту на язиці. Бактерії, що викликають запах, їжа та клітини шкіри, що розкладаються, часто застрягають на задній частині язика.

Білий колір язика пов’язаний із тим, що сміття застрягло між крихітними горбиками на язиці. Чищення язика кожного разу, коли дитина чистить зуби, допоможе позбутися неприємного запаху з рота та білого нальоту на ньому.

Карієс та стоматологічні інфекції

Причиною неприємного запаху з рота у дитини може бути карієс. Бактерії, які викликають карієс, виділяють запахи. Їжа частіше застряє в пошкодженій частині зуба, і її важче зчистити.

Запах також можуть викликати такі проблеми, як виразки в роті та зубний абсцес. Зазвичай, до цих проблем призводять залишки їжі. Бактерії харчуються цими частинками та зубним нальотом для виробництва сірководню, який має тухлий запах.

Захворювання ясен

Захворювання ясен пов’язане з неприємним запахом з рота у людей будь-якого віку, зокрема дітей. Захворювання ясен – це запалення та інфекції їхньої тканини, яка підтримує зуби. Хоча у дітей й малоймовірний розвиток пародонтиту, запущеної форми захворювання ясен, вони зазвичай хворіють на менш важкий тип, який називається гінгівітом.

При проблемах з яснами, дихання може пахнути залізом.

Гінгівіт виникає, коли м’який наліт і зубний камінь (затверділий наліт) накопичуються на зубах і під лінією ясен. Бактерії та токсини в зубному нальоті вражають ясна, викликаючи запалення та постійний неприємний запах з рота, який не зникає після чищення зубів.

Інфекції зазвичай неприємно пахнуть, і захворювання ясен не є винятком.

Нещільні педіатричні коронки або пломби

Якщо у дитини зубна коронка або пломба пошкоджені або розшаровуються, їжа та бактерії можуть потрапити під них. Не дивно, що це викликає у дітей неприємний запах з рота.

Недостатньо слини

Слина допомагає змити залишки їжі та бактерії в ротовій порожнині та нейтралізує кислоти, що викликають карієс.

Вночі, коли діти сплять, вироблення слини сповільнюється, тому зранку у них може бути неприємний запах з рота.

Цей тип неприємного запаху з рота є тимчасовим і зникне, коли дитина почистить зуби і слина знову почне виділятися.

Сухість у роті також може стати причиною несвіжого дихання.

При сухості в роті не виробляється достатньо слини, і частинки їжі та бактерії осідають на зубах, створюючи неприємний запах.

Однак, на відміну від першого випадку, запах із рота не завжди є тимчасовим, оскільки сухість може бути спричинена споживанням певних ліків чи проблемами зі здоров’ям.

Великі мигдалини

Діти з великими мигдалинами або мигдалинами з глибокими ямками можуть мати неприємний запах із рота. Це тому, що мигдалини стають магнітом для накопичення їжі, бактерій і носових виділень. Камені мигдалин, які називаються тонзилітами, також можуть утворюватися в ямках і видавати запах під час розкладання.

Алергія або інфекції вух, носа або горла

Вірусні та бактеріальні інфекції, такі як ангіна, можуть спричиняти неприємний запах у ротовій порожнині.

Бактерії в ротовій порожнині живляться слизом і виділеннями, які стікають у горло та на язик. Бактерії виділяють гази, які неприємно пахнуть. Такі стани часто супроводжуються нежитем, закладеністю носа та лихоманкою.

Дихання ротом

Дослідження, опубліковане в журналі Clinics, виявило зв’язок між ротовим диханням і галітозом у дітей.

Дослідники припустили, що рот стає сухим, тому що він відкритий всю ніч, що призводить до неприємного запаху з рота вранці.

Дихання ротом може бути тимчасовим і пов’язаним із закладеністю носа, але це може бути звичкою дитини.

Певні стани здоров’я

Захворювання, зокрема діабет, гастроезофагеальний рефлюкс, а у рідкісних випадках, проблеми з печінкою та нирками, можуть теж робити дихання дітей несвіжим.

Певний запах з рота дитини може свідчити про наявність різних захворювань.

Запах ацетону (схожий на запах рідини для зняття лаку) може свідчити про захворювання на цукровий діабет. При діабеті організм або не виробляє достатньо інсуліну, або не може його ефективно використовувати. Зазвичай інсулін розщеплює глюкозу в крові, щоб вона могла проникнути в клітини та забезпечити енергією. Якщо організм не може отримати енергію з глюкози, він замість цього починає спалювати жир як паливо. У процесі розщеплення жиру для отримання енергії вивільняються побічні продукти, які називаються кетонами. Ацетон — це різновид кетону. Якщо дихання пахне ацетоном, це говорить про високий рівень кетонів у крові, що може бути токсичним.

Якщо з рота у дитини йде запах, схожий на аміак, це свідчить про захворювання нирок. Коли нирки не можуть видалити всю сечовину, вона розпадається на аміак. Тому люди з проблемами нирок часто мають дихання із запахом хімікатів або аміаку.

Запахи фекалій з рота дитини може свідчити про тяжкі проблеми зі здоров’ям, зокрема про кишкову непрохідність.

Також солодкий запах може свідчити про проблеми з печінкою чи навіть про гепатит.

Утім, ставити діагноз за запахом з рота не варто. Як правило, при тяжких захворюваннях запах з рота не є єдиним симптомом, тож варто уважно слідкувати за здоров’ям дитини, і вчасно звертатися до лікарів.

Як позбутися неприємного запаху з рота у дитини

Якщо у вашої дитини неприємний запах з рота, м’ятні напої  та жуйки чи пігулки, які освіжають дихання – не вихід. Вони лише маскують проблему, а не вирішують її.

Звісно, важливо з’ясувати причину неприємного запаху та виключити наявність захворювань, які можуть його викликати.

Також важливо дотримуватися наступних порад:

  • навчіть дітей дотримуватися гігієни ротової порожнини;
  • забезпечте дитині здорове та збалансоване харчування;
  • слідкуйте, щоб дитина вживала достатню кількість води;
  • навчить дитину дихати носом;
  • вчасно відвідуйте стоматолога, який огляне зуби та ротову порожнину дитини.

Коли звертатися до стоматолога щодо неприємного запаху з рота у дітей

Якщо у вашої дитини болять зуби або червоні, запалені, ясна, які кровоточать, і все це супроводжується несвіжим диханням, заплануйте візит до стоматолога.

У дитини можуть бути проблеми із зубами, такі як карієс або гінгівіт, які потребують лікування.

Якщо неприємний запах з рота супроводжується підвищенням температури та іншими симптомами, зверніться до педіатра.