Анестезія усуває біль і дає можливість проводити процедури, які без знеболювання не можна було б виконати. Необхідність в анестезії є в усіх медичних спеціальностях і, звичайно, в стоматології.
Лікування зубів не повинно викликати біль, адже сучасна стоматологія пропонує різноманітні методи анестезії, які дозволяють пацієнтам комфортно та безболісно відвідувати стоматолога, а лікарю якісно виконувати необхідні процедури.
Основні стоматологічні процедури, що вимагають анестезії:
- встановлення зубних імплантатів;
- видалення (екстракція) зуба;
- лікування кореневих каналів;
- пломбування зуба;
- пародонтологічна чистка зубів;
- операції на яснах;
- реставрація зубів за допомогою коронок, мостів тощо;
- видалення зубного нерва.
Процедури для покращення зовнішнього вигляду зубів, такі як відбілювання зубів, також можуть викликати певну тривогу у пацієнтів. Варто зазначити, що страх перед стоматологічними процедурами дуже індивідуальний і може залежати від досвіду пацієнта, попередніх травм, пов’язаних із лікуванням зубів, і загального ставлення до стоматології. Для багатьох пацієнтів важливо відверто поговорити зі стоматологом про свої занепокоєння.
Анестезія може допомогти мінімізувати стрес і хвилювання, пов’язані з відвідуванням лікаря. Безпечна та ефективна анестезія підвищує бажання пацієнтів проходити необхідні процедури, що сприяє кращому догляду за зубами.
Види стоматологічної анестезії
Місцева анестезія – це метод, який найчастіше використовують у стоматології для усунення чутливості ротової порожнини. Така анестезія застосовується для виконання таких процедур, як-от пломбування зуба, імплантація, лікування кореневих каналів, видалення зуба тощо. Анестетик вводиться безпосередньо в ділянку, де буде проводитися лікування. Активні речовини блокують передачу нервових сигналів до певної ділянки мозку, унеможливлюючи відчуття болю в цій ділянці. Хоча пацієнт зможе відчувати тиск чи рух у цій ділянці. Місцеві анестетики зазвичай починають діяти швидко, протягом 10 хвилин, і забезпечують полегшення протягом 30-60 хвилин.
Інфільтраційна місцева анестезія, це коли лікар-стоматолог вводить анестетик якомога ближче до верхівки анестезованого зуба.
Провідникову місцеву анестезію використовують при хірургічних втручаннях на нижній щелепі. Адже зуби нижньої щелепи важче знеболити, ніж зуби верхньої щелепи. Анестетик вводиться близько до стовбура нерва. Цей вид анестезії охоплює більшу площу лікування.
Легка седація полягає в застосуванні закису азоту, так званого, звеселяючого газу за допомогою маски, уникаючи уколів голкою.
Свідома або помірна седація працює так само як і попередня техніка, хоча застосовується трохи більше анестезії. Таким чином, пацієнт перебуває в приємному та розслабленому стані. Зазвичай це супроводжується місцевою анестезією в зоні лікування. Люди, які відчувають сильну тривогу або дентофобію, часто потребують седації перед анестезією.
Внутрішньовенна анестезія. У деяких випадках, особливо для складніших хірургічних процедур, стоматологи можуть використовувати внутрішньовенну анестезію. Анестетик вводиться безпосередньо у вену, що забезпечує більш ефективну анестезію.
Загальна анестезія передбачає введення пацієнта у медикаментозний сон, і повинна проходити під наглядом анестезіолога.
Вибір відповідного типу анестезії залежить від специфіки процедури та індивідуальних потреб пацієнта.
Якщо пацієнт не впевнений або стурбований щодо стоматологічної анестезії, завжди варто відкрито обговорити тип анестезії, який можна використовувати.
Попри різні доступні типи анестезії, кожен пацієнт може відчувати біль індивідуально, тому важливо відверто спілкуватися зі своїм стоматологом, ділитися своїми занепокоєннями та очікуваннями, щоб забезпечити максимально комфортне лікування. Важливо повідомити свого стоматолога про будь-яку відому алергію перед процедурою.
Побічні ефекти стоматологічної анестезії
Місцева анестезія має сильний знеболювальний ефект. Поки вона діє, пацієнт не відчуває знеболену ділянку. Побічні ефекти стоматологічної анестезії спостерігаються нечасто.
Поширені побічні ефекти стоматологічної анестезії включають:
- тимчасове оніміння в обробленій ділянці;
- поколювання або свербіж;
- набряк і синці;
- нудоту;
- запаморочення;
- тимчасову нездатність моргати;
- дискомфорт у місці ін’єкції;
- прискорене серцебиття;
- пошкодження нерва;
- алергічні реакції.
Знеболювання зубів при вагітності
Для того, щоб вчасно попередити, діагностувати та вилікувати можливі патології, необхідно регулярно відвідувати стоматолога. Майбутнім мамам також необхідно планувати ці візити оскільки стан ротової порожнини може змінюватися протягом терміну вагітності. Крім того, місцева анестезія абсолютно нешкідлива як для вагітної жінки, так і для дитини. Для безпечного лікування використовуються знеболюючі засоби нового покоління.
Чи можна вживати алкоголь до і після знеболювання зубів?
Не рекомендується вживати алкогольні напої до або відразу після застосування стоматологічної анестезії, оскільки це може змінити її дію.
Які ризики стоматологічної анестезії?
Більшість людей зазвичай не відчувають побічних реакцій на місцеву анестезію. Важливо зазначити, що седація та загальна анестезія вимагають ретельнішої підготовки. Особливо це стосується літніх людей та людей з проблемами зі здоров’ям.
Крім того, люди з порушеннями згортання крові в анамнезі або ті, хто приймає ліки, що підвищують ризик кровотечі, як-от аспірин, можуть мати вищий ризик під час стоматологічної анестезії.