У стоматології бувають випадки, коли пацієнту необхідно видалити зубний нерв. Однак навколо цієї процедури все ще існує багато міфів.
Чому буває необхідне видалення нерва зуба, і чи боляче це?
Що таке зубний нерв
Зуби мають достатньо складну будову. Усередині зубного кореня розташована пульпа – сплетіння лімфатичних, кровоносних судин та нервових закінчень.
Саме пульпа захищає зубну тканину від різних мікроорганізмів, завдяки їй зуб реагує на зовнішні подразники, такі як тепло і холод. Запалення пульпи (пульпіт) може викликати у пацієнта чутливість до холодного та гарячого та сильний біль, який посилюється вночі.
Після видалення пульпи стійкість зуба до бактерій зменшується, а його кровопостачання та мінералізація припиняються. Тому лікарі намагаються не видаляти пульпу без крайньої потреби.
У разі якщо пацієнт звернувся до лікаря через тривалий час, і біль у зубі стає дуже виразним, нерв, тобто пульпу доведеться видалити, оскільки це єдиний варіант, щоб зберегти зуб. Процедура також полегшує біль і дискомфорт, пов’язані з інфікованою або пошкодженою пульпою.
Видалення нерва (пульпи) також називають депульпацією.
У яких випадках можуть видалити нерв
Причини, які призводять до запалення пульпи та її видалення:
- запущений карієс;
- травма зуба.
Чи боляче видаляти нерв?
Страх пацієнтів перед видаленням нерва зазвичай викликаний міфами, які виникли навколо цієї процедури. На жаль, чимало людей не обізнані з сучасною стоматологією, і вважають, що депульпація пов’язана з болем.
У давні часи нерв видаляли без анестезії, а також використовували миш’як для «вбивства» нерву. Такі процедури були болісні та неприємні. До того ж миш’як – це сильна отрута, яка вимагає надзвичайної обережності. Якщо він залишався у зубі довше певного часу, це могло призвести до руйнування тканин зуба та іншим негативним наслідкам.
У сучасній стоматології такий метод вже майже не використовується: перевага надається більш безпечним методам депульпації.
Ретельний огляд і діагностична візуалізація допомагають стоматологу визначити ступінь проблеми та чи потрібно видаляти пульпу.
Під час процедури видаляють інфіковану або пошкоджену пульпу, а внутрішню частину зуба очищають. Потім очищений зуб пломбується, щоб запобігти подальшому інфікуванню.
Якщо фахівець вважатиме за потрібне, він може після видалення пульпи встановити тимчасову пломбу, щоб переконатися в успіху депульпації.
Тоді під час наступного приойму лікар видалить тимчасову пломбу і поставить постійну. У деяких випадках для відновлення функції та зовнішнього вигляду зуба встановлюють коронку.
Пацієнт при цьому не відчуває болю, а ризик ускладнень зводиться до мінімуму. Навпаки після процедури пацієнт позбавляється зубного болю і його якість життя покращується.
Зараз лікарі-стоматологи використовують сучасні знеболювальні препарати, які забезпечують якісну анестезію. Це дозволяє лікарю отримати доступ до запаленого нерва та видалити уражені тканини. Нерв видаляється за допомогою спеціальних стоматологічних інструментів.
Ще один міф стосується того, що після видалення нерва зуб стає «мертвим», і скоро випаде або зруйнується. Однак насправді депульпація навпаки рятує зуб від руйнування та видалення.
Які ускладнення можуть бути після видалення нерва
Після видалення нерва зуб стає не таким міцним і трохи змінює колір. Утім при правильно проведеному лікуванні зуб, позбавлений нерва, можна зберегти надовго.
Ускладнення, які можуть виникнути у пацієнта після депульпації, зазвичай пов’язані або з неправильно проведеною процедурою, або з анатомічними особливостями зубних каналів та пульпи.
У разі якщо зубні канали сильно викривлені, доступ до пульпи може бути ускладнений, і вона може бути видалена не повністю. Утім, у сучасній стоматології використання рентгену дозволяє лікарю вивчити форму каналів пацієнта перед видаленням нерва та обрати правильні інструменти, що мінімізує ускладнення.
Найчастішими ускладненнями, які можуть виникнути після видалення нерва, є сильні больові відчуття у пацієнта, пов’язані із розвитком запального процесу. У цьому випадку варто негайно звернутися до стоматолога. Якщо цього не зробити, біль може посилитися, а паралельно з цим з’явитися набряк та неприємний запах з рота.
Профілактика пульпіту
Для того, щоб не допустити виникнення пульпіту і видалення нерва рекомендуємо дотримуватися гігієни ротової порожнини і не допускати розвитку каріозного процесу.
Відвідуючи стоматолога хоча б раз на пів року, ви забезпечите своєчасну діагностику та лікування карієсу, завдяки чому каріозний процес не зможе проникнути занадто глибоко у тканини зуба та поширитися на пульпу.
Регулярна чистка зубів з використанням якісної зубної пасти та регулярне відвідування стоматолога – найкращий спосіб уникнути процедури видалення нерва.