Страх перед стоматологом – не рідкість. Тільки при одній думці про візит до цього лікаря у деяких людей починає швидше битися серце!
Як перестати боятися стоматолога, щоб вчасно дбати про здоров’я своїх зубів?
Хороша новина: читаючи цей текст і перебуваючи на нашій сторінці, ви вже зробили перший крок у боротьбі зі своїм страхом!
Що таке дентофобія?
Зубний біль вважається одним з найсильніших, і впоратися з ним без лікаря неможливо. Відкладаючи візит до стоматолога, людина часто тільки погіршує ситуацію.
Утім, дентофобію не треба плутати із занепокоєнням та навіть тривогою людини перед візитом до стоматолога.
Дентофобія або фобія стоматолога – це сильний страх контакту зі стоматологом і самого візиту в стоматологічний кабінет.
Причиною фобії зазвичай є емоційне потрясіння. При цьому будь-яка, навіть найлегша процедура, викликає підсвідому реакцію, яка проявляється соматичними розладами, аж до втрати свідомості.
Види стоматологічної фобії
Розрізняють 3 види страху перед стоматологом.
Вроджений страх.
Найрідкісніший і найважчий для корекції. Він заснований на загальному страху перед будь-якими медичними процедурами, зокрема оглядами та аналізами.
Набутий страх.
Спостерігається у більшості людей, які мають негативний досвід лікування та видалення зубів. Розлад піддається лікуванню, але для початку потрібно розібратися в причинах фобії і зрозуміти, як побороти страх перед стоматологом: самостійно або за допомогою психолога.
Уявний страх.
Цей тип страху частіше зустрічається у дітей. У цьому випадку людина жодного разу не була у лікаря, але придумала про нього безліч страшилок.
У дорослих уявна фобія розвивається після тривалого зволікання з візитом до стоматолога. Утім, цю проблему розв’язати найлегше. Досить лише відвідати кваліфікованого фахівця, і страх зникне.
Можливі причини страху перед стоматологом
Найчастіше причинами страху стоматолога є:
- висока чутливість ротової порожнини до будь-яких маніпуляцій, що призводить до підсвідомого очікування сильного болю;
- недавній негативний досвід;
- панічні атаки у людей з гормональними порушеннями;
- блювотний рефлекс при погляді на стоматологічні інструменти;
- ірраціональний страх зараження через інструменти;
- страх необхідності проходити курс лікування;
- психологічна травма з дитинства.
Симптоми дентофобії
Незалежно від форми дентофобії її симптоми практично однакові.
Основними з них є:
- рефлекторне напруження м’язів;
- підвищене потовиділення;
- прискорення пульсу при згадці про клініку або про необхідність звернення до лікаря.
Залежно від індивідуальних особливостей психіки можуть спостерігатися розширення зіниць без видимої причини, легкий тремор кінцівок, діарея і підвищення артеріального тиску.
Дентоофобія також може проявлятися у вигляді труднощів з їжею або сном, коли наближається візит до стоматолога і може навіть викликати проблеми з диханням перед візитом або під час нього.
Як подолати страх перед стоматологом
Дентофобія належить до хворобливих станів. Людина справді хвора на фізичному рівні. Психологічна складова викликає фізіологічні розлади. Неважливо, яка форма страху домінує, у будь-якому випадку основне завдання — нормалізувати емоційний стан.
Страх – це нормальна реакція на реальну чи уявну загрозу, не варто цього соромитися.
Спроба переконати себе, що все добре за 10 хвилин до походу в клініку, призведе до загострення фобії.
Почніть готуватися до візиту до стоматолога принаймні за тиждень
Щоб зрозуміти, як подолати страх перед стоматологом, спробуйте проаналізувати свій стан, коли ви думаєте про відвідування кабінету, і знайдіть ту больову точку, яка викликає появу негативних емоцій.
Розуміючи, де криється джерело страху, ви можете шукати шляхи боротьби з підвищеною тривожністю.
Відкиньте панічні думки і найгірші сценарії
Рекомендуємо уявити собі позитивний результат і спробувати в нього повірити. Приємна легка музика, жартівлива розмова з друзями можуть допомогти розслабитися.
Якщо вас сильно лякає момент, коли ви сидите у кріслі, а стоматолог до вас схиляється, відволікайтеся. Вирішуйте у голові якусь логічну задачку або повторюйте нав’язливу пісню.
Оберіть клініку і лікаря, яким ви довіряєте
Вибір лікаря – дуже важливий крок. Вам потрібен стоматолог, якому ви будете довіряти, і який розповість вам про те, які процедури вам необхідні, яке буде лікування і скільки воно триватиме.
Обговоріть з лікарем всі нюанси, зокрема знеболення. Досвідчений лікар здатний зняти напругу, розвіяти деякі страхи і детально розписати кожну маніпуляцію.
Подолати страх допоможе обізнаність та розмова з лікарем.
В клініці Yarema Dental первинна консультація стоматолога триває близько години. Під час прийому фахівець зробить фотодіагностику, мікроскопічне дослідження зубів, рентгенологічне обстеження й поверхневий аналіз прикусу та розробить план лікування. А також детально вивчить історію хвороби і запропонує ефективний план реабілітації.
Дізнайтеся про досвід інших
Вам також можуть допомогти досвід і враження інших людей, які відвідували клініку до вас.
Проаналізуйте наслідки відмови від відвідування стоматолога
Якщо через страх ви постійно відкладаєте візит до лікаря, ймовірно, замість, дрібної маніпуляції вам доведеться проходити серйозне і дороговартісне лікування.
До того ж дуже важливо проходити регулярну професійну чистку зубів, щоб запобігти розвитку різноманітних захворювань.
Візьміть із собою на зустріч друга чи члена родини
Підтримка людини, якій ви довіряєте, завжди потрібна, особливо у випадках, коли ви відчуваєте страх.
Проконсультуйтеся з психологом
Якщо подолання стоматологічної фобії самотужки здається неможливим, поговоріть з психологом про поведінкові методи лікування, які можуть допомогти. Від цього залежить не тільки ваша усмішка, але й здоров’я!
Придумайте винагороду для себе
Практика показує, що обіцянка винагороди за мужність у більшості випадків працює чудово, і вік пацієнта ролі не грає.
Навіть дорослі люблять побалувати себе дрібницею після стресової ситуації, з якої вийшли з честю.
Нагородіть себе обновкою або відвідуванням театру чи кіно після візиту до стоматолога та маленької перемоги над страхом.
Як запобігти страху перед стоматологом у дітей
Чим раніше ви відведете дитину до стоматолога, тим краще.
Перший візит до стоматолога дітей слід запланувати відразу після появи першого молочного зуба, але не пізніше першого дня народження малюка.
Ці ранні візити допомагають дітям зміцнити довіру до стоматологів, щоб уникнути тривоги у майбутньому, коли вони виростуть.
Якщо ваша дитина старша, але ще не була у стоматолога, допоможіть їй створити позитивні очікування, прочитавши веселі книжки або переглянувши відео про відвідування стоматолога.
У випадку, коли дитині буде потрібно запломбувати порожнину у зубі, не треба її обманювати, що їй нічого робити не будуть. Просто запевніть її, що стоматолог використає спеціальні ліки, які блокуватимуть біль. Однак уникайте вживання слів «уколи» або «голки».
Дозвольте дитині взяти з собою на процедуру улюблену іграшку, щоб відволікти її від хвилювань.
Налаштуйте дитину на позитивні думки, наприклад, про те, наскільки яскравою буде її посмішка після походу до лікаря, або розкажіть про винагороду, яку вона може очікувати після візиту. Багато хваліть сина чи доньку за сміливість під час і після процедури у стоматологічному кабінеті.
Один із найефективніших способів подолати страх, що сягає корінням у минуле, — дізнатися, як працюють сучасні стоматологічні клініки.
Лікарі клініки Yarema Dental пропонують пацієнту сучасні та безпечні знеболювальні та дбають про його психологічний комфорт.
Регулярне відвідування стоматолога не тільки допоможе вам уникнути складніших проблем, але й зробить його більш рутинним – таким, про яке не потрібно турбуватися.