Правильний догляд та своєчасне лікування зубів і ясен під час вагітності — це не тільки турбота майбутньої мами про себе, але й про здоров’я малюка.

Наскільки безпечно лікувати зуби та чи знеболюючі можна вагітним? Чи вплине лікування на перебіг вагітності та чи не зашкодить дитині?

Поговоримо про всі плюси і мінуси лікування зубів під час вагітності.

Чи можна лікувати зуби під час вагітності

Лікарі рекомендують займатися лікуванням зубів на етапі планування вагітності. Однак вагітність не є хворобою, і сама по собі не є протипоказанням для відвідування стоматолога.

Крім того, при певних показаннях майбутня мама потребує термінового лікування зубів і ясен.

Зокрема, йдеться про:

 • карієс на різних стадіях і його ускладнення (пульпіт, періодонтит);
 • запалення ясен (кровоточивість, гінгівіт, пародонтит);
 • інфекційні, грибкові захворювання слизової оболонки (стоматит, кандидоз);
 • травми зуба, в результаті яких виникають сколи, тріщини, пошкодження пульпи або кореня.

При будь-яких ознаках захворювань зубів чи ясен необхідно записатися на прийом до стоматолога. Він призначить максимально безпечне лікування, враховуючи триместр вагітності та особливості її перебігу. Зокрема, самопочуття та стан здоров’я майбутньої мами тощо.

Вагітна жінка також має повідомити стоматологу назви та дозування всіх препаратів, які вона приймає.

Чи можна пломбувати зуби під час вагітності

Сучасні пломбувальні матеріали гіпоалергенні та нетоксичні, а тому — безпечні для майбутньої матері та малюка. Технології пломбування та реставрації зубів також безпечні.

Чи можна вагітним робити рентген зубів

Багато патологічних процесів у ротовій порожнині розвиваються всередині тканин зубів. Їх можна виявити тільки за допомогою інформативної апаратної діагностики. Традиційно в стоматології використовується рентгенодіагностика (прицільний знімок). Під час вагітності рекомендовано використання цифрової радіовізіографії, яка дає низьке радіаційне навантаження.

Технологічний прогрес зробив рентгенівське випромінювання набагато безпечнішим, ніж у минулі десятиліття.

Чи можна вагітним лікувати зуби під місцевою анестезією

Зубний біль вважається одним з найсильніших. Під час вагітності він може бути небезпечним, оскільки провокує у жінки стрес.

При незначних втручаннях (пломбування дрібних каріозних порожнин) анестезію для вагітних не застосовують. Якщо лікування пов’язане з болісними відчуттями (препарування глибокої порожнини, лікування пульпіту), воно проводиться з ін’єкцією місцевого анестетика.

Лікар підбирає препарат з урахуванням стану пацієнтки, показань і протипоказань. Для безпечного лікування використовуються знеболюючі засоби нового покоління.

Компоненти цих препаратів:

 • не долають захисний плацентарний бар’єр;
 • не впливають на внутрішньоутробний, плацентарний кровотік;
 • містять судинозвужувальні компоненти в низькій концентрації;
 • не несуть загрози переривання вагітності.

Обмеження та протипоказання

При нормальному перебігу вагітності у жінки немає факторів ризику, через які варто відкласти лікування гострих або потенційно небезпечних захворювань ротової порожнини. Ці процедури можна проводити у будь-якому триместрі вагітності.

Однак існує низка процедур, які не рекомендовані вагітним жінкам.

Відбілювання

Протипоказанням до процедури є те, що вона може бути досить агресивною для ослабленої зубної емалі. Під час вагітності організм жінки спрямовує левову частку енергії та поживних речовин на формування та розвиток дитини.

У зв’язку з цим у багатьох вагітних спостерігається нестача кальцію в організмі, що призводить до зниження міцності твердих тканин зуба. При такому стані емалі відбілювання може серйозно нашкодити здоров’ю зубів.

Протезування та імплантація

Причиною протипоказання є необхідність проведення комп’ютерної томографії та масштабного хірургічного втручання, що вимагає застосування сильних анестетиків, а в деяких випадках — додаткової медикаментозної терапії.

Планове видалення зубів

Видалення зубів мудрості, зубів, які не прорізалися або мають неправильне положення, за умови відсутності дискомфорту і ускладнень відкладається до народження дитини.

Рішення про видалення зуба під час вагітності лікар ухвалює у виняткових випадках:

 • при гострому запальному процесі та болю;
 • при неможливості провести лікування та реставрацію;
 • якщо збереження хворого зуба становить більшу загрозу здоров’ю жінки та дитини, ніж його видалення.

Ортодонтичне лікування для вирівнювання зубів

Таке лікування теж краще відкласти. Утім, якщо майбутня мама вже носить брекети, то лікування продовжується, але вимоги до гігієни і контролю за станом зубної емалі підвищуються.

Лікування в різних триместрах вагітності

Навіть якщо жінка відповідально підійшла до питання планування вагітності і заздалегідь полікувала зуби, під час вагітності їй все одно необхідно регулярно відвідувати стоматолога.

Це дозволить на ранній стадії виявити карієс та інші патологічні процеси в ротовій порожнині, застосувати найбільш безпечні методи лікування та запобігти негативному впливу інфекцій на розвиток і здоров’я дитини.

Для контролю за станом зубів і ясен майбутній мамі необхідно пройти стоматологічний огляд в 1-му триместрі (перед постановкою на облік) і в останні місяці перед пологами.

Якщо говорити про проведення будь-яких стоматологічних процедур, то значення має не тільки стан жінки, але й термін вагітності. Кожен триместр має особливості та ризики, які визначають вибір методів лікування.

Перший триместр

Перший триместр триває до 12 тижнів включно. У першому триместрі закладаються всі життєво важливі органи майбутньої дитини.

При цьому плацента ще недостатньо міцна, щоб надійно захистити плід від впливу зовнішніх факторів, а організм жінки піддається серйозним гормональним, фізіологічним і метаболічним перевантаженням.

Будь-які втручання, стреси, медикаменти можуть негативно позначитися як на процесі виношування, так і на здоров’ї малюка. Тому лікування зубів при вагітності в першому триместрі проводиться переважно неінвазивними методами терапії (лікування без бормашини: обробка озоном, лазером, повітряно-абразивним методом).

По можливості лікар виключає хірургічне втручання та застосування ліків та наркозу.

Другий триместр

Це період з 13 по 24 тиждень вагітності. І для мами, і для малюка це — найспокійніший і безпечний період.

Тому, якщо у пацієнтки є показання до лікування карієсу та інших стоматологічних процедур, лікар переносить їх на ІІ триместр вагітності.

Третій триместр

Одним з актуальних питань для майбутніх мам є те, до якого тижня можна лікувати зуби? Третій триместр (починаючи з 25 тижня і до пологів), як і перший, досить складний. Труднощі  викликані великими навантаженнями на жіночий організм та підвищеною сприйнятливістю плаценти до зовнішніх факторів.

Лікування зубів при вагітності в 3-му триместрі проводиться при гострих станах, які можуть бути небезпечними для здоров’я матері і дитини.

Рекомендується відкласти планові операції та процедури до народження дитини.

Поради вагітним жінкам по догляду за зубами

 

Від стану ротової порожнини залежить здоров’я всього організму матері, а відповідно і здоров’я малюка. Тому дуже важливо забезпечити зубам і яснам хороший догляд, стежити за їхнім станом протягом всієї вагітності.

Стоматологи рекомендують:

 • обстежити ротову порожнину на етапі планування вагітності: при необхідності вилікувати карієс, зробити професійну чистку зубів, видалити при потребі «зуби мудрості», тощо;
 • дбати про збалансоване харчування для забезпечення достатньої кількості мікроелементів для формування плоду і збереження здоров’я зубів і кісток матері;
 • чистити зуби не менше 2 разів на день (вранці і ввечері);
 • проходити стоматологічний огляд не менше 2 разів протягом вагітності (в першому і останньому триместрі);
 • при появі симптомів запалення, захворювань ротової порожнини негайно звертатися до стоматолога.

Не пропускайте візит до стоматолога через вагітність. Навпаки, в цей період обстеження дуже важливе, оскільки ймовірність розвитку стоматологічних захворювань під час вагітності істотно зростає.

Щоб уникнути проблем, зберегти зуби здоровими, спеціалісти клініки Yarema Dental рекомендують майбутній мамі регулярно відвідувати стоматолога, своєчасно проходити лікування та дотримуватися рекомендацій лікаря.