Трійчастий нерв допомагає обличчю людини не тільки розпізнавати біль і відчуття дотику, тепло і холод, а також жувати.
Через великий розмір і різноманітні функції пошкодження трійчастих нервів може спричинити низку симптомів.
Трійчастий нерв відповідає за рух і чутливість голови та обличчя. Це великий нерв у голові, що складається з трьох частин, і надсилає сигнали від мозку до частин обличчя і навпаки.
У людини є два трійчастих нерви — по одному з кожного боку обличчя. Вони являють собою один набір з 12 пар черепних нервів.
Яку функцію виконує трійчастий нерв?
Рухові нервові волокна трійчастого нерва повідомляють м’язам, коли і як рухатися. Його сенсорні нервові волокна передають відчуття болю, дотику та температури від шкіри до мозку.
Трійчастий нерв складається з трьох відділів: очного (офтальмологічного), верхньощелепного та нижньощелепного.
Кожен з трьох відділів виконує різні функції.
Офтальмологічний забезпечує сенсорну інформацію для обличчя та черепа в отворі між повіками кожного ока. Він також забезпечує чутливість частин носової порожнини. Нервові волокна цього відділу відіграють важливу роль у розширенні зіниць і забезпечують чутливість очей.
Верхньощелепний нерв надає сенсорну інформацію частинам порожнин та пазусі носа та верхнім зубам. Також він «контролює» середню частину обличчя та черепа — ділянку під очима та над ротом.
Нижньощелепний відділ є найбільшим з трьох, і містить як чутливі, так і рухові волокна. Він забезпечує чутливість внутрішньої частини щік, рота, нижніх зубів та язика. Також він надає інформацію про рух усім м’язам, які беруть участь у жуванні. Нижньощелепний нерв також відіграє важливу роль у ковтанні.
У цілому структура трійчастих нервів нагадує гілки дерева, які простягаються від мозку через обличчя.
Стани та розлади
Кілька станів і ситуацій можуть впливати на функціонування трійчастого нерва.
- Травма голови або захворювання головного мозку.
- Тиск з боку сусідніх кровоносних судин, пухлин або набряку.
- Запалення, спричинене певними інфекціями, як-от вірус оперізуючого герпесу (вірус, що викликає оперізуючий лишай).
- Проблеми з кровообігом, як от мікросудинні порушення.
- Аутоімунні захворювання, зокрема склеродермія та синдром Шегрена.
- Випадкове пошкодження головного мозку, обличчя.
- Стоматологічні операції.
Специфічні захворювання, пов’язані з проблемами трійчастого нерва, включають:
- невралгію: це хронічний розлад, який викликає напади інтенсивного болю в обличчі. Зазвичай це відбувається, коли кровоносна судина тисне на трійчастий нерв поблизу стовбура мозку;
- невропатію: це загальний термін для пошкодження нерва, який стосується і трійчастого. Це зазвичай викликає такі симптоми, як оніміння, біль або інші ненормальні відчуття (парестезії);
- кластерний головний біль: це біль з одного боку голови, який триває від 15 хвилин до трьох годин. Біль виникає щодня протягом тижнів або місяців, часто в один і той же час і до 8 разів на день. Подразнення або запалення частини трійчастого нерва може відігравати роль у кластерних головних болях;
- латеральний медулярний синдром (синдром Валленберга): цей стан виникає після події, яка впливає на постачання крові до стовбура мозку, як-от інсульт або тромб. Це впливає на функцію трійчастого нерва та призводить до таких симптомів, як утруднене ковтання, запаморочення та мимовільні рухи очей.
Лікування
Лікування уражень трійчастого нерва залежить від основної причини запалення. Трійчастий нерв часто може відновитися після незначного пошкодження з часом. Зазвичай пацієнту призначають знеболення.
У рідкісних випадках вам може знадобитися хірургічне втручання, щоб відновити з’єднання обірваних нервів.
Деяким людям може навіть знадобитися пересадка нерва, щоб замінити пошкоджений нерв на здоровий.
Які симптоми ураження трійчастого нерва?
Симптоми ураження трійчастого нерва значно відрізняються через великий розмір нерва та його різноманітні функції.
Травма трійчастого нерва може вражати невелику ділянку (наприклад, частину ясен) або велику ділянку (наприклад, одну сторону обличчя). Це залежить від місця пошкодження нерва.
Деякі симптоми пошкодження трійчастого нерва включають:
- оніміння або поколювання обличчя;
- біль в ділянці обличчя;
- проблеми із зором;
- спазми або слабкість м’язів щелепи;
- труднощі при жуванні, розмові або ковтанні.
Зверніться до лікаря, якщо у вас є будь-який із цих симптомів.
Пошкодження трійчастого нерва під час стоматологічних процедур
Пошкодження трійчастого нерва може бути наслідком стоматологічного лікування, як-от лікування кореневих каналів, встановлення зубних імплантатів, видалення зубів, знеболюючих ін’єкцій та інших процедур.
Зазначимо, що під час стоматологічних операцій трійчастий нерв пошкоджується нечасто. Більшість пошкоджень нервів, пов’язаних з втручанням, є тимчасовими (менш як 3 місяці).
Після пошкодження нерва під час операції багато пацієнтів спочатку відчувають оніміння в ураженій ділянці. Однак деякі можуть відчувати біль або дискомфорт, який може виникнути спонтанно або початися під час руху, їжі та дотику.
Якщо ви перенесли операцію чи лікування зубів і помітили будь-який із перерахованих вище симптомів після того, як місцева анестезія мала закінчитися, дуже важливо звернутися за порадою до стоматолога.
Під час стоматологічних втручань можуть постраждати верхньо- та нижньощелепний відділи трійчастого нерва.
Тому необхідно дуже ретельно обирати клініку і фахівця, який буде лікувати зуби. Факторами ризику, пов’язаними з пошкодженням нерва, також є вік та складність стоматологічної операції.
Як запобігти пошкодженню трійчастого нерва
Трійчастий нерв – є частиною нервової системи людини. Наступні кроки можуть допомогти зберегти вашу нервову систему, зокрема трійчастий нерв, здоровою:
- їжте поживні продукти, особливо ті, що містять вітамін D і вітамін B12. Ці вітаміни підтримують здоров’я нервів;
- лікуйте хронічні захворювання, які можуть пошкодити нерви, наприклад діабет і гіпертонію;
- відмовтеся від куріння, адже вживання тютюну уповільнює приплив крові до нервів;
- досягніть оптимальної для вас ваги і підтримуйте її;
- знижуйте стрес за допомогою медитації, прогулянок або інших здорових методів.
Якщо у вас виникають проблеми з очима чи щелепою або ви відчуваєте неприємні відчуття на обличчі, наприклад біль чи оніміння, це може бути наслідком пошкодження трійчастого нерва. Зверніться до лікаря, щоб дізнатися причину цих симптомів.