Шишка на яснах може викликати тривогу, особливо якщо вона болюча. Щоразу, коли ви помічаєте зміни в м’яких тканинах рота або відчуваєте біль у ротовій порожнині, варто відвідати свого стоматолога. Однак зазвичай сама гулька на яснах не є ознакою серйозної проблеми і не потребує невідкладної допомоги.
Чому на яснах з’являється шишка
Розглянемо найпоширеніші причини шишок на яснах.
Кіста. Кіста – це маленький міхур, наповнений повітрям, рідиною або іншими м’якими тканинами. Зубні кісти можуть утворюватися на яснах навколо зубів. Більшість зубних кіст утворюються навколо хворих коренів, неправильно розташованих або зруйнованих зубів. Кісти повільно ростуть з часом і рідко викликають симптоми, якщо не інфікуються. Коли це станеться, ви можете помітити біль і набряк навколо шишки. Якщо кіста досить велика, вона може тиснути на зуби та з часом призвести до слабкості щелепи. Більшість кіст розсмоктуються самостійно, проте деякі потрібно видалити хірургічним шляхом.
Абсцес. Нарив на яснах називається пародонтальним абсцесом. Ці скупчення гною викликають бактеріальні інфекції. Зубні абсцеси часто дуже болючі. Існують різні типи абсцесів, зокрема пародонтальний абсцес, який зазвичай спричинений пародонтитом (захворюванням ясен на стадії загострення), і періапікальний абсцес, який є інфекцією на кінчику кореня зуба внаслідок карієсу або травми. Він зазвичай проявляється у вигляді шишки на яснах над або під ураженим зубом.
Якщо у вас абсцес, він часто супроводжуватиметься іншими симптомами, зокрема:
- набряклі ясна;
- неприємний запах з рота;
- чутливість до гарячого і холодного;
- лихоманка;
- набряк обличчя;
- постійний біль, який може поширюватися на вухо, щелепу та шию.
При абсцесі потрібно якомога швидше звернутися до стоматолога, який може видалити джерело інфекції та дренувати гній. Залежно від того, наскільки серйозна інфекція, може знадобитися лікування кореневих каналів або видалення зуба, іноді призначаються антибіотики. Попри те, що абсцес може дренуватись сам, після чого наступає тимчасове полегшення, інфекція все одно буде присутня і може поширитися на щелепу та опорні тканини. У рідкісних випадках інфекція зубів може потрапити в мозок і викликати серйозні ускладнення.
Афта. Афти — це невеликі виразки в роті, які можуть утворюватися біля основи ясен. Вони відрізняються від герпесу, який викликає вірус. Хоча афти нешкідливі, вони можуть бути болючими, особливо у роті. Більшість афт гояться самостійно протягом одного-двох тижнів. Ви можете застосувати безрецептурний анальгетик, щоб полегшити біль.
Афта зазвичай виглядає як плоска жовта або біла шишка або пухир на яснах, оточений червоною облямівкою. Виразки можуть з’являтися групою, ускладнюючи мовлення та їжу.
Фіброма. Фіброма ротової порожнини є однією з найпоширеніших причин пухлиноподібних горбків на яснах. Фіброми — це неракові шишки, які утворюються на подразненій або пошкодженій тканині ясен. Зазвичай вони з’являються на яснах у результаті подразнення зубними протезами або іншими пристроями. Іноді вони виникають через звичку кусати внутрішню частину щоки. Фіброми безболісні, але якщо вони збільшуються, їх легко подразнити, що спричиняє дискомфорт. У таких випадках може бути рекомендовано хірургічне видалення.
Піогенна гранульома. Піогенна гранульома ротової порожнини — це червона шишка, яка розвивається у роті, зокрема на яснах. Зазвичай це набрякла, наповнена кров’ю шишка, яка легко кровоточить. Невідомо точно, чому вони виникають, але певну роль відіграють легкі травми та подразнення. Іноді вони можуть виникнути у жінок під час вагітності, оскільки гормональні зміни також можуть бути фактором ризику. Піогенні гранульоми зазвичай м’які та безболісні, мають темно-червоний або фіолетовий колір. Лікування, як правило, передбачає хірургічне видалення шишки.
Торус нижньої щелепи. Торус нижньої щелепи — кістковий наріст у нижній щелепі. Торуси нижньої щелепи можуть з’являтися окремо або групою, ростуть повільно і можуть набувати різноманітних форм. Зазвичай вони тверді та гладкі на дотик і рідко потребують лікування. Торуси зазвичай не заважають функціонуванню та не викликають болю. Рідко торуси продовжують рости та подразнюватися, а також можуть заважати встановленню зубних протезів. У цих випадках, можливо, їх доведеться видалити. Точні причини їх виникнення невідомі, але деякі експерти вважають, що причиною можуть бути бруксизм, генетичні фактори, дієта, та сильне навантаження на щелепу через неправильний прикус.
Рак порожнини рота. Рак порожнини рота може розвинутися у будь-якій частини ротової порожнини, зокрема в яснах. Ракова пухлина на яснах може виглядати як невеликий наріст, шишка або потовщення шкіри. Інші симптоми раку ротової порожнини включають:
- рану, яка не загоюється;
- білу або червону пляму на яснах;
- біль під час жування або ковтання;
- розхитані зуби;
- потовщення шкіри;
- біль у горлі.
Якщо ви хвилюєтеся, що шишка на яснах може бути пов’язана з онкозахворюванням, найкраще проконсультуватися з лікарем, який може виконати біопсію ясен. Під час цієї процедури беруть невеликий зразок тканини з шишки, а потім досліджують його на наявність ракових клітин. Якщо онкодіагноз підтвердиться, лікування може включати хіміотерапію, променеву терапію, хірургічне втручання або комбінацію всіх трьох методів. При ранньому виявленні раку ротової порожнини пацієнти мають високий рівень виживання.
Коли звернутися до лікаря
Найчастіше шишка на яснах не є чимось серйозним. Однак вам слід негайно звернутися до лікаря, якщо ви помітили будь-який із наведених нижче симптомів на додаток до шишки:
- лихоманка;
- пульсуючий біль;
- неприємний присмак у роті або несвіже дихання;
- рана, яка не загоюється;
- шишка не зникає через кілька тижнів;
- червоні або білі плями всередині рота або на губах.
Заплануйте візит до стоматолога клініки YAREMA DENTAL, якщо шишка на яснах турбує вас. Ми можемо визначити причину шишки та створити індивідуальний план лікування, який допоможе вам.
Чи можна позбутися шишки на яснах вдома
Зазвичай ви нічого не можете зробити, щоб позбутися шишок на яснах в домашніх умовах. Ви повинні звернутися до стоматолога, якщо утворення не зникає через кілька тижнів або наявні інші небезпечні симптоми.
Поки ви чекаєте на візит до стоматолога, ви можете полегшити біль наступним чином:
- полоскання солоною водою (½ чайної ложки солі, розчиненої в склянці теплої води);
- уникнення подразнення шишки під час чищення щіткою;
- безрецептурний знеболюючий засіб;
- дотримання дієти з вживанням м’яких продуктів.
Профілактика
Для того, щоб запобігти появі хворобливих шишок на яснах у майбутньому:
- практикуйте гарну гігієну ротової порожнини;
- позбудьтеся звичок, які викликають подразнення ротової порожнини, як-от кусання внутрішньої сторони щоки або скрегіт зубами;
- дотримуйтесь повноцінного здорового харчування;
- уникайте зловживання алкоголем та тютюновими виробами;
- проходьте регулярні огляди у стоматолога.