Карієс — це пошкоджені ділянки на твердій поверхні зубів. З часом ці ділянки перетворюються на отвори (дірки), що може призвести до серйозного зубного болю, інфекції та втрати зуба.
Існує кілька причин виникнення карієсу, зокрема бактерії у роті, постійне вживання солодкого, погане чищення зубів тощо.
Карієс є однією з найпоширеніших проблем зі здоров’ям у світі. Особливо часто він зустрічається у дітей, підлітків та літніх людей. Утім, від карієсу не застрахований ніхто, навіть немовлята.
Якщо карієс не лікувати, він вражає глибші шари зубів. Регулярні візити до стоматолога та правильне чищення зубів є найкращими способами захистити зуби від карієсу.
Симптоми карієсу
Карієс зубів може проявлятися у двох формах.
Оклюзійний карієс утворюється на ділянці прямо над зубом і його легко помітити.
Інтерпроксимальний карієс утворюється між зубами і може залишатися непоміченим на початкових стадіях і не мати жодних симптомів. Ось чому важливо регулярно проходити огляди та чистку зубів, навіть якщо здається, що ваша ротова порожнина в порядку.
Коли ураження стає більшим, це може викликати:
- сильний зубний біль;
- чутливість зубів;
- різкий біль при вживанні солодкого, гарячого або холодного;
- дірки або ямки у зубі, які можна побачити;
- коричневі, чорні або білі плями на будь-якій поверхні зуба.
Навіть при одному з цих симптомів, варто негайно звернутися до лікаря-стоматолога.
Причини появлення і стадії карієсу
Карієс починається з утворення зубного нальоту — прозорої липкої плівки, яка покриває зуби. Зазвичай зубний наліт утворюється через споживання великої кількості цукру та крохмалю та погане чищення зубів. Якщо ви не очищаєте зуби від цукру та крохмалю, бактерії швидко починають харчуватися ними та утворювати зубний наліт.
Наліт, який залишається на ваших зубах, може затвердіти під або над лінією ясен і перетворитися на зубний камінь. Зубний камінь ускладнює видалення нальоту та створює своєрідний щит для бактерій. Кислоти бактерій видаляють мінерали з твердої зовнішньої емалі зуба. Ця ерозія утворює крихітні дірки або отвори в емалі. Це відбувається на початковій стадії карієсу.
На другій стадії ділянки емалі стираються, бактерії та кислота можуть досягти наступного шару зуба, який називається дентином. Цей шар м’якший за емаль і менш стійкий до дії кислоти, що робить зуб більш чутливим.
Далі бактерії та кислота переміщуються до внутрішньої частини зуба (пульпи), яка містить нерви та кровоносні судини. Пульпа набрякає і подразнюється бактеріями. Оскільки всередині зуба немає місця для розширення пухлини, нерв стискається, що викликає біль.
Іноді біль і пошкодження можуть поширюватися за межі кореня зуба на кістку, спричиняючи втрату кісткової тканини навколо зуба і навіть досягати сусідніх зубів.
Фактори ризику
Зіштовхнутися із карієсом, може будь-яка людина, яка має зуби. Однак є кілька факторів, які підвищують ризики.
Розташування зуба
Найчастіше карієс виникає на задніх зубах — молярах і премолярах. Ці зуби мають багато борозенок, ямок і тріщин, а також кілька коренів, які можуть збирати частинки їжі. Ось чому за ними важче доглядати, ніж за більш гладкими та легкодоступними передніми зубами.
Певні їжа та напої
Їжа, яка тримається на зубах протягом тривалого часу, частіше викликає карієс, ніж їжа, яка легко вимивається слиною. Йдеться про продукти, які містять молоко, зокрема, морозиво, а також мед, цукор, газовану воду, сухофрукти, тістечка, печиво, цукерки, сухі пластівці та чіпси.
Часті перекуси
Коли ви часто їсте, ви даєте бактеріям ротової порожнини більше палива для вироблення кислот, які атакують ваші зуби та зношують їх.
Нерегулярне або неякісне чищення зубів
Якщо не чистити зуби регулярно, на них утворюється наліт, який своєю чергою призводить до карієсу.
Молодший або старший вік
Карієс часто зустрічається у дуже маленьких дітей і підлітків. Літні люди також піддаються більшому ризику. З часом зуби можуть зношуватися, що підвищує ймовірність їхнього руйнування. Літні люди також можуть вживати ліки, які зменшують виділення слини, що підвищує ризик виникнення карієсу.
Сухість у роті
Сухість у роті виникає через нестачу слини. Слина допомагає запобігти карієсу, змиваючи їжу та наліт із зубів. Речовини, що містяться в слині, також допомагають протидіяти кислоті, що виробляється бактеріями.
Зношені пломби або стоматологічні пристрої
З роками зубні пломби можуть слабшати та почати руйнуватися. Через це зубний наліт легше утворюється, і його важче видалити. Стоматологічні пристрої можуть перестати добре прилягати, і під них може потрапити інфекція.
Печія
Печія може призвести до потрапляння шлункової кислоти в рот. Це називається гастроезофагеальним рефлюксом, через який може стиратися емаль зубів, що завдає їм шкоди.
Розлади харчування
Анорексія та булімія можуть призвести до великої кількості ерозій зубів та карієсу. Шлункова кислота від повторного блювання, що називається очищенням, вимиває зуби та починає роз’їдати емаль. Розлади харчування також можуть перешкоджати виробленню слини.
Ускладнення карієсу
Ускладнення карієсу можуть включати:
- абсцес — бактеріальну інфекцію, яка викликає утворення гною в зубі;
- набряк або гній навколо зуба;
- пошкодження або втрату зуба;
- проблеми з жуванням;
- зміщення положення зубів після втрати зуба.
Якщо запустити карієс, то можна відчути сильний біль, який ускладнить повсякденне життя. Також це може призвести до втрати ваги або проблемам з харчуванням, тому що їсти або жувати стане боляче і важко.
Втрата зубів може вплинути на ваш зовнішній вигляд, і як наслідок на — впевненість і самооцінку. У рідкісних випадках може статися абсцес зуба, який може призвести до більш серйозних або навіть небезпечних для життя інфекцій.
Як карієс впливає на молочні зуби
Карієс молочних зубів маленьких дітей також називають раннім дитячим карієсом.
Батьки часто дивуються, коли дізнаються, що карієс у дитини може початися навіть у 6 місяців, коли зуби тільки прорізалися. Карієс молочних зубів може викликати біль, а інфекція може поширюватися. Якщо його не лікувати, він може зруйнувати молочні зуби, які «зберігають» місце в щелепі для дорослих зубів. Якщо молочний зуб втратити надто рано, зуби, що знаходяться поруч із ним, можуть зайняти порожній простір. То ж коли прийде час рости новому дорослому зубу, йому може просто не вистачити місця. Це може спричинити скупчення та викривлення зубів вже у дорослому віці.
Якщо у дитини здорові молочні зуби, швидше за все, здоровими будуть і дорослі. Діти, які мають карієс на молочних зубах, частіше стикаються з цією ж проблемою вже у дорослому віці.
До того ж проблема з молочними зубами впливає і на загальний стан здоров’я дитини.
Через біль і дискомфорт дитина може перестати їсти і не отримувати достатньо вітамінів і мінералів, щоб рости здоровою.
Карієс — це не тільки шкідливо для здоров’я, але й він істотно псує посмішку. Якщо у вашої дитини карієс, вона може почуватися невпевнено у садочку чи школі.
Діти вчаться здорових звичок від своїх батьків. Ви можете набути корисних звичок, якщо привчите дитину чистити зуби, годувати її здоровою їжею та регулярно водити її до стоматолога.
Лікування карієсу
Залежно від стадії карієсу, при його лікуванні використовують 4 найбільш поширені методи.
Пломбування — найпоширеніший спосіб лікування карієсу, коли стоматолог видаляє уражену частину зуба і ставить пломбу, щоб заповнити порожнє місце.
У клініці Yarema Dental препарують карієс під мікроскопом. За допомогою візуального контролю лікарю вдається забрати тільки некротичні тканини і мінімізувати видалення живих та здорових тканин зуба.
Коронки — якщо більша частина зуба почала руйнуватися, стоматолог підбере коронку, щоб покрити решту частини зуба та захистити її від подальшого пошкодження.
Кореневий канал — якщо карієс досягає нервів, то виконується процедура видалення пошкоджених або мертвих нервів, щоб запобігти подальшому пошкодженню та розвитку інфекції.
Видалення — у важких випадках уражений зуб повністю видаляється з коренем.
Профілактика карієсу
Гарна гігієна порожнини рота та зубів, а також регулярне відвідування стоматолога може допомогти уникнути виникнення карієсу.
Ось кілька порад, які допоможуть запобігти карієсу.
- Чистіть зуби пастою з фтором.
- Полощіть рот.
- Уникайте їжі, яка надовго застрягає в проміжках і ямках зубів.
- Обов’язково відвідуйте свого стоматолога принаймні двічі на рік. З належним доглядом за ротовою порожниною та оглядом зубів ви будете на крок попереду карієсу і будете мати здорові зуби та ясна.