Невеликий зубний біль може виникнути через тимчасове подразнення ясен, яке можна лікувати вдома. Якщо сильно болить зуб, то це може бути карієс, інфекція чи інші захворювання зубів, які не пройдуть самі по собі. Якщо у вас сильний зубний біль, вам знадобиться професійне лікування зубів.

Нестерпний зубний біль разом із лихоманкою та ознобом означає, що у вас невідкладна ситуація. Треба негайно звернутися до лікаря-стоматолога. У рідкісних випадках інфекція в роті може поширюватися на інші частини тіла, зокрема мозок і кровообіг.

Види зубного болю

Існують різні типи зубного болю залежно від основної причини. Конкретні симптоми зубного болю можуть відрізнятися, але можуть включати:

  • тупий біль, який не зникає;
  • гострий, колючий біль;
  • пульсуючий біль;
  • чутливість зубів;
  • набряк ясен;
  • головні болі;
  • лихоманка;
  • озноб;
  • неприємний запах з рота або неприємний присмак у роті.

Причини зубного болю

Є багато причин, чому у людей виникає зубний біль.

Карієс є найпоширенішою причиною зубного болю у більшості дітей і дорослих. Бактерії, які живуть у вашому роті, розмножуються  завдяки цукру та крохмалю в їжі, яку ви їсте. Ці бактерії утворюють липкий наліт, який прилипає до поверхні зубів. Кислоти, які виробляють бактерії в зубному нальоті, можуть пошкодити емаль на зовнішній стороні зубів. А це з часом призводить до утворення порожнин (дірок) у зубах. Першою ознакою карієсу може бути біль, коли ви їсте чи п’єте щось солодке, дуже холодне або дуже гаряче. Іноді карієс проявляється у вигляді коричневої або білої плями на зубі.

Інші причини зубного болю:

  • пошкоджена пломба або коронка;
  • захворювання ясен;
  • застрягання їжі між зубами, особливо якщо між зубами є проміжки, або утворився наліт;
  • набряк, абсцес або інфекція на корені зуба або в яснах;
  • травма зуба, зокрема внаслідок скреготу зубами (бруксизм);
  • тріщина або скол зуба або кореня зуба;
  • зуби мудрості, які не можуть прорізатися або нормально розвинутися (ретеновані зуби мудрості);
  • синусит, який може відчуватися як біль у зубах.

Скільки триває зубний біль

Не можна визначити, як довго триватиме зубний біль. Це залежить від першопричини. Наприклад, якщо у вас тимчасове подразнення ясен, воно має зникнути самостійно через день-два. Але якщо у вас є карієс або абсцес, біль може з’являтися і зникати, але не зникне повністю, поки не усунути причину.

Ліки проти зубного болю

Знеболюючі препарати можуть полегшити симптоми зубного болю, але їхній ефект тимчасовий. Однак, поки ви чекаєте на візит до стоматолога, ви можете прийняти безрецептурні знеболюючі препарати, щоб зменшити біль і чутливість.

Якщо у вас легкий біль, є кілька засобів, які ви можете спробувати вдома.

Полоскання солоною водою. Сіль є природним дезінфікуючим засобом. Полоскання теплою солоною водою може зменшити запалення, загоїти рани у роті та полегшити зубний біль.

Використовуйте зубну нитку, щоб видалити шматочки їжі або наліт між зубами.

Пакети з льодом. Прикладання льоду до ураженої ділянки допомагає скоротити кровоносні судини та зменшити біль і запалення. Ви можете загорнути пакет із льодом або замороженими овочами в чистий рушник і притиснути його до зовнішньої щелепи приблизно на 20 хвилин. Повторюйте кілька разів на день. Особливо може допомогти при травмах зуба.

Однак, нагадаємо, що всі ці засоби можуть не допомогти. При зубному болю необхідно обов’язково відвідати стоматолога.

Як лікують зубний біль у стоматологічній клініці

Зубні пломби. Якщо у вас невелика порожнина у зубі через карієс, або якщо невеликий шматочок зуба відколовся — ваш стоматолог, ймовірно, порекомендує пломбу. Під час цієї процедури стоматолог видалить пошкоджені частини зуба, а потім заповнить порожнину міцним зубним пломбувальним матеріалом.

Зубні коронки. Більша порожнина або перелом може потребувати зубної коронки. Цей «ковпачок» покриває весь зуб, зміцнюючи його та знижуючи ризик подальшого пошкодження.

Вкладки або накладки. Іноді порожнина або тріщина занадто великі для пломби, але не достатньо великі, щоб ставити коронку. У цих випадках ваш стоматолог може порекомендувати вкладку або накладку. Цей тип нестандартної керамічної реставрації вписується у зуб, як маленький шматочок пазла.

Лікування кореневих каналів. Якщо бактерії проникають у пульпу зуба, треба лікувати кореневий канал. Ця процедура передбачає видалення запалених нервів, кровоносних судин та сполучної тканини всередині зуба. У більшості випадків також знадобиться коронка, щоб захистити та зміцнити зуб.

Видалення зуба. Більшість стоматологів вважають за краще зберегти природні зуби, коли це можливо. Але якщо зуб сильно пошкоджений, може знадобитися видалення зуба. Під час цієї процедури ваш стоматолог обережно вийме зуб із лунки та очистить будь-яку інфекцію. Якщо вам потрібно видалити зуб, поговоріть зі своїм стоматологом про варіанти заміни. Після того, як лунка заживе, можна буде, наприклад, встановити імплантат.

Чи можна запобігти зубному болю

Ви не завжди можете запобігти зубному болю. Іноді біль виникає з причин, які не залежать від людини. Але є речі, які ви можете зробити, щоб зменшити ризик:

Чи може зубний біль пройти сам по собі

У певних ситуаціях зубний біль може зникнути сам по собі. Наприклад, якщо у вас подразненні ясна після споживання твердої їжі, дискомфорт, швидше за все, зникне через день або два. Але справжній зубний біль — біль, який виникає від самого зуба — зазвичай означає, що у вас є проблема, яка потребує лікування. Якщо зубний біль то виникає, то зникає вам слід якомога швидше звернутися до стоматолога. Раннє лікування проблеми може вберегти від ускладнень та більшої шкоди: видалення зуба.

Як визначити, який у вас зубний біль

У більшості випадків, ви не можете точно визначити причину, поки не відвідаєте стоматолога.

Загалом тупий, постійний зубний біль може означати, що у вас інфікований зуб. Це також може бути ознакою того, що ви скрипите зубами під час сну.

Різкий, колючий біль може означати, що у вас карієс або тріщина в зубі. Іноді це означає, що є проблема з наявною пломбою чи коронкою.

Сильний, пульсуючий біль може означати, що інфекція поширилася в пульпу зуба. Чутливість до тепла та холоду може свідчити про низку проблем, включаючи карієс та захворювання ясен. Якщо біль швидко проходить, це може означати, що у вас стерта емаль.

Зубний біль може бути настільки слабким, що викликає невелику незручність, або настільки сильним, що порушує ваше повсякденне життя. Зубний біль – це симптом, який говорить про те, що щось не так, і потрібно звернутися до лікаря.