Не вилікуваний вчасно карієс загрожує більш серйозним запальним процесом у роті, а саме запаленням пульпи зуба (пульпітом). Пульпа – це тканина, яка заповнює порожнину зуба і повторює його форму.

Гранульома зуба – це ускладнення, яке виникає внаслідок карієсу або травми, запалення пародонта (комплексу тканин, що оточують зуб), яке являє собою невелике округле утворення, розташоване у ділянці кореня зуба.

Які причини гранульоми зуба, як її діагностувати та лікувати?

Як виникає гранульома

Якщо карієс не лікувати, можуть виникнути ускладнення. Якщо уражений зуб раптом перестає боліти, це не означає, що він «пройшов».

Після періоду болю, нерв, що міститься в пульпі зуба, некротизується: зуб більше не болить, але каріозне ураження залишається.
Пульпа, заповнюється бактеріями, які розмножуються і досягають зубного кореня.


В результаті запалення переходить в альвеолу, тобто щелепну кістку.
Саме там утворюється гранульома, яка виглядає як округле утворення, що нагадує мішечок.

Небезпека гранульоми полягає в тому, що вона певний час не характеризується симптомами, але з часом, коли в ній накопичаться бактерії, може викликати сильний біль, набряк і почервоніння ясен.

Гранульома зуба може мати різне розташування у корені зуба, але найчастіше вона виникає у верхівці кореня зуба.

Причини гранульоми зуба

Найчастіше утворення зубної гранульоми є ускладненням пульпіту і обумовлено поширенням інфекційного процесу від запаленого нерва, що проходить через корінь зуба.

Другою причиною гранульоми зуба може бути запалення навколишніх тканин зуба – періодонтит.

Перелом зуба та інші травми також можуть призвести до розвитку гранульоми зуба.

Причиною інфікування може бути недотримання правил асептики і антисептики при видаленні пульпи зуба, тобто лікуванні кореневих каналів.

До факторів, що провокують розвиток гострої клінічної картини гранульоми зуба, відносяться переохолодження, застуда, стресові ситуації, різка зміна клімату, фізичні навантаження і тиск.

Симптоми гранульоми зуба

Зубна гранульома – це обмежене запальне утворення, що має тонку стінку. У ділянці гранульоми відбувається інтенсивне розростання грануляційної тканини, яка заміщує загиблі внаслідок запального процесу клітини. Це зростання викликає поступове збільшення розміру гранульоми. Однак гранульома зуба не досягає значних розмірів, вона може бути непомітною для пацієнта і навіть для стоматолога.

При хронічному безсимптомному перебігу гранульома зуба може трансформуватися у верхньощелепну кісту. На яснах утворюється щільна капсула, всередині якої знаходяться некротичні маси і мертві бактерії.

Часто виявлення таких гранульом відбувається тільки при рентгенографії зуба.

Коли гранульома збільшується в розмірах, з’являється біль і набряк ясен. Також можливе нагноєння і потемніння зуба. Між зубом і яснами можлива поява гнійних виділень.

Також у пацієнта може виникнути відчуття, що зуб збільшився у розмірах і дискомфорт при дотику до зубної коронки під час жування твердої їжі.

Нагноєння гранульоми зуба може супроводжуватися розвитком одонтогенного періоститу (флюсу). Можливе підвищення температури тіла та порушення загального стану хворого.

Зростання гранульоми зуба здатно призвести до руйнування кореня зуба в ділянці верхівки, внаслідок чого можна втратити зуб. Поширення запального процесу з гранульоми на навколишні м’які тканини може призвести до утворення обмеженого абсцесу або розвитку розлитого гнійного ураження – флегмони.

Залучення в процес кістки призводить до остеомієліту щелепи (гнійний, інфекційно-запальний процес). Оскільки гранульома зуба є хронічним вогнищем інфекції, не виключено, що ускладнення можуть вийти за межі стоматології. Поширення інфекційних збудників гематогенним шляхом може викликати розвиток синуситів, пієлонефритів, інфекційних міокардитів і навіть сепсису.

Цього можна уникнути, якщо лікувати ураження вчасно.

Діагностика

У багатьох випадках гранульому виявляють на рентгенівському знімку, на якому видно темну, зазвичай округлу ділянку кістки, що оточує корінь. Профілактичний огляд не завжди дозволяє виявити гранульому, особливо при її невеликих розмірах.

Також діагностувати гранульому зуба дає можливість радіовізіографія, яка полягає у використанні спеціального приладу — радіовізіографа, що перетворює рентгенівський знімок в цифровий і виводить його на екран монітора.

Як лікується?

Позбутися гранульоми допомагає лікування кореневих каналів ураженого зуба.

Якщо гранульому не лікувати, вона може зрости до помітних розмірів і перетворитися на кісту, доброякісне ураження, для видалення якого часто потрібна операція. Часто видалення кісти супроводжується видаленням ураженої верхівки кореня (апікоектомія).

При розвитку одонтогенного періоститу або навколощелепного абсцесу його розкривають і дренують.

Попри те, що сьогодні існує кілька ефективних способів лікування гранульоми зуба, не завжди вдається зберегти зуб.

Вибір між консервативними та оперативними методами лікування здійснюється на підставі оцінки розміру гранульоми зуба, стану тканин зуба, наявності/відсутності ускладнень тощо.

Профілактика

Профілактика утворення гранульом тісно пов’язана з профілактикою карієсу: таким чином, періодичні огляди у стоматолога і рентген є запорукою до того, щоб гранульоми ніколи не виникало.