Синдром пекучості ротової порожнини (СППР) — це стан, при якому пече у роті. Часто здається, що цей стан починається без будь-якої причини, а неприємні відчуття можуть то з’являтися, то зникати.

Синдром пекучості ротової порожнини  – це відчуття печіння на язиці, піднебінні або губах, або в інших частинах рота чи в горлі. Ці відчуття схожі на ті, які бувають, коли язик обпікає гаряча рідина, як-от кава.

Печіння може посилюватися протягом дня. Коли людина прокидається, вона може не відчувати печіння у роті, але воно з’являється пізніше протягом дня. Після сну дискомфорт може зменшитися. Однак на наступний день цикл починається знову. Разом з відчуттям печіння, у роті може виникнути гіркий або металевий присмак. Багато людей також відчувають сухість у роті, попри регулярне виділення слини. Іноді печіння настільки сильне, що може викликати депресію та тривогу.

Типи синдрому пекучості ротової порожнини

Існує два типи синдрому пекучості ротової порожнини.

Первинний — це коли печіння рота не спричинене основним захворюванням. Вторинний спричинений основним захворюванням, таким як кислотний рефлюкс. Лікування захворювання часто усуває і синдром печіння рота.

У кого найчастіше зустрічається синдром пекучості ротової порожнини

Печіння в роті найчастіше спостерігається у людей старше 60 років. Це пояснюється тим, що знижений рівень естрогену призводить до зниження чутливості смакових рецепторів.

Іншим фактором ризику є здатність деяких людей сильніше відчувати смаки. Люди мають генетичні відмінності у смакових здібностях. У 1990 роки професорка Лінда Бартошак з Єльського університету розробила тест, який поділяє усіх людей на супердегустаторів, середніх дегустаторів та недегустаторів, відповідно до концентрації та чутливості смакових рецепторів. Пізніше ці терміни замінили на точніші: супердегустатор став гіпердегустатором, а недегустатор – гіподегустатором.

Гіпердегустатори мають високу концентрацію смакових рецепторів та чутливі до сприйняття ароматів та текстур. Жінки вдвічі частіше, ніж чоловіки, виявляються гіпердегустаторами.

У гіподегустаторів концентрація смакових рецепторів низька, і вони відрізняють лише сильно насичені і яскраві смаки.

Більшість жінок із синдромом пекучості ротової порожнини є супердегустаторами, які втратили частину смакових відчуттів. Дослідження показують, що багато з цих людей також стискають зуби. Тиск на зуби може посилити відчуття печіння.

Печіння у роті спостерігається і в людей, які мають таке захворювання як географічний язик. При цьому легкому стані на поверхні язика з’являються червоні плями.

Симптоми

Симптоми синдрому печіння в роті включають:

  • біль у роті, який відчувається як поколювання, ошпарення або печіння;
  • оніміння в роті;
  • зміну смаку;
  • сухість у роті.

Яка основна причина первинного синдрому пекучості ротової порожнини?

Дослідники вважають, що причиною первинного синдрому є пошкодження нерва, що впливає на ділянку язика, яка контролює смак і біль. Існує взаємозв’язок між печінням у роті та смаковими змінами.

Багато людей, у яких «горить» рот, втратили рецептори гіркого смаку, які розташовані на кінчику язика. Дослідники вважають, що коли люди втрачають здатність відчувати гіркий смак, виникає біль, який людина ідентифікує як печіння в роті.

Які причини вторинного синдрому пекучості ротової порожнини?

Захворювання, які можуть спричинити вторинний синдром включають:

  • кислотний рефлюкс;
  • алергія на металеві стоматологічні вироби або певні харчові продукти;
  • депресія;
  • сухість у роті;
  • гормональні зміни;
  • інфекції ротової порожнини;
  • дефіцит калорій при недостатньому харчуванні;
  • скреготіння зубами або стискання щелеп.

Іноді люди з синдромом Шегрена (який викликає сухість у роті та сухість очей), діабетом, захворюваннями щитовидної залози та проблемами печінки мають синдром пекучості ротової порожнини.

Також деякі ліки від гіпертонії, антидепресанти та гормональна терапія можуть викликати синдром пекучості ротової порожнини.

Іноді дефіцит вітаміну B12, фолієвої кислоти або заліза може імітувати відчуття печіння в роті.

Діагностика

Синдром пекучості ротової порожнини складно діагностувати. Немає жодного тесту, який би міг визначити, чи є у вас СППР. Частиною діагностики є виключення інших станів, які можуть викликати подібні симптоми, наприклад дріжджова інфекція ротової порожнини (молочниця).

Якщо у вас наявні симптоми, спочатку зверніться до стоматолога. Проблеми зі здоров’ям ротової порожнини спричиняють одну третину всіх випадків СППР. За потреби стоматолог може направити вас до іншого спеціаліста.

Щоб підтвердити діагноз, лікар може призначити:

  • тести на алергію;
  • аналіз крові;
  • мазок з ротової порожнини;
  • вимірювання рівня слиновиділення;
  • біопсію тканини.

Лікування

Для лікування можуть допомогти деякі ліки. Хоча Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) не схвалило жодного препарату спеціально для лікування СППР, медик може призначити деякі ліки для полегшення симптомів. Це можуть бути деякі антидепресанти, протисудомні препарати тощо. Однак тільки лікар може визначити, які ліки можуть бути найбільш ефективними.

Якщо синдром печіння ротової порожнини спричиняють скрегіт зубами або стискання щелепи, цю проблему може допомогти вирішити стоматолог.

У разі, коли основне захворювання викликає синдром пекучості порожнини рота, лікування цього захворювання має допомогти позбутися печіння в роті.

Якщо ви приймаєте ліки, які можуть викликати дискомфорт у ротовій порожнині, лікар може змінити дозу або перевести вас на інший препарат. Іншим варіантом є припинення прийому ліків на короткий час, якщо це можливо, щоб побачити, чи зникне дискомфорт. Не пробуйте це самостійно, тому що припинення прийому деяких ліків може бути небезпечним.

 Профілактика

Скоріш за все немає способу запобігти СППР. Утім, ви можете зменшити симптоми, уникаючи всього, що подразнює рот, зокрема:

  • алкоголю;
  • їжі або напоїв з високим вмістом кислоти (наприклад, цитрусові соки);
  • гарячої і гострої їжі або напоїв;
  • полоскання рота рідинами, що містять спирт;
  • тютюнових виробів.

Також переконайтеся, що ваш раціон містить достатню кількість вітаміну B12, фолієвої кислоти та заліза. Тримайте зуби та ротову порожнину в чистоті.