Які бувають хвороби губ і язика у дітей, як їх лікувати та яка профілактика цих захворювань
Стоматит
Стоматит — це запалення ротової порожнини. Він вражає слизові оболонки: тонкі шкірні покриви на внутрішній поверхні рота. Ця хвороба може заважати дитині їсти, говорити та спати.
Стоматит може виникнути у будь-якому місці ротової порожнини, зокрема на внутрішній частині щік, ясен, язика, губ і піднебіння.
Види стоматиту
Афта — це бліда або жовта виразка з червоним зовнішнім кільцем або скупчення таких виразок у роті, як правило, на щоках, язиці або всередині губи.
Герпес — це виразки, заповнені рідиною, які виникають на губах або навколо них. Вони рідко утворюються на яснах або піднебінні. Пізніше герпес покривається струпом і зазвичай супроводжується поколюванням, чутливістю або печінням ще до того, як з’являться виразки.
Кандидоз ротової порожнини (молочниця) — це стан, при якому грибок Candida albicans накопичується на слизовій оболонці рота. Candida — це нормальний мікроорганізм у ротовій порожнині, але іноді він може надмірно розростатися.
Молочниця ротової порожнини викликає кремово-білі плями, як правило, на язиці або внутрішній частині щік. Іноді молочниця ротової порожнини може поширюватися на піднебіння, ясна або задню стінку горла.
Симптоми стоматиту
Стоматит часто супроводжується болісними відчуттями та печінням у роті.
Симптоми можуть включати:
- виразки в роті з білим або жовтим шаром і червоною основою, як правило, всередині губ, щоки або на язиці;
- червоні плями;
- пухирі;
- набряк;
- оральну дизестезію — відчуття печіння в ротовій порожнині.
Симптоми афти:
- біль;
- зазвичай триває від 5 до 10 днів;
- може статися рецидив;
- зазвичай не супроводжуються підвищенням температури.
Симптоми герпесу:
- болісні виразки;
- зникають через 7-10 днів;
- іноді пов’язані із симптомами застуди чи грипу.
Симптоми молочниці:
- кремово-білі плями на язиці, внутрішній стороні щік, а іноді й на піднебінні, яснах і мигдаликах;
- почервоніння, печіння або болючість, які можуть бути досить сильними і викликати труднощі з прийомом їжі або ковтанням;
- тріщини та почервоніння у куточках рота;
- втрата смаку.
У немовлят молочниця може призвести до проблем з годуванням, також вони можуть стати метушливими та дратівливими. Інфекція може передатися матері під час годування груддю, а потім назад: від матері до дитини.
Причини стоматиту
Причинами стоматиту можуть бути травма від неправильно підігнаних протезів або брекетів, неправильне або недостатнє харчування, укус внутрішньої сторони щоки, язика або губи, вживання певних ліків та продуктів, різні інфекції тощо.
Достеменно невідомо, що саме викликає афти, але багато факторів можуть сприяти їхньому розвитку, наприклад певні ліки, травма ротової порожнини, неправильне харчування, стрес, бактерії чи віруси, недосипання, раптова втрата ваги та деякі продукти.
Афти також можуть бути пов’язані з тимчасовим зниженням імунітету через застуду чи грип, гормональні зміни або низький рівень вітаміну B12 або фолієвої кислоти. Навіть прикушування внутрішньої сторони щоки або жування гострого шматка їжі може викликати афту.
Афти можуть виникнути внаслідок генетичної схильності та вважаються аутоімунним захворюванням. Також вони не заразні.
Герпес спричиняє вірус простого герпесу типу 1. На відміну від афти, герпес заразний з моменту розриву пухиря до повного загоєння.
Початкове зараження часто відбувається до повноліття, і його можна сплутати із застудою чи грипом. Після того, як людина інфікується вірусом, він залишається в організмі, переходячи в стан спокою. Повторній реактивації вірусу сприяють стрес, травма, гормональні зміни (наприклад, менструація) та вплив сонячного світла.
Коли виразки з’являються знову, вони, як правило, утворюються в тому самому місці, що й перший раз. Вірус також може поширюватися на іншу частину тіла людини, наприклад очі чи статеві органи.
Молочниця ротової порожнини та інші дріжджові інфекції спричинені надмірним розростанням C. albicans.
Коли імунна система людини працює належним чином, корисні бактерії в організмі допомагають тримати C. albicans під контролем. Але якщо імунна система ослаблена або порушений баланс мікроорганізмів, грибок може вийти з-під контролю.
Діагностика та лікування
Діагностика буде повністю залежати від того, що спричинило стоматит.
Передусім лікар має здійснити фізичний огляд виразок.
Інші тести можуть включати:
- мазки, як бактеріальні, так і вірусні зіскрібки тканин або мазки на грибкові інфекції;
- аналізи крові;
- тести для виявлення алергії.
Лікування стоматиту також буде залежати від його причини.
Якщо запалення у роті викликала алергічна реакція, треба буде визначити, на що саме наявна алергія і спробувати усунути її наслідки.
Стоматит, викликаний інфекцією, може вимагати спеціалізованого лікування залежно від того, яка це інфекція.
Якщо стоматит викликає конкретне захворювання, лікар намагатиметься виявити його та лікувати.
Місцеве лікування виразок допомагає зменшити біль і прискорити загоєння.
Ви можете допомогти зменшити біль, дотримуючись наступних рекомендацій:
- уникайте кислих продуктів і напоїв, зокрема цитрусових у раціоні дитини;
- солона, гостра або гаряча їжа також може розпалити виразку та погіршити стан;
- стежте за тим, щоб дитина регулярно пила воду
- будьте обережні з будь-яким анестезуючим гелем або ліками, оскільки вони можуть містити непридатні для маленьких дітей інгредієнти.
Захворювання язика та губ
Стоматит також класифікують залежно від того, на які частини рота він поширюється.
Глосит — це захворювання, яке викликає набряк і запалення язика. У людей з глоситом язик часто виглядає гладким або «глянцевим». Глосит може виникнути раптово (гострий глосит) або може з часом рецидивувати (хронічний глосит).
Які бувають види глоситу
Атрофічний глосит виникає, коли дитина втрачає багато сосочків (крихітних горбків на язиці, які містять смакові рецептори).
Серединний ромбоподібний глосит. Цей тип глоситу уражає середню або задню частину язика. Більшість експертів вважають, що серединний ромбоподібний глосит свідчить про грибкову інфекцію (кандидозний глосит).
Географічний язик, який іноді називають доброякісним мігруючим глоситом. Він викликає гладкі, схожі на географічну карту червоні ураження на язиці.
Синдром палаючого рота. Цей стан в першу чергу вражає кінчик язика та піднебіння.
Симптоми та причини
Симптоми глоситу відрізняються залежно від основної причини. Вони можуть з’явитися раптово або розвиватися протягом тривалого часу.
Загальні симптоми глоситу включають:
- гладкий, блискучий язик;
- біль та чутливість язика;
- набряк;
- почервоніння;
- проблеми з мовленням, прийомом їжі або ковтанням.
Причини глоситу:
- алергічні реакції на харчові продукти, ліки або засоби для догляду за зубами;
- інфекції (вірусні, бактеріальні або грибкові);
- дефіцит вітамінів або поживних речовин;
- травма ротової порожнини;
- низький рівень заліза;
- сухість у роті (ксеростомія).
Як позбутися глоситу
Лікування глоситу залежить від основної причини захворювання.
Лікар може призначити пероральні ліки — наприклад, антибіотики, противірусні або протигрибкові препарати.
У деяких випадках можуть рекомендувати кортикостероїдну мазь, щоб зменшити біль і почервоніння.
Якщо у дитини дефіцит вітамінів або поживних речовин, варто додати у її раціон більше поживних речовин.
Також варто пам’ятати, що належна гігієна ротової порожнини допомагає усунути шкідливі мікроорганізми, які можуть спричинити інфекцію.
Хейліт
Хейліт — це група запальних станів, які викликають почервоніння, сухість шкіри, лущення та свербіж губ. Існує чимало ймовірних причин хейліту, як от інфекції, алергія, подразники та звичка облизувати губи.
Симптоми хейліту
Існує кілька різних типів хейліту, але вони мають багато однакових симптомів, зокрема:
- сухість губ;
- почервоніння;
- набряк;
- лущення або розтріскування губи;
- відчуття свербіння і печіння;
- підвищена чутливість губ;
- зміна кольору губ.
Види та причини хейліту
Екзематозний хейліт є найпоширенішою формою хейліту, при якій розвивається екзема (атопічний дерматит) на губах. Це незаразний стан, спричинений аномальною імунною відповіддю. Цей вид хейліту найчастіше зустрічається у дітей та дорослих з іншими атопічними (пов’язаними з алергією) захворюваннями, такими як сінна лихоманка, харчова алергія та астма.
Симптоми екзематозного хейліту виникають, коли людина перебуває під впливом алергенів або подразників.
Ангулярний хейліт — це форма хейліту, яка вражає куточки рота. Це відбувається, коли слина збирається в тріщинках і в процесі випаровування відтягує надлишок вологи зі шкіри, спричиняючи її висихання та розтріскування. При ангулярному хейліті часто зустрічається вторинна інфекція, зокрема грибка Candida albicans або бактерії Staphylococcus aureus.
Діти, які пускають слину, смокчуть великий палець або облизують губи взимку, перебувають у групі ризику.
Актинічний хейліт також називається сонячним хейлітом, оскільки він спричинений тривалим перебуванням на сонці. Він частіше зустрічається на нижній губі, ніж на верхній Актинічний хейліт є формою передраку, який у рідкісних випадках може перетворитися на тип раку шкіри.
Існують і інші незвичайні види хейліту.
Наприклад, ексфоліативний хейліт який вражає переважно молодих людей і викликає постійне лущення губ. Причина захворювання неясна, але, схоже, пов’язана з повторюваною поведінкою, як-от смоктання, кусання або облизування губ.
Фахівці клініки Yarema dental закликають вас дбати про стан ротової порожнини та виховувати стоматологічну культуру у дітей.