Гіпоплазія емалі — це дефіцит зубної емалі та порушення її якості. Зубна емаль захищає зуби від руйнування або зношування. Її нестача може зробити зуби більш сприйнятливими до карієсу, ерозії та інших проблем. Лікування включає процедури захисту зубів і покращення їхнього зовнішнього вигляду.
Що таке гіпоплазія емалі?
Зубна емаль – це твердий шар, що покриває зуби та захищає їхні чутливі внутрішні частини, зокрема дентин і пульпу. Зубна емаль є найтвердішою речовиною в усьому тілі. Емаль на 96% складається з мінералів, що робить її міцнішою за кістки та стійкою до пошкоджень.
Гіпоплазія емалі — це коли зубна емаль не формується належним чином, внаслідок чого вона занадто тонка. На відміну від ерозії зубів, при якій емаль з часом стирається, при гіпоплазії емалі просто наявний її дефіцит або погіршення якості.
Захворювання чи фактори навколишнього середовища перешкоджають правильному формуванню емалі ще до того, як зуби прорізуються у роті. Залежно від причини, гіпоплазія емалі може вражати як молочні зуби, так і постійні. Емаль може бути тонкою або відсутньою лише на одному зубі, або у людини може бути кілька гіпопластичних зубів.
Проблеми з розвитком емалі зустрічаються часто. Одна з найпоширеніших причин гіпоплазії емалі — захворювання, що називається недосконалим амелогенезом — вражає приблизно 1 із 700 людей у слаборозвинених країнах. У США, наприклад, це менш поширене явище, і зустрічається у кожної одної людини з 14 тис.
Симптоми
Ознаки та симптоми гіпоплазії емалі включають:
- зуби з ямками, борозенками або тріщинами;
- зношені або надколені зуби;
- жовтуваті або коричневі плями на зубах;
- білі плями на зубах;
- чутливість до гарячої та холодної їжі або напоїв.
Причини
Якщо у вас або вашої дитини є гіпоплазія емалі, це означає, що щось порушило розвиток емалі у ключовий момент. Зубна емаль починає формуватися ще під час внутрішньоутробного розвитку і продовжує в дитинстві.
Емаль на різних зубах формується в різний час. На деяких зубах емаль може бути недостатньою або зовсім відсутньою, а на інших — формуватися належним чином.
Генетичні фактори. Кілька рідкісних захворювань можуть спричинити гіпоплазію емалі. Вони передбачають успадкування гена від одного або обох біологічних батьків, який спричиняє надто тонку емаль або її відсутність.
Синдроми, які можуть викликати гіпоплазію емалі, включають:
- недосконалий амелогенез;
- синдром Ді Джорджа;
- синдром Елліса-ван Кревельда;
- синдром Геймлера;
- отодентальний синдром;
- синдром Секкеля;
- синдром Трічера Коллінза;
- синдром Ашера.
Фактори зовнішнього середовища. Різні фактори можуть впливати на розвиток емалі як під час вагітності, так і після народження. Проблеми, пов’язані з вагітністю, можуть вплинути на розвиток молочних зубів дитини до народження.
У дитини може розвинути гіпоплазія емалі, якщо у майбутньої матері:
- гестаційний діабет;
- дефіцит вітаміну D;
- немає доступу до допологового догляду;
- є звичка курити.
Інші фактори, які можуть перешкоджати розвитку емалі, включають:
- пошкодження зубів;
- нестача вітамінів A, C, D або кальцію;
- флюороз зубів або захворювання, яке виникає у маленьких дітей віком від восьми років і молодше, які вживають занадто багато фтору.
Вірусні та бактеріальні інфекції. Певні захворювання, зокрема печінки, церебральний параліч і целіакія можуть призвести до гіпоплазії зубної емалі.
Які ускладнення цього стану
Гіпопластичні зуби не мають такого захисту, як зуби, повноцінно вкриті емаллю.
Це може спричинити розм’якшення та зношування зубів, що призведе до низки проблем:
- карієс;
- ерозія зубів;
- неправильний прикус;
- зуби можуть набути коричневого кольору;
- сильна чутливість зубів або біль при чистці.
Діагностика
Стоматолог перевіряє наявність ознак гіпоплазії емалі, таких як ямки на зубах або білі плями, під час огляду. Важливо запланувати перший візит дитини до стоматолога протягом шести місяців після появи першого зуба або до її першого дня народження.
Під час першого візиту лікар перевірить наявність проблем, пов’язаних із розвитком зубів, як-от гіпоплазія емалі. Рання діагностика дозволяє вжити заходів для збереження гіпоплазійних зубів — до того, як виникнуть такі проблеми, як карієс або плями на зубах.
Лікування
Стоматолог може спочатку спостерігати за станом ваших зубів і рекомендувати лікування, лише якщо є пошкодження або ризик пошкодити зуби.
Залежно від ситуації пацієнту може бути призначене таке лікування:
- мінералізація зубної емалі: додає мінерали до зубів, які допомагають зміцнити емаль;
- склеювання: передбачає нанесення на зуби полімерного матеріалу кольору зуба;
- коронки: ковпачок у формі зуба, який покриває та захищає слабкі або пошкоджені зуби;
- зубні пломби: речовина, яка заповнює порожнє місце, після того, як стоматолог видалив карієс, пломби також можуть відновити пошкоджені ділянки зубів;
- вініри: тонке покриття, яке накладається на передню поверхню ваших зубів, щоб приховати недоліки, як-от зміна кольору або відколи.
Чи можна виправити гіпоплазію емалі
Хоча емаль міцна, вона не може відновлюватися самостійно, як інші тканини нашого тіла. Не можна повністю позбутися такої проблеми, як гіпоплазія емалі, але можна впоратися зі станом за допомогою стоматолога.
Зубна емаль є міцним захисником, який дозволяє пережовувати жорстку їжу та вживати гаряче чи холодне, не відчуваючи болю. Але як тільки емаль зникає, вона не може відновитися. Ось чому лікування передбачає збереження необхідної емалі для зміцнення зубів.
Стоматолог може порекомендувати способи збереження та захисту зубів, якщо у вас є гіпоплазія емалі.
Це може включати:
- регулярна професійна чистка зубів (двічі на рік);
- лікування станів, які можуть зношувати зуби (наприклад, бруксизм);
- дотримання належної гігієни ротової порожнини (включно з чищенням зубів двічі на день і щоденним використанням зубної нитки);
- вживання їжі, що містить вітаміни, необхідні для міцності зубів (наприклад, вітаміни A і D); вживання продуктів або напоїв з високим вмістом кальцію (наприклад, сиру та молока).
Яких продуктів слід уникати
Уникайте або зменшіть споживання їжі чи напоїв, які можуть забруднити або пошкодити емаль. Це включає:
- солодкі продукти, включно з цукерками та крохмалистими продуктами, які можуть застрягти у зубах;
- солодкі напої, наприклад солодкі газовані напої та фруктові соки;
- їжа або напої, які викликають сухість у роті, наприклад кава, чай і алкоголь;
- кислі продукти, в тому числі цитрусові.
Стоматолог може разом з вами переглянути вашу дієту та порекомендувати альтернативи, які не шкідливі для зубів.
Гіпоплазія емалі — це захворювання, яке спостерігається протягом усього життя, за яким ви та ваш стоматолог повинні уважно стежити. Але те, що у вас менше емалі, не означає, що ви не можете мати здорові зуби. Запитайте стоматолога клініки YAREMA DENTAL про те, як зберегти емаль, а також про процедури, які можуть допомогти покращити зовнішній вигляд ваших зубів, якщо ви соромитеся своєї усмішки.