Гінгівіт – це запалення ясен. Зазвичай його причиною є накопичення зубного нальоту. Захворювання часто піддається лікуванню за допомогою покращення гігієни ротової порожнини. Основними симптомами гінгівіту є зміна кольору ясен і їхня кровоточивість.

Гінгівіт є формою захворювання ясен, яка зазвичай викликає легкі симптоми. Однак захворювання може прогресувати у більш важкий стан, якщо людина не лікує його першопричину. Скупчення бактерій навколо зубів є найпоширенішою причиною гінгівіту.

Основним симптомом гінгівіту є червоні, набряклі ясна, які можуть кровоточити, коли людина чистить зуби. Гінгівіт часто усувається за допомогою належної гігієни ротової порожнини, наприклад більш тривалого та частого чищення зубів і регулярного використання зубної нитки.

Що таке гінгівіт

Гінгівіт — це недеструктивний та легкий тип пародонтозу. Гінгівіт не викликає втрати кісткової маси, однак важливо серйозно поставитися до гінгівіту та вчасно його лікувати. Гінгівіт – дуже поширений. Майже половина всіх дорослих старше 30 років мають те чи інше захворювання ясен.

Існує два основних види гінгівіту.

Гінгівіт, викликаний зубним нальотом, виникає, коли його накопичення подразнює ясна, що призводить до запалення, зміни кольору та болю.

Ураження ясен, не спричинені нальотом, можуть бути результатом бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції. Алергічні реакції, хвороби та реакції на сторонні тіла також можуть спричинити цей тип гінгівіту.

Обидва типи гінгівіту можуть прогресувати до пародонтиту, якщо людина їх не лікує належним чином. Пародонтит є більш важким захворюванням і може призвести до подальших ускладнень, таких як втрата зубів.

Причини гінгівіту

Найпоширенішою причиною гінгівіту є накопичення бактеріального нальоту між зубами та навколо них.

Зубний наліт – це біоплівка, яка природним чином накопичується на зубах. Це відбувається, коли бактерії налипають на гладкі поверхні зубів. Цей наліт може затвердіти і перетворитися у зубний камінь біля ясен. Видаляти зубний камінь можуть тільки лікарі-стоматологи. Накопичення зубного нальоту та зубного каменю може спровокувати імунні реакції, які призведуть до руйнування тканини ясен. Згодом це може призвести до подальших ускладнень, зокрема втрати зубів.

Інші причини та фактори ризику

Кілька основних захворювань і зовнішніх факторів можуть збільшити ризики утворення зубного нальоту або запалення ясен.

  • Гормональні зміни: це може статися під час статевого дозрівання, менопаузи, менструального циклу та вагітності. Ясна можуть стати більш чутливими, що підвищує ризик запалення.
  • Деякі захворювання: рак, діабет і ВІЛ пов’язані з вищим ризиком гінгівіту.
  • Медичні препарати: ліки, які зменшують вироблення слини, можуть вплинути на здоров’я ротової порожнини. Ліки від епілепсії та від стенокардії також можуть спричинити аномальний ріст тканини ясен, збільшуючи ризик запалення.
  • Дефіцит вітамінів: дефіцит вітаміну С (цинга) має тісний зв’язок із гінгівітом, як і дефіцит вітаміну D і вітаміну B12.
  • Паління: постійні курці частіше мають гінгівіт, ніж ті, хто не палить.
  • Вік: ризик гінгівіту зростає з віком.
  • Сімейний анамнез: люди, чиї батьки хворіли на гінгівіт, також мають вищий ризик його розвитку.

Ознаки та симптоми гінгівіту:

  • запалення і зміна кольору ясен;
  • чутливі ясна і відчуття болю при дотику до них;
  • кровотеча з ясен під час чищення зубів;
  • неприємний запах з рота;
  • м’які ясна;
  • ясна відходять від зубів (рецесія ясен).

Однак у легких випадках гінгівіту може не бути дискомфорту або помітні симптоми.

Дуже рідко гінгівіт може спричинити лихоманку, особливо при його гострій виразково-некротичній формі. Підвищення температури пов’язане з ураженням підщелепних лімфатичних вузлів. Інтенсивний біль, особливо гострий, також пов’язаний із цією рідкісною формою гінгівіту.

Діагностика

Стоматолог перевірить наявність таких симптомів, як наліт і зубний камінь у ротовій порожнині. Лікар також може призначити дослідження, щоб перевірити ознаки пародонтиту. Це можна зробити за допомогою рентгена або пародонтального зондування, яке вимірює глибину пародонтальної кишені навколо зуба.

Лікування

Якщо діагноз ставиться на ранній стадії, людина зможе лікувати гінгівіт вдома, дотримуючись належної гігієни ротової порожнини.

Однак, якщо симптоми не зникають або стан впливає на якість життя людини, треба звернутися за професійною допомогою.

Лікування часто включає догляд у стоматолога та подальші процедури, які пацієнт виконує вдома. Стоматолог може спочатку провести видалення зубного нальоту або каменю, тобто провести професійну гігієнічну чистку зубів.

Профілактика

Людина може запобігти гінгівіту вдома, практикуючи регулярну хорошу гігієну порожнини рота. Це включає чищення зубів не менше двох разів на день за допомогою зубної щітки та чистку зубів ниткою хоча б раз на день.

Ускладнення

Лікування гінгівіту та дотримання вказівок лікаря-стоматолога зазвичай можуть запобігти ускладненням. Однак захворювання ясен може поширюватися та вражати тканини, зуби та кістки, якщо його не лікувати.

Ускладнення включають:

  • абсцес або інфекцію ясен чи щелепної кістки;
  • пародонтит — більш серйозне захворювання, яке може призвести до втрати кісткової тканини та зубів;
  • рецидивуючий гінгівіт ротової порожнини, коли бактеріальна інфекція призводить до утворення виразки ясен.

Гінгівіт є поширеним типом захворювання ясен. Це результат накопичення бактерій на зубах, яке подразнює тканину навколо ясен і може спричинити їх запалення, зміну їх кольору та біль при дотику. Більшість людей можуть лікувати гінгівіт, регулярно дотримуючись правил гігієни ротової порожнини. Регулярні огляди у стоматолога можуть допомогти виявити ознаки захворювання ясен і вчасно їх лікувати.