Часткові або повні протези (знімні зуби) можуть замінити втрачені зуби і покращити ваш зовнішній вигляд. Вставні зуби розроблені, щоб виглядати природно, вони виготовлені з різних матеріалів.

Попри те, що ці конструкції – штучні, необхідний догляд за зубними протезами.

Як найкраще чистити зубні протези?

Наліт і їжа прилипають до зубних протезів так само як до природних зубів. Зубний наліт — це липка плівка з бактерій, яка утворюється на протезах і зубах після їжі та пиття. Якщо ви не чистите зубні протези, наліт може утворитися, і викликати захворювання ясен і неприємний запаху з рота.

Чистити зубні протези треба зубною щіткою з м’якою щетиною принаймні раз на день. Ще краще чистити їх двічі на день, щоранку та щовечора, а ідеальний варіант – після кожного прийому їжі. Однак не використовуйте зубну пасту для чищення, адже багато брендів зубної пасти додають інгредієнти, які є надто абразивними для знімних зубів. Ці зубні пасти можуть поступово пошкоджувати поверхню зубних протезів, залишати подряпини або невеликі тріщини.

Інструкція з очищення зубних протезів

  • Завжди знімайте та чистіть протези над раковиною з водою або над складеним рушником. Якщо ви випадково впустите їх, рушник та вода захистять їх від удару об тверду поверхню.
  • Вийміть зубні протези з рота і промийте їх теплою водою.
  • Використовуючи зубну щітку з м’якою щетиною, обережно почистіть зубні протези, щоб видалити бактерії, частинки їжі та наліт. Очистіть усі ділянки поверхні протеза. Ви можете використовувати засіб для чищення зубних протезів або рідке мило та теплу воду. Чистка також послаблює та видаляє будь-який клей з протеза. Після чищення промийте зубні протези теплою водою.
  •  Якщо ви лягаєте спати, замочіть зубні протези в теплій воді або розчині для змочування протезів на ніч. Не дозволяйте зубним протезам висихати. Через сухість вони втрачають форму і стають більш ламкими. Порадьтеся зі своїм стоматологом щодо правильного догляду за протезами уночі. Дотримуйтесь інструкцій виробника щодо розчинів для чищення та замочування протезів. Ретельно промийте зубні протези, перш ніж покласти їх назад у рот, особливо якщо ви використовуєте розчин. Ці розчини можуть містити шкідливі хімічні речовини, які викликають блювання, біль або опіки, якщо їх проковтнути. Не замочуйте зубні протези в гарячій воді. Вони можуть деформуватися.
  • Не використовуйте засоби, що містять відбілювачі, оскільки вони можуть послабити зубні протези та змінити їхній колір.
  • Не замочуйте зубні протези з металевими кріпленнями в розчинах, що містять хлор. Ці розчини можуть потьмяніти та стирати метал.
  • Хоча вам не треба використовувати зубну пасту для чищення зубних протезів, вона потрібна вам для чищення ясен і язика. Це збереже ваші ясна здоровими та допоможе запобігти неприємному запаху з рота. Якщо у вас часткові зубні протези, не забувайте щодня чистити залишки зубів щіткою та ниткою.
  • Полоскання рота ополіскувачем також сприяє здоров’ю  ротової порожнини. Ви можете зняти зубні протези перед використанням рідини для полоскання рота або використовувати рідину для полоскання рота, призначену для тих, хто носить протези.

Правильний догляд за зубними протезами допоможе прослужити їм в середньому від 7 до 10 років.

Нюанси догляду за різними зубними протезами

При використанні акрилових протезів не рекомендується вживати сильно тверду їжу та клейкі продукти, як-от гумка та карамель.

Якщо вам встановили нейлонові протези, то варто пам’ятати, що їхня гнучка основа може активніше накопичувати бактерії, тому доглядати за такими протезами треба ретельніше.

А ось бюгельні протези не такі вибагливі, їх достатньо очищати після прийому їжі, і немає потреби знімати їх на ніч.

Як доглядати за незнімними зубними протезами

Догляд за коронками, мостами, незнімними протезами на імплантатах тощо нічим не відрізняється від звичайної гігієни порожнини рота. Зуби необхідно чистити два рази на день, щіткою та зубною ниткою. А також два рази на рік відвідувати стоматолога для профілактичного огляду.

Коли звернутися до стоматолога

Якщо зубний протез зламався, зверніться до стоматолога. Не намагайтеся полагодити зламані протези самостійно. Це може призвести до подальшого пошкодження знімних зубів. Якщо ви використовуєте клей для зубних протезів, дотримуйтесь інструкцій виробника та використовуйте належну кількість. Щовечора знімайте клей із зубних протезів за допомогою зубної щітки з м’якою щетиною, мила та води.

Регулярні візити до стоматолога є важливою складовою здоров’я вашої ротової порожнини. Якщо у вас є зубні протези, продовжуйте планувати регулярні візити до стоматолога кожні 6 місяців. Також зверніться до свого стоматолога, якщо у вас є якісь сумніви щодо ваших зубних протезів.

Запишіться на прийом, якщо:

  • відчуваєте дискомфорт у роті через протези;
  • протези слабо фіксуються, «ковзають» у роті;
  • заважають вам їсти чи розмовляти;
  • виглядають помітно зношеними або зламаними.

Ви також повинні звернутися до стоматолога, якщо у вас є такі симптоми:

  • виразки в роті;
  • кровоточивість ясен;
  • неприємний запах з рота.

Якщо у вас з’явилися виразки в роті, це може означати, що ваші зубні протези більше не підходять належним чином.

Розхитані зубні протези можуть викликати подразнення, виразки та інфекцію. Ваш стоматолог може порекомендувати новий зубний протез, якщо ремонт не вирішить проблему.