Зубні протези – це стоматологічні пристрої, які використовуються для відновлення або заміни втрачених або пошкоджених зубів. Простіше кажучи, зубний протез замінює відсутній зуб (або зуби) або покриває дефекти.

Протези можуть не тільки покращити зовнішній вигляд, а й знизити ризик захворювання ясен за відсутності втраченого зуба, виправити прикус і запобігти ослабленню щелепної кістки.

Ми розглянемо, які бувають типи зубних протезів, щоб ви могли обґрунтовано обговорити зі своїм стоматологом найкращий варіант саме для вас.

Чим відрізняється зубний імплантат від протеза

Зубні імплантати подібні до гвинтів і імплантуються в кістку щелепи, їх можна використовувати з іншими стоматологічними пристроями. Зубний імплантат працює як штучний корінь зуба, на який стоматолог може додати коронки, якщо відсутній або зіпсований лише один зуб, або міст чи протез, якщо відсутні кілька зубів. Тобто, імпланти є базою для протезування зубів.

Зубний протез – це стоматологічне обладнання, яке використовується для заміни втрачених зубів. Ці пристрої зазвичай складаються з акрилу, металу, кераміки тощо та призначені для встановлення на зуби чи ясна, що залишилися, аби замінити втрачені зуби.

Зубні протези щільно прилягають до ясен, виглядають і функціонують як природні зуби. Їх також називають вставними зубами.

Як зубні імплантати, так і класичні зубні протези можуть бути ефективними варіантами заміни зубів, однак імплантати мають значні переваги перед протезами. Вони довговічніші та безпечніші і можуть виглядати та відчуватися більш природно.

Крім того, оскільки зубні імплантати замінюють корінь зуба, вони допомагають запобігти втраті кісткової тканини в щелепі, яка може статися, коли зуба немає. З іншого боку, зубні імплантати можуть підходити не всім, а зубний протез може бути кращою альтернативою для деяких людей.

Які бувають види зубних протезів?

Поширені типи зубних протезів включають незнімні та знімні протези.

Вініри

Вініри можна назвати незнімним мікропротезом, адже їхня місія – змінити форму та колір зубів, а також покращити їхній зовнішній вигляд. Вініри фіксуються на поверхні зубів, і вони, як правило, тонкі, тому і виглядають, як натуральні зуби, або навіть краще. Стоматолог часто рекомендує вініри, якщо ваші зуби змінили колір, відколоті або потріскані.

Утім, не кожному пацієнту підійде такий варіант. Для встановлення вінірів вам знадобляться відносно здорові зуби.

Варіанти протезування для тих, кому треба замінити один або кілька зубів

Зубні коронки – це ковпачки, які надягають на зуб, якщо він був серйозно пошкоджений внаслідок карієсу, нещасного випадку тощо.

Зубні коронки виготовляються з різних матеріалів, від якого залежить їхня довговічність та ціна.

Коронка на імплантаті відрізняється від традиційної тим, що вона замінює весь зуб.

Зубні мости складаються з двох або більше зубних коронок. Конструкція заміщає один або кілька зубів і опирається на сусідні зуби. Зубні мости підходять для заміни зубів, які були втрачені, зруйновані або пошкоджені.

Опорою для мосту можуть також слугувати імплантати, у разі коли природним зубам не вистачає структурної міцності, щоб підтримувати зубний протез.

Вкладка. Цей вид мініпротезування використовується, коли у пацієнта сильно пошкоджена верхня частина зуба, але при цьому цілий корінь. Пломбування у такому випадку зробити не можна. Вкладка фіксується за допомогою клею, і виконує роль деталі конструктора, яка “вписується” у зуб.

Бюгельний протез складається з двох секцій, з’єднаних тонкою металевою дугою, яка надійно прилягає до слизової оболонки. Попри те, що вони здаються великими, вони зручні для регулярного використання. Кріпиться на опорних здорових зубах.

Догляд за бюгельним протезом схожий на догляд за справжніми зубами. Потрібно просто двічі на день чистити зуби. Такий вид протезування є умовно-знімним, адже його можна не знімати.

Ще один вид протезів називається фліппер («метелик» або імедіат). Це тимчасові часткові протези, які замінюють один або два зуби. Вони виготовлені з менш міцних матеріалів, ніж звичайні, оскільки вони призначені для використання протягом короткого часу. Протез швидко фіксується шляхом м’яких кламерів.

Варіанти протезування для тих, кому треба замінити всі зуби

Повна конструкція

Якщо ви втратили всі зуби, то вам підійде такий варіант. Такий протез складається з двох частин: нейлонової, пластикової або металевої основи та штучних зубів, які до неї кріпляться.

Фіксується такий протез завдяки утворенню вакууму між піднебінням та основою пластини.

Попри те, що цілі пластини легко вставляти та знімати, вони забезпечують стабільність і фіксацію. Крім того, цілі пластини дешевші, ніж незнімні протези.

Повні протези замінюють усі ваші зуби, і їх потрібно щодня знімати для чищення.

Незнімне протезування на імплантатах

Операції, під час яких протези встановлюються на імплантати, називаються Al on 4 (Все на 4) та Al on 6 (Все на 6).

Зубні протези тримаються на 4 або 6 зубних імплантатах на кожній щелепі і є незнімними.

Такий варіант підійде пацієнтам без зубів або з сильно пошкодженими та зруйнованими зубами.

Часткові знімні або комбіновані зубні протези

Частково знімний зубний протез включає фіксовані та знімні частини. Вони часто використовуються для заміни кількох втрачених зубів і призначені для кріплення до решти природних зубів або зубних імплантатів із знімними частинами для легкого чищення та обслуговування.

У деяких випадках, наприклад, коли немає бічних зубів, але є передні, можна поставити частковий зубний протез, але зробити його частково незнімним.

З чого роблять зубні протези?

Залежно від типу та індивідуальних вимог пацієнта, зубний протез може бути виготовлений з кількох матеріалів.

Зубні протези найчастіше виготовляють з таких матеріалів:

  • металеві сплави часто використовуються в часткових протезах або коронках, вони можуть бути надзвичайно міцними та довговічними, витримуючи тиск при жуванні та кусанні;
  • кераміка та порцеляна популярні для мостів та зубних коронок, їх можна налаштувати відповідно до кольору справжніх зубів і отримати природний, естетично приємний результат;
  • акрил – популярний матеріал для знімних протезів;
  • нейлон – м’який та еластичний матеріал, який підходить для людей з алергією та не натирає і не травмує ясна;
  • композитна смола, яку використовують для виготовлення зубних вкладок;
  • діоксид цирконію – це матеріал, який стає все більш поширеним для зубних коронок і мостів, він є надзвичайно твердим і довговічним і може створити природний ефект.

Які переваги та недоліки зубного протезування?

Переваги

Зубні протези можуть покращити загальний вигляд ваших зубів, що допоможе підвищити вашу самооцінку та впевненість. Також вони підтримують у здоровому стані щелепну кістку, захищають від захворювань ясен, запобігаючи серйозним проблемам зі здоров’ям. Зубні протези можуть значно покращити вашу здатність жувати, що допоможе вам краще харчуватися.

Вони зберігають форму обличчя, запобігають зсуву зубів і рівномірно розподіляють силу прикусу, сприяючи тривалому здоров’ю ротової порожнини. Сучасне протезування довговічне та зручне, це – надійне рішення для відновлення зубів.

Недоліки

Процедури підготовки, як-от для коронок і мостів, можуть вимагати зміни наявних зубів, що є інвазивним. Зубні протези можуть бути менш ефективними ніж природні зуби і потребуватимуть постійного обслуговування та коригування.