Емаль, що вкриває зуби, є найтвердішою та найбільш мінералізованою тканиною в організмі, однак і її міцність має межі.
Падіння, удари по обличчю або відкушування чогось твердого, особливо якщо на зубі вже є карієс, може призвести до відколювання зуба.
Якщо у вас відколовся зуб, не панікуйте. Лікар-стоматолог може виправити цю неприємну ситуацію.
Чому зуби ламаються та кришаться
Зуби, як правило, ламаються або кришаться, якщо є карієс або якщо ви страждаєте на бруксизм (скрегіт зубами під час сну).
Ось декілька причин, через які зуби можуть ламатися та кришитися.
Дефіцит харчування
Для міцної зубної емалі необхідні різні мінерали і вітаміни. Дефіцит вітаміну А може викликати крихкість зубів. Крім того, дефіцит вітаміну D призводить до низького засвоєння таких мінералів, як кальцій і фосфор, які необхідні для міцності емалі.
Дефіцит поживних речовин може бути спричинений розладами харчування та нездоровим харчуванням загалом. Деякі ліки також блокують постачання до організму поживних речовин.
Кислі продукти
Розлади, пов’язані з харчуванням, можуть супроводжуватися пошкодженням емалі кислотою, якщо людина регулярно блює або жує шматочки лимона.
Інші умови, які призводять до появи кислоти, що послаблює емаль, включають:
- гастроезофагеальну кислотно-рефлюксну хворобу;
- сильну ранкову нудоту;
- занадто багато солодких напоїв і їжі (особливо вживання газованої води);
- сухість у роті та зневоднення.
Вікові зміни
Коли людина старіє, зменшується кількість рідини, що надходить до зубної емалі. Суха зубна емаль менш міцна і більш схильна до руйнування. Старі зуби також більше піддаються впливу кислот, що зрештою призводить до крихкої та тоншої емалі.
Як доглядати за сколеним або зламаним зубом
Якщо ваш зуб зламаний або сколений, якомога швидше зверніться до стоматолога. В іншому випадку зуб може отримати ще більше пошкоджень та інфекцій, що призведе до його втрати.
Однак до того, як ви потрапите до лікаря, вам треба усунути біль і захистити зуб і внутрішню частину рота, щоб уникнути подальших травм.
Для цього варто дотримуватися наступних рекомендацій:
- негайно прополоскайте рот теплою водою, щоб очистити його;
- покладіть холодний компрес на щоку, щоб зменшити набряк;
- можна приймати безрецептурні знеболюючі та протизапальні засоби, але варто переконатися, що ви не приймаєте більше рекомендованої дози;
- якщо ви можете знайти шматочок зламаного зуба, загорніть його у вологу марлю та принесіть до стоматолога;
- не тріть місце, де був зуб та не видаляйте шматочки тканини з місця ушкодження;
- уникайте жування на стороні пошкодженого зуба;
- спробуйте потрапити до стоматолога протягом 30 хвилин.
Травми зубів, які потребують та не потребують лікування
Хоча зуби є найміцнішими структурами нашого тіла, вони все одно можуть бути пошкоджені такими речами, як бактерії або травми.
Твердий зовнішній шар зубів називається емаллю. Кальцій надає емалі білий колір. Під емаллю знаходиться більш м’який шар жовтуватої тканини, який називається дентином. Він становить основну частину зуба. Внутрішній шар зуба відомий як пульпа. Вона має червонувато-рожевий колір, містить нерви та кровоносні судини зуба.
Злам зуба може оголити дентин або шар пульпи. Якщо ви зламали зуб, якнайшвидше зверніться до стоматолога. Чим раніше ви потрапите на лікування, тим більша ймовірність, що стоматолог зможе врятувати зуб.
Згідно зі статтею Trusted Source 2015 року, опублікованою в European Journal of Dentistry, найчастіше ламаються кутні зуби на нижній щелепі, ймовірно, через те, що їхні загострені горбки сильно врізаються в пази кутніх зубів у верхній частині рота.
Однак будь-який зуб може зазнати ушкоджень у результаті травми.
Глибокі тріщини можуть проникати до кореня або йти від центру зуба до порожнини пульпи, яка містить нерви, кровоносні судини та сполучну тканину.
Тріщини можуть бути невидимими, ховатися всередині зуба або під яснами. Чим глибше й ширше пошкодження, тим ретельніше і довше лікування необхідно.
Стоматолог може діагностувати ступінь пошкодження, оглянувши зуб за допомогою мікроскопа, виконати тест на прикус і зробити рентген.
Тріщини, які можуть не потребувати лікування
Не кожна тріщина чи відкол є достатньо серйозними, щоб вимагати лікування. Невеликі тріщини, які виникають лише на емалі, є поширеними.
Утім, у більшості випадків, до стоматолога варто звертатися, адже самостійно дуже важко визначити, наскільки глибоким може бути пошкодження.
Адже немає ефективних домашніх засобів, які б запобігли подальшому пошкодженню зубів і порожнини рота, а гострі краї тріснутого зуба можуть порізати м’які тканини, спричинивши більше болю, інфекцію та потенційно дорожче лікування.
Тріщини, які потрібно швидко лікувати
Багато типів травм зубів можуть потребувати екстреного лікування. Наприклад, якщо ви вибили зуб, треба за можливості знайти його та негайно відвідати стоматолога.
Екстреною вважається ситуація, при якій у пацієнта сильна кровотеча або сильний біль.
Відколотий зуб
Якщо пошкодження незначне, стоматолог може відполірувати поверхню або згладити зламаний чи зазубрений край. Це називається косметичне контурне пришліфовування.
Якщо дефект трішки більший і його неможливо усунути цим шляхом, лікар може зробити композитну реставрацію зуба, об’єм якої буде залежить від ступеня ушкодження.
Цю процедуру можна виконати за один візит до фахівця.
Пломбування кореневого каналу
Тріщина або скол, які проникають глибше поверхні, потребують більш ретельного лікування. Іноді тріщина поширюється на пульпу, що може потребувати пломбування кореневого каналу.
Під час процедури лікар видаляє запалену або інфіковану пульпу, дезінфікує внутрішню частину зуба, заповнює та запечатує його гумовим матеріалом, який називається гутаперчею. Після цього ставить пломбу або коронку.
Для виготовлення зубних коронок зазвичай використовують кераміку.
Зубні вініри
Вініри закривають пошкодження передніх зубів. Керамічна або композитна оболонка з’єднується з поверхнею зуба, щоб відновити та приховати пошкодження.
Хірургія
Кутні зуби мають більше одного кореня. Якщо зламано лише один корінь, можна зробити ампутацію кореня, щоб зберегти решту зуба. Це називається гемісекція.
Іноді лікування кореневих каналів не врятує зуб. Чим глибше тріщина, тим імовірніше, що лікар порекомендує видалити зуб.
Стоматолог також може запропонувати видалення, якщо тріщина простягається нижче лінії ясен.
Замінити видалений зуб та усунути прогалини у роті допоможуть імплантати.
Ризики
Якщо не лікувати зламаний зуб, він може накопичувати бактерії, що може призвести до інфекцій або абсцесу.
Зламаний зуб також загрожує пошкодженням нервів і може призвести до необхідності лікування кореневого каналу, та видаленню нерва.
Щоб запобігти пошкодженню нервів, не жуйте і не розмовляйте занадто енергійно, і негайно зверніться до стоматолога, щоб вирішити проблему.
Зламаний зуб вважається невідкладною стоматологічною проблемою і вимагає негайної допомоги стоматолога.
Ускладнення тріщини зуба
Можливо, найбільшим ускладненням, до якого може призвести тріщина на зубі є інфекція, яка може поширитися на кістку та ясна.
Деякі симптоми стоматологічної інфекції (також відомої як зубний абсцес) включають:
- лихоманку;
- біль при жуванні;
- опухлі ясна;
- чутливість до тепла і холоду;
- неприємний запах з рота.
Профілактика
Ви не можете лікувати тріщину зуба вдома, однак у ваших силах запобігти її появі.
Міцні зуби рідше тріскаються, тому обов’язково дотримуйтесь належної гігієни:
- чистіть зуби двічі на день;
- кожні шість місяців відвідуйте стоматолога для профілактики;
- уникайте пережовування твердої їжі;
- завжди надягайте капу, якщо ви займаєтеся контактними видами спорту, і використовуйте її під час сну, якщо скрипите зубами.
Якщо ви зламали або травмували зуб, зверніться за екстреною допомогою до фахівців клініки Yarema dental.