Запущений карієс, інфекція, травматичні пошкодження, скупченість зубів можуть призвести до видалення зуба.

Наступні рекомендації після видалення зуба допоможуть пришвидшити одужання.

Сама процедура практично невідчутна, адже проводиться зі знеболенням. Утім, коли препарат припиняє діяти, ділянка може боліти. Для того, щоб якнайшвидше заживити її, потрібен правильний догляд.

Більше відпочивайте

Після видалення зуба почуватися менш енергійним, ніж зазвичай – нормальна ситуація. Інтенсивні фізичні навантаження можуть уповільнити процес одужання. Тому краще уникати будь-якої напруженої діяльності протягом приблизно 48 годин, оскільки це може підвищити тиск і спричинити кровоточивість ясен у місці видалення.

Якщо підняти голову на подушку, кров буде відтікати від місця видалення, що зменшить запалення та дозволить ранці швидше загоїтися. Дайте собі час відпочити. Дивіться улюблені фільми або дрімайте!

Використовуйте лід

Холод мінімізує біль і зменшить набряк. Прикладайте пакети з льодом на 15 хвилин протягом перших 24-48 годин після екстракції.

Їжте м’яку їжу

Суп, йогурт і яблучне пюре стануть вашими найкращими друзями після видалення зуба. Рідку та м’яку їжу треба вживати принаймні протягом перших 24-48 годин після процедури.

Також важливо споживати достатню кількість калорій, оскільки це сприяє швидкому одужанню та покращує самопочуття. Тверда їжа може пошкодити місце видалення, тому намагайтеся уникати її протягом тижня, та повільно повертайте її до свого раціону. Більшість пацієнтів можуть повернутися до звичного раціону приблизно через 7-10 днів після процедури видалення зуба.

Чого слід уникати

Після видалення зуба краще уникати куріння, оскільки це може зупинити згортання крові навколо місця видалення. Також не рекомендується вживати гарячі рідини та алкоголь, бо вони сповільняють процес загоєння або можуть спричинити подальше пошкодження місця видалення.

Вживаючи напої, краще не використовувати соломинку. Після процедури навколо місця видалення утворюється тромб. Важливо не пошкодити його, адже це може призвести до ускладнень.

Якщо згусток зміщується, ви можете відчути сильнішу кровотечу та біль.

Якщо болить – прийміть знеболювальне

Коли дія анестезії закінчилася, місце, де був зуб, може почати боліти.

Зменшити неприємні відчуття допоможе пігулка або порошок, які ви зазвичай приймаєте від головного болю. Однак завжди дотримуйтесь інструкцій виробника, а якщо сумніваєтеся, спочатку проконсультуйтеся з лікарем-стоматологом.

Не приймайте аспірин, оскільки він розріджує кров і може спричинити кровотечу з рота. Хворим на астму слід уникати знеболення на основі ібупрофену.

Однак якщо біль триває кілька днів, зверніться знову до лікаря, щоб запобігти ускладненням та інфекції.

Іноді в лунку може потрапити інфекція, що може бути дуже болючим.

Дбайте про гігієну ротової порожнини

Після видалення зуба не скасовуйте щоденну гігієну порожнини рота. Зуби можна чистити, тільки будьте обережні та уникайте місця видалення зуба.

Щоб запобігти інфекції, промийте рот солоною водою через 24 години після процедури та повторюйте кілька разів на день.

Не тикайте в утворену щілину язиком, пальцем, серветкою чи зубочисткою. Це може затримати загоєння, спровокувати кровотечу, а також призвести до сухості лунки (альвеоліту). Це таке ускладнення після видалення зуба, частіше зуба мудрості, коли утворений у лунці тромб, втрачається або розчиняється до того, як рана загоїться.

Що робити, якщо лунка кровоточить?

Перше, що потрібно пам’ятати, це те, що протягом першої доби може бути незначна кровотеча.

Багато людей хвилюються, що крові багато. Це пов’язано з тим, що невелика кількість крові змішується з більшою кількістю слини, що виглядає більш драматично, ніж насправді.

Утім, якщо кровотеча не зупиняється і далі, негайно зверніться до лікаря.

Догляд після видалення кількох зубів

Іноді хірургам-стоматологам потрібно видаляти більше одного зуба за раз. Після процедури стоматолог  має надати спеціальні інструкції, наприклад, скільки часу після видалення не можна їсти та пити.

Догляд за кількома лунками може бути складним завданням, особливо якщо вони знаходяться на різних сторонах рота. Стоматологи можуть надати вказівки щодо цих випадків, і запросити на повторний візит.

Догляд після видалення зубів мудрості

Як правило, зуби мудрості видаляють у молодому віці, і організм швидко відновлюється після операції. Однак час загоєння ранки після видалення зуба мудрості все одно може бути набагато довшим, ніж після видалення звичайного зуба. Операція зазвичай передбачає видалення кількох зубів, і під час проведення процедури людина може перебувати в седації (медикаментозний сон) .

У багатьох випадках стоматологи можуть використовувати інші методи для сприяння загоєнню після цих операцій, наприклад шви, що розчиняються, або засоби для згортання крові.

Догляд після видалення зубів мудрості подібний до догляду за іншими типами зубів, утім стоматолог може надати  додаткові поради, які допоможуть ранкам швидше загоїтися.

Видалення зуба часто буває необхідним для того, щоб уникнути ускладнень у майбутньому. Головне – робити це у професійній клініці, де працюють фахівці яким ви довіряєте.

У більшості випадків ранки повинні зажити протягом 7-10 днів. Утім, якщо ви й далі відчуваєте неприємні симптоми після видалення зуба, варто звернутися до свого стоматолога.