Як вибрати зубну щітку

Підтримка хорошої гігієни ротової порожнини відіграє важливу роль у загальному здоров’ї людини. Зубні щітки, звичайно, є невід’ємною частиною гігієни ротової порожнини, але яка зубна щітка найкраща?

Обираючи зубну щітку, важливо враховувати тип щетини, загальну форму щітки, якість і зручність.

Передусім варто визначитися – яка саме щитка вам потрібна. Класична (мануальна або ручна) або електрична?

Ручні (мануальні) зубні щітки – на що звернути увагу при виборі

Більшість стоматологів вважають, що найкраще використовувати м’яку щетину. Хоча може здатися, що тверда щетина краще чистить зуби.

Жорстка щетина може пошкодити зуби та ясна під час чищення.

М’яка щетина особливо корисна для людей з чутливими зубами або рецесією ясен (захворювання, при якому тканини ясен атрофуються і опускаються, що призводить до оголення коренів зубів).

Ще один фактор, який слід враховувати, – це кінчики щетини. Щетина зубної щітки повинна мати закруглені кінчики, щоб делікатно чистити зуби та запобігати пошкодженню зубів і ясен.

Що стосується форми головки щітки, то не існує ідеальної форми, яка б найкраще підходила. Незалежно від того, чи обираєте ви овальну чи прямокутну зубну щітку, найкращим вибором для вас буде та, яка зручніше поміщається у вашому роті. Те саме стосується і ручки зубної щітки. Переконайтеся, що ви обираєте зубну щітку, яку зручно тримати та якою добре маневрувати.

Зрештою, найкраща зубна щітка для вас – це та, якою ви будете користуватися регулярно та правильно.

Хоча багато електричних зубних щіток мають хороші рекомендації та переконливу статистику щодо їх очисної здатності, ручними зубними щітками можна ефективно чистити зуби.

Вартість — ще один важливий фактор, який слід враховувати. Електрична щітка коштує дорожче. Окрім попередньої вартості такої  щітки, вам ще доведеться змінювати насадку кожні три місяці. Якщо ви не готові витрачати зайві гроші або вам просто не подобається електрична зубна щітка, та відчуття у роті після неї, то ручна зубна щітка – кращий варіант для вас.

Догляд за зубною щіткою, та як часто її треба міняти

Після використання щітку треба ретельно промити водою, щоб видалити залишки зубної пасти та забруднення. Зберігати щітку краще у вертикальному положенні в добре провітрюваному місці, щоб вона могла висохнути.

Уникайте зберігання зубних щіток у закритих контейнерах, оскільки вологе середовище може сприяти розмноженню бактерій.

Важливо міняти зубну щітку (або головку для електричних зубних щіток) кожні три місяці або частіше, якщо щетина потерлася або зносилася.

З часом щетина зубної щітки може зіпсуватися, внаслідок чого вона буде гірше видаляти наліт.

Якщо ви перенесли захворювання, після одужання варто замінити зубну щітку. Бактерії та віруси можуть залишатися на щетині зубної щітки і потенційно призвести до повторного зараження.

Електричні зубні щітки

Електричні зубні щітки добре підходять людям, які не чистять зуби настільки довго чи ретельно, як слід. Людям з обмеженими можливостями або артритом також можуть бути корисні електричні зубні щітки, оскільки вони полегшують чищення зубів.

Електричні зубні щітки кардинально змінюють правила гігієни ротової порожнини, оскільки пропонують передову технологію очищення. Якщо звичайній зубній щітці рух надає людина, то в електричній цю функцію виконує мотор, який, звісно, є потужнішим.

Обертові або коливальні головки щетини електричних зубних щіток виконують швидкі рухи, забезпечуючи більш послідовне та ретельне очищення порівняно з ручними зубними щітками. Ця покращена очисна дія допомагає ефективніше видаляти наліт і зубний камінь, знижуючи ризик карієсу та захворювань ясен.

Багато електричних зубних щіток часто оснащені вбудованими таймерами, які гарантують, що ви чистите протягом рекомендованого часу.  Ця функція заохочує до правильного чищення зубів і допомагає щоразу досягати оптимальних результатів.

Наразі є широкий вибір електричних зубних щіток. Найпростіший варіант – це механічна, яка чистить зуби за допомогою рухів головки.

Найпоширеніша модель – ротаційна, де головка з щетинками крутиться. Є також пульсуюча щітка: її головка ніби пульсує, тобто робить рухи, які імітують «вимітання».

Також продаються звукові та ультразвукові електронні щітки. У чому полягає їхня особливість?

У звукових зубних щітках щетинки виконують амплітудні рухи вниз та вгору. Частота коливань щетинок – 18-40 тис./хв. Електромагніт розгойдує голівку щітки за допомогою пружини і резонатора з частотою до 260 Гц. Ця частота у поєднанні з особливою амплітудою коливань щетинок примушує суміш слини та зубної пасти циркулювати у роті, якби омиваючи зуби з усіх боків. Така суміш легко проникає у важкодоступні ділянки, руйнує і вимиває зубний наліт.

Звукову зубну щітку можна купувати дитині, але варто обрати прилад з м’якими щетинками та делікатним режимом чистки. Людям з чутливими зубами також краще обрати модель, де є делікатний режим або функція легкого старту, коли спочатку потужність щітки слабка, але з часом зростає.

Низькочастотні звукові хвилі також цілком безпечні для ортопедичних приладів.

Ультразвукові зубні щітки працюють у діапазон від 20 тис. Гц, а частота коливань щетинок складає до 100 млн./хв. Потужність ультразвуку у таких щітках здатна нагріти ясна приблизно на 1 градус. Людина цього нагрівання не відчуває, але для ясен – це корисно. Ультразвук руйнує бактерії, які утворюють зубний наліт, а імпульсні рухи щітки сприяють якісному очищенню зубної емалі та поліпшенню кровообігу в тканинах ясен.

Такі щітки підходять для людей, які носять брекети, але не рекомендовані для тих, кому встановили пломбу, коронку, або вініри. Ультразвукову технологію використовують у стоматології зокрема для руйнування зубного каменю та зняття коронок чи пломб. Тому щоденне використання такої щітки може негативно вплинути на стоматологічні конструкції.

Також ультразвуковою щіткою не можна користуватися під час гострого запалення при інфекційному захворюванню ясен – нагрівання тканин та посилення кровообігу може завдати шкоди.

Якщо ви сумніваєтеся, або не знаєте, яку саме зубну щітку обрати – зверніться до свого стоматолога, який зможе вам порадити.

Раніше ми розповідали, як правильно чистити зуби.