Якщо в людини гнилі зуби, вона виглядає нездоровою, не говорячи вже про зовнішній вигляд. Зазвичай цей процес супроводжується неприємним запахом з рота та поступовим руйнуванням зубів.

Цей процес може тривати роками, і у підсумку пацієнт може втратити більшість зубів. Окрім цього можуть бути серйозні ускладнення та запалення, такі як флюс.

Чому в людини гниють зуби, та як цьому запобігти.

Карієс як основна причина гниття зубів та його стадії

Найпоширеніша причина гниття зубів – це карієс.

Карієс спричиняє зубний наліт, який є липкою безбарвною плівкою, що утворюється на зубах. Зубний наліт містить бактерії, і коли ці бактерії змішуються з цукром у їжі, утворюється кислота, яка роз’їдає зуб.

Якщо ви не очищаєте зуби від цукру та крохмалю, бактерії швидко починають харчуватися ними та утворювати зубний наліт. Наліт, який залишається на ваших зубах, може затвердіти під або над лінією ясен, і утворити зубний камінь. Зубний камінь ускладнює видалення нальоту та створює своєрідний щит для бактерій.

Кислоти бактерій видаляють мінерали з твердої зовнішньої емалі зуба. Внаслідок цієї ерозії на зубній емалі з’являються крихітні отвори. Це – перша стадія карієсу.

На другій стадії вже спостерігається гниття емалі. Якщо процес руйнування зубів продовжується, емаль руйнуватиметься далі. Ви можете помітити, що біла пляма на зубі темніє і стає коричневою. Оскільки емаль слабшає, у зубах можуть утворюватися дірки.

Третя стадія: розпад дентину. Дентин – це тканина, яка знаходиться під емаллю. Дентин м’якший за емаль, що робить його більш чутливим до пошкодження кислотою. Через це захворювання поширюється швидше, коли воно досягає дентину. Дентин також містить трубки, які ведуть до нервів зуба. Коли дентин уражений карієсом, зуб стає чутливим до холодного та гарячого.

На четвертій стадії відбувається пошкодження внутрішнього шару зуба – пульпи. Пульпа містить нерви та кровоносні судини, які допомагають зберегти зуб здоровим. Коли відбувається пошкодження пульпи, вона може подразнюватися і набрякати. Оскільки навколишні тканини зуба не можуть розширитися, щоб пристосуватися до цього набряку, на нерви може виникати тиск. Саме це призводить до болю.

На п’ятій стадії починається абсцес. Коли карієс просувається в пульпу, бактерії можуть поширитися і викликати інфекцію. Абсцеси зубів можуть викликати сильний біль, який може віддавати в щелепу. Також може бути набряк ясен, обличчя або щелепи, лихоманка та збільшення лімфатичних вузлів на шиї. Абсцес зуба вимагає негайного лікування, оскільки інфекція може поширитися на кістки щелепи, а також на інші ділянки голови та шиї.

При запущеному карієсі зуб може зруйнуватися повністю, від нього можуть залишитися лише корені. Уражені зуби та корені, які залишилися, є хронічними вогнищами запалення та інфекції.

На які симптоми треба звернути увагу, щоб запобігти гниттю зубів

Певний період карієс може протікати без симптомів, тому важливо регулярно відвідувати стоматолога. Стоматолог може своєчасно виявити та вилікувати карієс, щоб зупинити подальше гниття зубів.

Інакше порожнина у зубі може збільшуватися і поступово вражати глибші шари зуба.

На пізніх стадіях карієсу можуть бути такі симптоми:

  • зубний біль;
  • чутливість до гарячого або холодного;
  • коричневі, чорні або білі плями на зубі;
  • неприємний запах з рота;
  • набряк.

Гниття зубів — проблема не лише дорослих, гнити зуби можуть у немовлят, малюків і дітей. Симптоми у дітей загалом такі ж, як і у дорослих, але можуть також включати набряк ясен, дратівливість і лихоманку, що вказує на інфекцію.

Якщо дитина здається дратівливою, але не може вказати точно на місце болю чи дискомфорту, перевірте її рот і знайдіть ознаки проблеми.

Причини гниття зубів

Якщо людина не чистить зуби та не відвідує регулярно стоматолога, вона має великі ризики розвитку карієсу.

Також дотримання дієти з високим вмістом цукру та вуглеводів може сприяти гниттю зубів, оскільки ці продукти прилипають до зубів. Цукор також живить бактерії, і чим більше бактерій у роті, тим більше там кислоти. Якщо ви їсте багато солодких продуктів і не чистите зуби регулярно, зубна емаль, яка є зовнішнім шаром зуба, буде швидше руйнуватися.

Подібним чином впливає і споживання великої кількості кислих напоїв (газованої води та соків). Кислота у напоях може повільно розчиняти зубну емаль.

Високий ризик карієсу, і гниття зубів мають пацієнти з кислотним рефлюксом, при якому шлункова кислота, що повертається назад у стравохід і рот, також може руйнувати зубну емаль.

Анорексія та булімія також можуть призвести до ерозії, карієсу та гниттю зубів. Шлункова кислота від повторного блювання, що називається очищенням, вимиває зуби та починає розїдати емаль. Розлади харчування також можуть перешкоджати виробленню слини. А якщо слинні залози не виробляють достатньо слини, щоб змити зубний наліт і бактерії у роті, ризик карієсу і гниття зубів зростає.

Гниттю зубів також сприяє недостатня кількість в організмі такої речовини, як фтор. Фтор зміцнює зубну емаль, роблячи її стійкою до карієсу. Саме тому фахівці рекомендують чистити зуби з пастою з фтором та вживати воду, яка містить фтор.

У маленьких дітей карієс може спричинити засинання з пляшечкою молока, соку або суміші у роті, а також з пустушкою, яку батьки занурюють у цукор чи мед. В обох випадках цукор може накопичуватися навколо зубів і призводити до карієсу.

Найчастіше карієс виникає на задніх зубах — кутніх і премолярах. Ці зуби мають багато борозенок, ямок і тріщин, а також кілька коренів, які можуть збирати частинки їжі. Ось чому їх важче підтримувати в чистоті, ніж легкодоступні передні зуби.

Більшому ризику розвитку карієсу піддаються літні люди. З часом зуби можуть зношуватися, а ясна відступати, що підвищує ймовірність руйнування зубів. Літні люди також можуть використовувати більше ліків, які зменшують виділення слини, що підвищує ризик карієсу.

Лікування гнилих зубів

Лікування гнилих зубів, як правило, однакове як для дітей, так і для дорослих. Метою лікування передусім  є збереження зуба. Чим раніше людина звертається до лікаря, тим більше шансів врятувати зуб.

На ранніх стадіях гниття зуба (невеликий карієс) стоматолог може провести лікування фтором для зміцнення або ремінералізації емалі зуба, що може зупинити розвиток карієсу. Однак цей метод працює лише для невеликих порожнин і не є ефективним, якщо з’являються інші ознаки гниття, такі як темні або білі плями на зубі та неприємний запах з рота.

Якщо лікування фтором неможливо, стоматолог може видалити уражені частини зуба та встановити пломбу, щоб усунути дефект в зубі.

На пізніх стадіях може знадобиться лікування кореневих каналів та навіть видалення нерва.

Якщо зуб настільки зіпсований, що його неможливо врятувати, стоматолог може видалити його.

Чому зуб може гнити під коронкою чи пломбою

З роками стоматологічні конструкції можуть слабшати, починати руйнуватися або мати шорсткі краї. Через це зубний наліт легше утворюється, і його важче видалити.

Стоматологічні пристрої можуть перестати добре прилягати, і під ними може розпочатися процес гниття.

Також зміни у зубі під коронкою пов’язані з порушенням технології її виготовлення. Якщо краї коронки не щільно прилягають до тканин зуба, то в тій ділянці починає накопичуватися зубний наліт, в якому розмножуються мікроорганізми, що призводить до запалення ясен.

Окрім того, каріозні тканини можуть бути не повністю видалені. Тоді зуб під коронкою продовжить руйнуватися.

Некаріозні причини гниття зубів

Захворювання зубів може виникнути не тільки при нестачі фтору, але й при його надлишку. У такому випадку у пацієнта може розвинутися флюороз. При важкій формі цього захворювання у людини можуть руйнуватися зуби. На емалі утворюються ямки, нерівності, ерозії.

Також пошкодження зубів може бути пов’язане з гіпоплазією (порушення структури емалі), яка виникає у дітей при алергії, після рахіту та деяких інфекційних хвороб.

Кислотний некроз – це ще один вид некаріозного ураження зубів. Він виникає у людей, які працюють на шкідливому виробництві різних кислот та у пацієнтів, які приймають препарати, що містять кислоти. Внаслідок таких патологій передні зуби руйнуються і виглядають гнилими.

Гниттю зубів також сприяє куріння. Гарячий сигаретний дим, у якому містяться їдкі отруйні речовини, руйнує поверхневий шар емалі. Зуби набувають неприродно жовтого відтінку, покриваються нальотом. На них утворюються множинні мікротріщини, куди проникають бактерії і починають руйнувати дентин.

Поради щодо захисту зубів

  1. Обмежте перекуси між прийомами їжі. Це зменшить кількість кислотних атак на зуби та дасть зубам можливість відновитися.
  2. Не зловживайте солодкою їжею.
  3. Обов’язково чистіть зуби два рази на день.
  4. Не їжте і не пийте нічого з цукром після чищення зубів перед сном. Відтік слини зменшується під час сну, а без достатньої кількості слини зуби гірше відновлюються після дії кислоти.
  5. Відмовтеся від куріння.
  6. Обов’язково відвідуйте стоматолога, щоб не допустити гниття зубів і запобігти ускладненням.