Свербіж, опухлі очі в поєднанні з постійним нежитем — це те, що ми зазвичай асоціюємо із сезонною алергією. Однак у деяких людей ці та інші симптоми з’являються під час візиту до стоматолога. Тож чи треба робити проби на алергію перед лікуванням зубів?

Чи може лікування та реставрація зубів викликати алергію

Алергічні реакції в стоматологічному кабінеті можуть бути викликані зазвичай нешкідливими матеріалами або ліками.

Алергічні реакції на матеріали можуть викликати:

  • свербіж і припухлість очей;
  • нежить;
  • чхання;
  • астму;
  • кропив’янку.

У деяких людей може бути алергія навіть на латексні рукавички стоматолога. Крім того, у невеликої кількості пацієнтів також можуть виникати алергічні реакції на місцеві анестетики, які використовуються для анестезії під час стоматологічної процедури.

Однак матеріали, які використовуються для реставрації зубів, можуть викликати ще більші проблеми в алергіків, тому що вони постійно знаходяться у роті.

Передусім йдеться про різні метали або сплави, що використовуються у традиційній стоматології. У людини може початися алергічна реакція, яка з часом може викликати серйозні токсичні ефекти на організм. Людина може мати алергію на металеві протези, зокрема коронки.

Також у стоматології використовують широкий асортимент цементів, анестетиків, сполучних матеріалів, тимчасових пристосувань, матеріалів для зубних протезів тощо, і будь-яка з цих речовин потенційно може спричинити негативний вплив. Не існує жодної комбінації матеріалів, сумісної для кожної людини, оскільки кожен пацієнт має свою унікальну фізіологію.

Однак є деякі матеріали, які краще переносяться більшою кількістю людей, ніж інші матеріали. Наприклад, коронки з кераміки та цирконію, які використовують у клініці YAREMA DENTAL.

Чи треба робити алергопроби?

З’ясувати, чи є у пацієнта алергія на анестетик, який використовуються для анестезії під час стоматологічних процедур, допоможуть алергопроби.

Деяким людям робити алергопроби потрібно обов’язково. Йдеться передусім про пацієнтів з такими хворобами та симптомами, як:

  • бронхіальна астма;
  • алергія на будь-які медикаменти;
  • атопічний дерматит;
  • хронічний риніт; синусит;
  • схильність до частих ГРВІ.

Перед стоматологічними процедурами необхідно обов’язково повідомити стоматолога про випадки алергії, якщо вони були раніше.

Зверніть увагу, що алергопроби проводяться не у стоматологічній клініці, а в спеціальній лабораторії та алергоцентрах. Стоматолог має призначити проби саме на ті анестетики, які він використовує для анестезії.

Алергопроби проводяться двома методами. Шкірна проба – це коли на шкіру пацієнту (зазвичай це внутрішня сторона передпліччя) наносять по одній краплі досліджуваних алергенів, а потім перевіряють шкіру на наявність реакцій. Інший спосіб полягає у дослідженні крові пацієнта.

Також дуже важливо перед стоматологічними процедурами зробити алергопроби дитині, яка схильна до алергій.

Симптомами алергії у дітей є:

  • свербіж, висипання на шкірі;
  • набряк;
  • хронічна закладеність носа, нежить, часте чхання;
  • почервоніння очей та сльозотеча;
  • блювання, біль у животі або діарея;
  • бувають напади задухи, задишка, задушливий кашель.

Такі симптоми можуть виникати після вживання ліків, певних продуктів або контактів з побутовою хімією.

Дізнатися про те, чи є у вас алергія на латекс чи метал, можна за допомогою спеціального патч-тесту, який є методом діагностики контактних алергій. Під час дослідження на спину пацієнта наносять пластир із малою кількістю різних алергенів, які розміщують в окремих камерах. Через 48 годин пластир знімають, і якщо ділянка шкіри під певним алергеном почервоніла чи покрилася пухирями, це означає що людина має алергію на цей матеріал. Однак до цього тесту існує низка протипоказань. Наприклад, його не можна робити людям із сильно чутливою шкірою, екземою, псоріазом, при вагітності тощо.

Дослідження треба робити за направленням лікаря, який має зважити всі ризики.

Зазвичай тести рекомендують пацієнтам з певними симптомами, а також тим, хто лікує зуби уперше. Якщо раніше ви відвідували стоматолога, вам робили анестезію, пломбували зуби, або ставили коронки, і проблем не виникало, то і тест робити не потрібно.

Однак у будь-якому випадку це питання варто обговорити зі своїм стоматологом під час першого прийому.