Як видалити молочний зуб дитині
Коли у дитини прорізуються постійні «дорослі» зуби, молочні зуби починають розхитуватися і випадати.
Більшість дітей починають втрачати зуби приблизно у 6 років. Передні зуби, як правило, випадають першими. Моляри (більші зуби в задній частині рота) зазвичай випадають у віці від 10 до 12 років.
Якщо у вашої дитини хитається зуб, і це її непокоїть, вам може спасти на думку вирвати молочний зуб. В яких випадках це можна зробити, щоб не зашкодити дитині?
Коли можна виривати молочні зуби?
Дуже часто молочні зуби випадають самі. Діти зазвичай розхитують їх самостійно.
Коли зуб починає хитатися, то стає рухливим, і лише невелика кількість тканин утримує його на місці. Зазвичай це полегшує дітям видалення зубів. Але якщо зуб, що «висить на ниточці», турбує вашу дитину, вона може попросити вас вирвати їй зуб.
Видаляти зуб дитині самостійно рекомендується у наступних випадках:
- їй виповнилося 6 років або більше;
- зуб сильно розхитаний і неміцно тримається;
- зуб розхитаний не через карієс або травму.
Не можна виривати зуб, якщо він слабо розхитаний і тримається міцно. Якщо ви витягнете такий зуб, лунка може сильно кровоточити і боліти.
Також варто розуміти, що передчасне видалення молочних зубів може пізніше призвести до викривлення дорослих зубів.
Якщо ви не впевнені, що можете самостійно видалити молочний зуб, відведіть дитину до лікаря-стоматолога.
Який найкращий спосіб видалення молочних зубів?
Молочний зуб можна видаляти лише тоді, коли він дуже розхитаний, і від нього можна позбутися з мінімальними зусиллями та дискомфортом.
Заохочуйте дитину обережно ворушити зуб язиком, щоб ще більше послабити його. Це може полегшити процес висмикування. Утім, не бажано, щоб дитина розхитувала зуб пальцями, оскільки це може призвести до поширення бактерій в роті і збільшити ризик інфікування.
Розхитати молочний зуб і навіть позбутися його допоможе вживання дитиною твердої їжі, як от морква чи яблуко. Не забудьте простежити за тим, щоб дитина не проковтнула молочний зуб. Малоймовірно, що дитина матиме довгострокові наслідки через проковтування зуба, але про всяк випадок варто звернутися до лікаря.
Як правило, зуб готовий до видалення, коли його можна рухати в усіх напрямках — спереду назад і збоку в бік, не завдаючи при цьому дискомфорту дитині.
Ось кілька ознак того, що, можливо, настав час допомогти вашій дитині з хитким зубом:
- зуб легко рухається під час дотику, або коли ваша дитина хитає його язиком;
- позаду молочного зуба вже з’являється «дорослий» і штовхає його вгору;
- молочний зуб хитається кілька тижнів;
- дитина скаржиться на розхитаний зуб, який заважає їсти або розмовляти.
Зазвичай найкраще дозволити зубам випадати самостійно. Утім, якщо ваш син чи донька потребують допомоги для того, щоб позбавитися молочного зуба, то можна зробити це наступним чином.
Якщо ваш малюк турбується, що йому буде боліти, покладіть чистий пакет із льодом на ясна біля зуба на кілька хвилин, щоб знеболити. Потім чистою серветкою, марлею або шматком паперового рушника притисніть зуб. Швидко, але обережно крутіть зуб, поки він не випаде.
Чого не можна робити:
- не прив’язуйте нитку навколо зуба, щоб вирвати його, тому що це – небезпечний спосіб;
- не крутіть зуб довго: якщо для того, щоб вирвати зуб, треба більше одного або двох поворотів, зуб ще недостатньо розхитався;
- негайно припиніть маніпуляцію, якщо дитині боляче.
Належний догляд після видалення в домашніх умовах є ключовим фактором одужання та включає підтримку гігієни ротової порожнини, застосування холодного компресу для зменшення набряку, якщо необхідно, та моніторинг ознак інфекції.
Якщо після видалення зуба почалася кровотеча, зупиніть її, притиснувши ясна стерильною марлею. Також перевірте, чи не залишилися у роті дитини уламки молочного зуба. Відведіть дитину до стоматолога, якщо вона відчуває дискомфорт або якщо ви бачите почервоніння в ділянці ясен.
Пам’ятайте, що процес втрати зубів у кожної дитини є індивідуальним. Якщо ви не впевнені, чи настав час для видалення зуба вдома, або якщо зуб здається проблематичним, краще проконсультуватися зі стоматологом.
Коли дитині потрібна стоматологічна допомога
Рекомендуємо звернутися до стоматолога у випадках:
- молочний зуб трохи хитається, але не розхитується і не випадає протягом 6 місяців або довше;
- дитина втратила більшість молочних зубів, але один або кілька не випадають;
- дитина скаржиться на біль або має ознаки інфекції у роті;
- зуб хитається після травми.