Часто можна почути скарги: “Болять зуби мудрості, цей біль абсолютно нестерпний.” і для багатьох людей проблема болю під час прорізування цих зубів актуальна та зрозуміла. Втім, з проблемами, що пов’язані саме з цими зубами, можна зіткнутись в житті не раз, і інколи ці проблеми настільки серйозні, що з цими зубами доводиться попрощатись.
Зуби мудрості, також відомі як “вісімки”, або треті моляри, були потрібні нашим предкам для того, щоб жувати жорстку їжу. Зараз вони частіше створюють проблеми для людей, тож часто видалення зубів мудрості є показаним. Втім, все індивідуально, навіть те, скільки зубів мудрості має людина, може залежати від її генетики.
Існує багато чинників що впливають на доцільність чи недоцільність видалення зуба, тож розуміння стану здоров’я людини в цілому важливе для процедури. Навіть такі аспекти, як хронічні захворювання, чи стан інших зубів, можуть вплинути на безпечність і успішність процедури.
Саме тому важливо повідомляти лікарям, які стани здоров’я вас турбують, оскільки в майбутньому це може позначитись як на самій процедурі видалення, так і на відновленні після втручання.
Про особливості видалення “вісімок”, як проходить процедура видалення зуба мудрості в її типовому та нетиповому варіантах, а також про те, які рекомендації лікарі дають після видалення третіх молярів для догляду за ротовою порожниною та зняття болю, ми поговоримо у цій статті.
Показання до видалення зуба мудрості
Зуби мудрості часто видаляють саме через те, що вони становлять проблему для людини. Оскільки треті моляри не виконують якоїсь особливо важливої функції, показань для видалення чимало, хоч це і потребує попередньої якісної діагностики. Є певні показання, при видаленні зубів мудрості. Вони включають в себе такі випадки:
- Коли є біль в зубі або навколо нього.
- Коли є повторювана інфекція м’яких тканин за останніми нижніми зубами.
- Коли у пацієнта є пухлини.
- Коли присутні захворювання ясен.
- Коли є масштабні пошкодження зубів.
- Коли ушкоджені зуби, що близькі до зубів мудрості.
Коли зуб мудрості можна не видаляти?
Інколи зуб мудрості можна не видаляти. Якщо зуб є в загальному здоровим та на нього немає нарікань, варто замислитись, чи потрібно видаляти зуби мудрості. Обов’язково обговоріть це зі своїм лікарем-стоматологом, адже рішення має бути зваженим і враховувати загальний стан здоров’я та інші аспекти.
Ось кілька частих випадків, у яких виривання зуба мудрості не потрібне:
- Зуб в гарному стані та проблем із ним немає.
- Він повністю виріс і це не викликало ускладнення.
- Якщо із напрямком росту і розташуванням зуба немає проблем.
- Якщо його легко чистити. Дотримання щоденної гігієни є важливою складовою здоров’я зубів мудрості.
Важливо уникати ризикових кроків, адже, залежно від стану зуба мудрості, видалення може бути протипоказаним. Ознайомтесь зі списком станів, які роблять цю процедуру небезпечною.
Як проводять видалення зуба мудрості?
Як видаляють зуб мудрості? Як правило, цю процедуру проводить стоматолог, проте, в інших випадках, може бути залучено хірурга. Спочатку, перед проведенням процедури видалення зуба, пацієнта інструктують в рамках підготовки до втручання, а також роблять місцеву анестетичну ін’єкцію, щоб знеболити усю ділянку навколо зуба. Це може супроводжуватись відчуттями тиску, адже зуб трохи розштовхують в різні боки для того, щоб розширити зубну лунку, проте ці відчуття цілком нормальні. Процедура загалом нескладна і не займає багато часу, проте від індивідуальних показників може залежати тривалість і ціна видалення зуба мудрості.
Інколи потрібен невеликий надріз на яснах або сам зуб має бути розділений на кілька частин, проте це скоріше виключення, ніж правило, і ці втручання не є значними. Найчастіше процедура займає не більше ніж 20 хвилин. Після видалення, дискомфортні відчуття можуть залишатись до двох тижнів, проте це нормально.
Атипове видалення зуба мудрості
Оскільки навіть типова процедура видалення досить складна і існує вірогідність проблем, потрібно зберігати обережність. Існують різні типи порушень зуба, які можуть призводити до необхідності процедури атипового видалення, а також їхні комбінації. Саме тому важливо вчасно звертатись по таку операцію, бо відкладати може бути небезпечно. Від складності випадку може залежати складність видалення зуба мудрості та ціна процедури.
Випадки, коли зуб мудрості проростає неправильно, трапляються досить часто, дефекти можуть бути недоступними за локалізацією та широкі за ступенем, тож консервативне видалення в цьому випадку не допоможе.
Після процедури атипового видалення також можуть виникати ускладнення, деякі з яких проявляються пізніше за часом. Важливо, що якщо після видалення зуба мудрості довгий час не знижується температура, необхідно одразу проконсультуватись у лікаря. Також під час операційного втручання кісткова тканина часто травмується. В деяких пацієнтів може спостерігатись поступова втрата кістки після видалення зуба та реабілітаційного періоду.
При процедурі атипового видалення зубів мудрості можуть виникнути проблеми, такі як травмування слизової оболонки чи шкіри кута ротової порожнини, альвеоліт чи гематоми. Виникнення проблем може бути пов’язаним із такими чинниками, як тривалість втручання та особливості кровопостачання. Важливо, що, якщо ви помічаєте у себе дискомфорт або патологічні прояви, такі як набряк після видалення зуба мудрості в той період, коли їх уже не має бути — зверніться до лікаря.
Рекомендації після видалення зуба мудрості
Загалом, період відновлення після видалення зубів мудрості може займати близько 2-х тижнів залежно від індивідуального випадку. Проте для успішної реабілітації та підтримання нормального стану здоров’я вкрай важливо дбати про зуби, ротову порожнину, та весь організм. Існують спеціальні кроки, які допомагають дати зубам адекватний догляд, проте їх можуть давати лише лікарі.
Деякі загальні рекомендації включають:
- Використовуйте знеболювальні препарати, такі як парацетамол або ібупрофен (проте перед вживанням уважно ознайомтесь з інструкцією).
- Використовуйте додаткову подушку, щоб полегшити біль.
- Постарайтесь не вживати алкоголь та не палити протягом доби.
- Уникайте надмірної фізичної активності протягом кількох днів.
Після видалення 8 зубів важливо не тільки дотримуватись вищезгаданих рекомендацій, але і стежити за загальним станом здоров’я ротової порожнини та всього організму, пити достатньо води, приділяти увагу харчуванню, уникати шкідливих звичок. Ваше здоров’я в цей період потребує особливої уваги.
Ймовірні ускладнення після видалення зуба мудрості
Хоча сама по собі процедура нескладна та не займає багато часу, існують певні ускладнення, що можуть мати індивідуальний характер. Вчасна допомога може бути вкрай важливою, щоб проблема не стала серйознішою.
Ускладнення після видалення зубів мудрості можуть включати:
- Припухлість щік та всієї ротової порожнини.
- Незначні синці на внутрішній поверхні щік до двох тижнів після операції.
- Неприємні смакові відчуття в роті.
- Припухлість щелепи — цей прояв, як правило, лишається до десяти днів після операції.
- Біль, особливо якщо операція пройшла з ускладненнями.
- Може бути поколювання або оніміння обличчя, губ або язика.
Симптоми, що тривають довше, ніж два тижні після операції, це підозріло і варто звернути увагу на ці прояви. Якщо виникли якісь патологічні прояви — обов’язково зверніться до лікаря-стоматолога, адже час важливий для розв’язання проблеми. Розкажіть лікарю про всі симптоми, з якими ви зіткнулись.
Протипоказання до видалення зуба мудрості
Існує ряд випадків, коли видаляти зуби мудрості не варто. Іноді це втручання може навіть містити в собі певну загрозу, тож варто знати, в яких випадках зуби краще не видаляти. Вони включають:
- Деякі проблеми зі здоров’ям, такі як діабет, гіпертонія або серцево-судинні захворювання. Це може створювати серйозні труднощі в період відновлення після операційного втручання. Наприклад, у випадку, якщо пацієнт хворий на діабет, його одужання після операції може бути під серйозною загрозою.
- Місцеві інфекції, такі як активні інфекції ротової порожнини можуть ускладнити видалення зуба та виливатись у важкі системні інфекції. Інфекції важливо лікувати до видалення зубів, інакше вони можуть вам сильно зашкодити.
- Надмірна втрата кісткової маси. У цьому випадку вже процедура видалення зубів може спровокувати проблеми із відновленням.
Якщо на питання “Скільки коштує видалити зуб мудрості?”, “Скільки є зубів мудрості?” та “Де знаходиться зуб мудрості?” легше знайти відповіді, то на питання, чи варто видаляти зуб, інколи складно знайти чітку відповідь через велику кількість “за” і “проти”. Рішення про те, видаляти зуб чи залишити, має бути добре обдуманим, і враховувати не лише основні чинники, але і деталі. Стан здоров’я людини в цілому, та її захворювання, не пов’язані зі стоматологією, також важливі для розуміння, чи потрібно видаляти зуб мудрості.
Важливо пам’ятати, що якісна діагностика та правильно підібране лікування вкрай важливі для усунення проблеми. Зуб мудрості та видалення за допомогою операційного втручання часто викликають дискомфорт, проте процедура видалення цих зубів — це такий саме медичний процес, як і решта. Ускладнення після видалення зуба мудрості також ймовірні, проте, якщо ви оперативно звернетесь до лікаря, ваше здоров’я швидко нормалізується.
Саме тому звертайтесь до кваліфікованих лікарів, таких, як спеціалісти стоматології Yarema Dental. Вони допоможуть вам отримати необхідну діагностику, лікування, та рекомендації, адже лікування зубів — це комплексний процес, який, залежно від індивідуального характеру випадку може мати багато етапів, та обережність і кваліфікація лікарів створюють фундамент для успіху. Якщо вам потрібно видаляти зуб, лікарі розкажуть, чи підходить вам процедура, скільки коштує видалення зуба мудрості, та як вам дбати про себе після втручання.
Саме рівень лікарів та їхній підхід до обслуговування пацієнтів допоможуть вам попрощатись із проблемою, щоб забути про дискомфорт та можливі ускладнення. Обирайте спеціалістів високого рівня, адже їм ви довіряєте здоров’я ваших зубів.