Пандемія COVID-19 змусила багатьох людей ставити питання, про які вони, можливо, раніше не замислювалися, наприклад, «Як відбувається стерилізація інструментів у стоматології?” Утім, стоматологи звикли підтримувати високий рівень інфекційного контролю та стерилізації ще до пандемії. Клініка YAREMA DENTAL дотримується найсуворіших санітарних стандартів, що включає найкращі санітарні практики для загальної стоматології.
Чому важлива стерилізація інструментів
Належна практика стерилізації в стоматології захищає як пацієнтів, так і стоматологів. Вона запобігає розмноженню бактерій на інструментах і поверхнях під час стоматологічної практики та гарантує, що мікроби не можуть передаватися від однієї людини до іншої. Поняття «чистий» у стоматології означає щось зовсім інше, ніж для широкого загалу.
Для стоматологічної практики чистота означає зменшення кількості мікроорганізмів. Наступний рівень – “стерильний”, що означає видалення всіх мікроорганізмів.
У кожній стоматологічній клініці мають бути встановлені правила та процедури зберігання, транспортування та поводження з інструментами та обладнанням, які можуть бути забруднені кров’ю або рідинами організму.
Більшість одноразових пристроїв відповідно маркуються виробником і не підлягають повторній обробці. Використовувати одноразові пристрої можна лише для одного пацієнта, після чого їх треба утилізувати належним чином.
У стоматологічній клініці персонал має використовувати засоби індивідуального захисту, зокрема окуляри, маски для обличчя та рукавички, щоб запобігти будь-якому впливу мікробів на пацієнта.
Найпоширеніші методи стерилізації інструментів у стоматології
Наразі в медичній практиці використовують наступні методи стерилізації:
- біологічний;
- мікрохвильовий;
- ультрафіолетовий.
- фізичний;
До біологічних методів належать обробка твердих поверхонь інструментів із використанням природних протимікробних засобів. Вони підходять не для всіх виробів, оскільки не ефективні в боротьбі з деякими штамами вірусів, наприклад ВІЛ.
Мікрохвильова дезінфекція актуальна при необхідності обробки невеликої кількості інструментів низької і середньої категорії інфекційного ризику. Цей метод швидко знезаражує поверхні інструментів, які не контактують з відкритими ранами.
Ультрафіолетовий метод передбачає вплив на інструменти ультрафіолетового випромінювання протягом певного періоду. Він все рідше використовується в стоматології порівняно з іншими.
Фізична стерилізація – це обробка та знезараження інструментів під дією високих температур. Цей метод вважається найбільш надійним і безпечним, але він підходить лише для виробів, виготовлених з термостійких матеріалів. Саме цей метод найчастіше використовують для стерилізації стоматологічних інструментів.
Підготовка до стерилізації
Дезінфекція – це процес знищення бактерій, вірусів та інших мікроорганізмів, а стерилізація – це процес знищення всіх форм мікробного життя, зокрема бактерій, вірусів, грибків та спор. Обидва процеси необхідні для запобігання передачі інфекцій у стоматологічному кабінеті.
Стерилізація вимагає ретельного, багатоетапного процесу, детального та складного. Перед стерилізацією стоматологічні інструменти ретельно дезінфікуються шляхом повного занурення в дезінфікуючий розчин певної концентрації з дотриманням потрібної експозиції часу та очищаються. Це означає видалення будь-якого видимого сміття з пристрою за допомогою чищення миючим засобом і водою або автоматизованого процесу з хімічними агентами. Після чищення інструменти промиваються водою, щоб видалити залишки хімікатів або миючих засобів. Перед остаточною стерилізацією інструменти обробляються дуже обережно, щоб уникнути будь-якого забруднення.
Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC) рекомендує кілька способів очищення інструментів.
Ультразвукова чистка. Звукові хвилі проходять через розчин, щоб струсити будь-яке сміття з інструменту.
Автоматичні омивачі інструментів. Ці мийки економлять час, усуваючи необхідність ручного промивання кожного інструменту.
Ручне чищення. Інструменти змочують у миючому засобі або ензимному очиснику, якщо їх неможливо очистити негайно. Очищення вручну має проводитися у суворо контрольованому середовищі.
Перед паровою стерилізацією виконується упаковка стоматологічних інструментів за допомогою спеціальних пакетів або пакувальної машини.
Стерилізація
Існує два типи стерилізаторів, які зазвичай найчастіше використовуються у стоматологічних кабінетах:
- стерилізація парою (автоклав);
- стерилізація сухим жаром.
Стерилізація парою (автоклави) — це коли кожен предмет вступає у прямий контакт з парою із заданою температурою, тиском на певний період для знищення мікроорганізмів. Автоклави досягають приблизно 120-135 градусів ℃ . Час стерилізації може коливатися від 4 до 30 хвилин залежно від того, загорнуті чи розгорнуті інструменти. Саме це тип стерилізації є найбільш ефективним та використовується найчастіше.
У сухожарових стерилізаторах використовується гаряче повітря, яке піднімається всередину камери типу духовки за допомогою природної конвекції. Поєднання високої температури (150-190 градусів ℃) і тривалого часу (30-150 хвилин) забезпечує стерилізацію.
Для інструментів, які можуть бути пошкоджені високими температурами або тиском використовують також хімічну стерилізацію: обладнання кладуть у розчин хімічного стерилізатора, який знищує мікроорганізми. Утім, такий вид стерилізації менш ефективний і вимагає більше часу.
Класифікація стоматологічних інструментів
Предмети догляду за пацієнтами (наприклад, стоматологічні інструменти, пристрої та обладнання) класифікуються як критичні, напівкритичні та некритичні залежно від потенційного ризику інфікування, пов’язаного з їхнім використанням за призначенням.
Критичні предмети — інструменти, що використовуються для проникнення в м’які тканини або кістки, контактують безпосередньо з відкритими ранами ротової порожнини, розкритими каріозними порожнинами тощо. Наприклад, пародонтальні скейлери, елеватори, шпателі, бори, наконечники, хірургічні інструменти для видалення зубів тощо.
Ці інструменти мають найбільший ризик передачі інфекції, тому їх слід завжди стерилізувати.
Зазвичай стоматологи надають перевагу автоклаву для стерилізації борів. Оскільки при сухій обробці інструменти сильно нагріваються, що може призвести до їхнього передчасного зносу. Також автоклави зазвичай працюють швидше, а оброблені інструменти можна зберігати довше, оскільки після обробки їх можна зберігати в спеціальній упаковці.
Напівкритичні предмети (наприклад, ротові дзеркала, багаторазові стоматологічні відбиткові ложки тощо) – це ті предмети, які контактують зі слизовими оболонками або неушкодженою шкірою. Ці предмети мають менший ризик передачі інфекції. Оскільки більшість напівкритичних виробів у стоматології термостійкі, їх також варто стерилізувати, однак вони також можуть лише дезінфікуватися на високому рівні.
Некритичні предмети догляду за пацієнтом це ті, які контактують лише з неушкодженою шкірою. Ці предмети становлять найменший ризик передачі інфекції. У більшості випадків для їхнього знезараження підходить найменш інтенсивна дезінфекція.