Висипання на губах, а також поява на них прищів — речі з не найприємніших. Йдеться не лише про красу та естетику обличчя, але й в деяких випадках про біль, відчуття натягнутої шкіри та почервоніння.

Є чимало ймовірних причин виникнення прища на губі. Зазвичай, прищі виникають через закупорку пор. Якщо закупорена пора запалюється, з’являється прищ, який може містити гній.

Утім, прищі не є показником поганої гігієни, а прищ на губі зазвичай не викликає занепокоєння. Головне, не треба намагатися видавлювати прищ, і тим більш — проколювати його голкою. Це може спричинити інфікування, а на місці прища може залишитися шрам.

Намагатися передбачити долю по висипанню та гадати, до чого “вискочив” прищ  на губі  —  до кохання чи до зітхання — не варто. Краще розібратися у причинах його виникнення та як скоріше позбутися від нього.

Що таке прищ?

Прищ — це маленька червона шишка, яка може мати білий або чорний кінчик або взагалі його не мати. Прищі можуть утворюватися на будь-якій ділянці тіла, зокрема на губах.

Що викликає прищі на губах?

Прищі виникають через те, що волосяні фолікули закупорюються мертвими клітинами шкіри або жиром, який ще називають шкірним салом. Шкірне сало проходить через волосяні фолікули, допомагаючи зволожити шкіру та волосся. Коли надлишок шкірного сала та мертві клітини шкіри накопичуються, вони блокують пори, і бактерії починають рости. В результаті з’являються прищі.

Білий прищ утворюється, коли стінка фолікула набрякає, а чорний (вугор) — коли бактерії в закупорених порах потрапляють на повітря.

Прищі можуть з’явитися у будь-якому віці. Їхню появу можуть викликати вживання молочних продуктів, шоколаду, неправильне зняття макіяжу, вживання певних ліків, гормональні зміни під час статевого дозрівання та менструального циклу, вагітності та клімаксу  у жінок, а також стрес.

Існує низка причин, які могли спровокувати появу раптової плями, прища чи висипання на ваших губах або навколо них. Важливо визначити, чи варто хвилюватися через них, і які є способи лікування, якщо це необхідно.

Прищі на губах можуть відрізнятися за розміром, зовнішнім виглядом і супутніми симптомами. Іноді вони можуть бути болісними або неприємними, але часто вони нешкідливі й проходять без лікування. Серйозніші причини висипів на губах можуть потребувати медичного втручання.

Роздивимося кілька причин появи прищів на губах, зокрема й випадки, коли висипання є симптомами захворювань.

Алергія

Алергія може бути причиною висипань та прищів на губах. Висипання може бути викликане алергічною реакцією на пилок, шерсть домашніх тварин або певні види їжі.  

Алергію також може викликати губна помада, зокрема та, що містить титан та інші агресивні хімікати. Алергічні реакції виникають, коли імунна система визначає певний алерген як шкідливий, викликаючи запалення шкіри та губ, або навіть більш серйозні реакції, такі як анафілаксія.

Якщо ви помітили висипання на губах після вживання певної їжі або вдихання певних запахів, треба проконсультуватися з лікарем, який призначить аналізи та лікування.

Афта

Якщо білі пухирі з гноєм з’являються на внутрішній стороні губи і супроводжуються відчуттям печіння або поколювання, можливо, це афта. Афта  — це невелике ураження, яке може розвинутися на м’яких тканинах рота або біля основи ясен. Афти незаразні, але можуть бути болючими, особливо під час їжі або розмови.

Зазвичай афти невеликі та мають овальну форму. Вони можуть зажити без утворення рубців лише за кілька тижнів. Великі афти не такі поширені, але можуть бути надзвичайно болючими та з краями неправильної форми. На загоєння таких ранок потрібно до 6 тижнів, і після них можуть залишитися значні рубці.

Афти можуть з’явитися через незначні травми ротової порожнини, а також через дефіцит в організмі  вітаміну B-12, цинку чи заліза. Причинами афти можуть бути стрес та певні продукти, зокрема, кава, шоколад, полуниця, арахіс і помідори тощо. Виразки зазвичай зникають самі по собі протягом тижня.

Проконсультуйтеся з сімейним лікарем, або стоматологом, якщо ваша афта спричиняє біль, виразки не зникають або поширюються на зовнішню частину губ.

Герпес

Прищ на губі може бути герпесом, особливо якщо маленькі пузирі згруповані разом навколо губ. Герпес викликається певними штамами вірусу простого герпесу (ВПГ).

Зазвичай, при герпесі людина протягом дня відчуває свербіж, печіння або поколювання навколо губ, потім з’являється затвердіння, а пізніше — кілька наповнених рідиною пухирів. Згодом вони можуть «злитися» в один пухир і почати лопатися. 

Ознаки та симптоми герпесу можуть відрізнятися залежно від того, чи це перший спалах. При першому спалаху людину може турбувати лихоманка, головний біль, болі в м’язах і яснах.

HFMD (хвороба «рука-нога-рот»)

Ще одна вірусна інфекція, яка може спричинити появу прищів на губі та червоних плям у роті, які перетворюються на хворобливі виразки — це хвороба рук, ніг і ротової порожнини (HFMD). 

Симптоми HFMD включають:

  • лихоманку;
  • втрату апетиту;
  • біль у горлі та ротовій порожнині;
  • червоні плями в ротовій порожнині;
  • висип на пальцях, руках, підошвах ніг, сідницях і в паху.

HFMD є поширеним станом у дітей віком до 5 років. Попри заразність, HFMD рідко буває важкою хворобою. Більшість пацієнтів одужують без лікування протягом 7-10 днів.

Молочниця ротової порожнини

Молочниця ротової порожнини або кандидоз — це інфекція, яка виникає внаслідок дріжджового грибка, відомого як Candida.

Ці дріжджі природно присутні в ротовій порожнині, але іноді можуть викликати проблеми, якщо розростаються занадто сильно.

Симптоми молочниці ротової порожнини можуть включати:

  • білі плями на язиці, горлі та внутрішніх поверхнях рота;
  • почервоніння і тріщини у куточках рота;
  • втрату смаку або незвичайне відчуття в роті;
  • почервоніння та біль під час їжі або ковтання.

Захворіти на молочницю може будь-хто, але люди з ослабленою імунною системою піддаються більшому ризику, ніж інші.

Гранули Фордайса

Гранула Фордайса — це скупчення маленьких прищів білого або жовтуватого кольору, які можуть утворюватися на губах або біля них. Такий висип не заразний та не болючий. Він є збільшеними сальними залозами, які природно існують на губах та інших вологих тканинах, таких як внутрішня частина рота, щоки або статеві органи, і зазвичай зникають з часом.

Мукоцеле

Мукоцеле – це наповнене слизом утворення на нижній губі, яснах або слизовій оболонці рота. Зазвичай, мукоцеле з’являються після травми, наприклад, випадкового прикусу губи або через закупорку слинної залози, яка відповідає за відведення слини в рот. Більшість мукоцеле зникає самостійно без лікування.

Періоральний дерматит

Періоральний дерматит — поширене захворювання шкіри, яке нагадує акне. У людей з цим захворюванням навколо рота та підборіддя з’являється дрібний червонуватий горбистий висип. Немає точних даних, що саме викликає цю проблему, але використання певних косметичних кремів або контакт шкіри з водою чи зубною пастою, що містять фтор, можуть бути потенційними причинами.

Контурна пластика губ

Шишка на губі також може бути наслідком контурної пластики губ з використанням гіалуронової кислоти.

Горбки, які з’являються протягом перших 72 годин після процедури, зазвичай є результатом набряку або синців і, як правило, зникають самі по собі. Однак нерівності, що зберігаються довше 72 годин, можуть бути реакцією на наповнювач.

Якщо шишка не зникає приблизно через 2 тижні, краще звернутися до фахівця, який проводив процедуру. Вони можуть розчинити засіб для наповнення губ ферментом, який розщеплює гіалуронову кислоту.

Коли йдеться про красу та естетику, зокрема ротової порожнини, варто довіритися професіоналам та дізнатися, що таке естетична та антивікова стоматологія

Як позбутися прища на губі в домашніх умовах

Утім, у більшості випадків прищ на губі не є ознакою захворювання. Через деякий час прищ, який вас непокоїть, має зникнути.

Для того, щоб прискорити цей процес:

  • мийте обличчя принаймні двічі на день м’яким милом;
  • не тріть уражене місце і не намагайтеся видавити прищ на губі;
  • уникайте кремів для обличчя, косметики та сонцезахисних засобів, оскільки вони можуть викликати подразнення;
  • не варто мастити прищі на губах зубною пастою, оскільки вона розроблена для зубів, а не для чутливої шкіри обличчя;
  • їжте поживну, збалансовану їжу з великою кількістю вітамінів і мінералів;
  • щодня пийте багато води;
  • підтримуйте хорошу гігієну ротової порожнини, чистіть зуби двічі на день.

Низка наступних засобів можуть допомогти позбутися прищів на губах.

Олія чайного дерева може зменшити запалення у разі, коли прищ з’явився на поверхні губи, і зупинити його подальший розвиток.

Алое вера має протизапальні, заспокійливі та зволожуючі властивості. та може бути корисним для лікування прищів на губах.

Використання льоду при запальних прищах може допомогти зменшити набряк губ. Утім, перед тим, як використовувати лід, варто загорнути у чисту тканину або марлю та не прикладати лід безпосередньо до прища.

Для того, щоб зменшити неприємні симптоми та сприяти швидкому загоєнню прища на губі можна придбати в аптеці безрецептурний препарат, який містить пероксид бензоїлу. Ця хімічна речовина діє, знищуючи бактерії, які викликають прищі, і зменшує запалення. Продукти, що містять пероксид бензоїлу, можуть бути у формі гелів, лосьйонів та засобів для миття обличчя.

Утім, якщо прищі з’являються регулярно, або їх виникає багато та вони не зникають протягом 4–8 тижнів, варто проконсультуватися з лікарем-дерматологом. Для множинних або повторюваних прищів на губах дерматолог може призначити ліки, а за деяких обставин навіть антибіотики, які знищать бактерії, що викликають прищі на губах.

У деяких випадках для лікування прищів використовують лазерну терапію, яка також діє на бактерії.

Якщо ніякі засоби не допомагають, лікар може видалити прищ за допомогою стерильних інструментів.

Профілактика прищів на губі

Деякі заходи можуть зменшити ймовірність появи прищів на губі.

  1. Спробуйте зменшити рівень стресу,
  2. Використовуйте безмасляний сонцезахисний крем, щоб уникнути закупорювання пір.
  3. Знімайте макіяж перед сном. Уникайте макіяжу та інших косметичних засобів, які є жирними.
  4. Уникайте торкання обличчя: руки можуть переносити бактерії та передавати інфекцію.
  5. Надавайте перевагу свіжим фруктам і овочам, а також цільнозерновим продуктам замість білого хліба, печива, цукерок та інших продуктів з високим вмістом обробленого цукру та вуглеводів.