Зуби можуть виглядати жовтими з різних причин. Найефективнішим методом відбілювання зубів є професійне, у стоматолога.

Народні методи відбілювання зубів вдома можуть не тільки не виправдати очікувань, але завдати шкоди вашим зубам.

Чому жовтіють зуби

Небагато людей мають від природи білі зуби, з віком зуби мають тенденцію жовтіти.

Зуби жовтіють з двох причин:

Витончення емалі: зовнішній шар зубів складається з емалі, яка має майже білий колір і захищає глибші структури зуба. Під емаллю знаходиться шар тканини, який називається дентин, жовто-коричневого кольору. Коли шар емалі стоншується або стирається, дентин проступає більше, тому зуби починають виглядати темнішими. Кисла їжа, захворювання ясен і старіння можуть зношувати зубну емаль. У деяких людей емаль від природи тонша.

Плями. Певна їжа та напої, наприклад кава, можуть забарвити зуби. Деякі продукти, які забарвлюють зуби, також можуть зношувати емаль, посилюючи пожовтіння. Іншими причинами плям може бути паління, а також вживання деяких ліків.

Що ще може спричинити зміну кольору зубів

Деякі антигістамінні препарати, антипсихотики та ліки від гіпертонії можуть спричинити потемніння зубів. Лікування раку також може мати такий ефект.

Крім того, у людей, які в дитинстві отримували певні антибіотики, у дорослому віці може змінитися колір зубів.

Як відбілити зуби природним шляхом

Зміна дієти. Виключення продуктів, які залишають сліди на зубах, може запобігти подальшому фарбуванню. Їжа та напої, які містять дубильні речовини, такі як вино та чай, можуть забарвити зуби. Кава, темні газовані напої та соки також можуть забруднити їх. Кисла їжа може зробити зуби жовтими, зношуючи емаль.

Людям, які турбуються про колір своїх зубів, слід уникати надмірного вживання цитрусових, кави та газованої води.

Відмова від куріння або тютюнових виробів може зменшити ризик появи нікотинових плям на зубах. Це також може запобігти карієсу та захворюванням ясен, які можуть пошкодити емаль і спричинити проблеми зі здоров’ям ротової порожнини.

Жування їжі з високим вмістом клітковини. Жування певних овочів і бобових з високим вмістом клітковини може допомогти нейтралізувати кислоту в ротовій порожнині та захистити емаль на зубах. Квасоля або листова зелень, як-от шпинат, стимулюють ротову порожнину виробляти більше слини, що допомагає очистити ротову порожнину від кислоти.

Обмежте споживання цукру. Якщо ви хочете мати біліші зуби, скоротіть споживання цукру. Дієта з високим вмістом цукру підтримує ріст Streptococcus mutans, основного типу бактерій, які викликають зубний наліт і гінгівіт.

Сумнівні методи відбілювання зубів вдома, які не дають очікуваного ефекту

Полоскання рота олією. Ойл-пулінг — це індійська практика полоскання порожнини рота олією з метою видалення бруду, бактерій та залишків їжі. Однак наукою не доведена користь цієї процедури.

Американська стоматологічна асоціація (ADA) вважає полоскання олією нетрадиційною стоматологією, і зазначає, що немає надійних наукових досліджень, які б показали, що полоскання олією зменшує карієс, відбілює зуби або покращує здоров’я ротової порожнини.

Особливо ризикують ті, хто замінює полосканням олією звичайне чищення зубів або використання зубної нитки. Це підвищує ризик карієсу, бо олія не здатна видалити зубний наліт і зменшити кількість бактерій у роті.

Категорично не можна використовувати цей метод тим, хто має пломби з амальгами, які містять ртуть. Ця речовина притягується до олій та жирів, вона вивільниться з пломби і почне отруювати тіло.

При полосканні олією є великий ризик проковтнути її, що може призвести до розладу шлунка та діареї.

Чищення зубів содою. Ще один популярний метод – це відбілювання зубів содою.

Наукою не доведено, що чищення звичайною харчовою содою відбілює зуби, однак використання цього методу несе певні ризики. Від такої чистки страждають ясна, які отримують величезну кількість мікротравм. До того ж сода може викликати алергічні висипання на шкірі навколо рота. Із зубним нальотом сода зчищає і зубну емаль. Як наслідок – висока чутливість зубів, а потім утворення карієсу і можлива також втрата зуба.

До того ефект білизни на зубах від соди дуже короткочасний, вона забезпечує виключно поверхневий догляд.

Перекис водню. Перекис водню — активний інгредієнт багатьох засобів для відбілювання. Зазвичай його дозування у складі зубних паст, відбілювальних смужок та ополіскувачів невисока.

Однак купувати в аптеці та самостійно використовувати перекис воднію вдома не варто, бо можна неправильно розрахувати кількість розчину і отримати опік ясен та ротової порожнини.

Перекис водню також може підвищити чутливість зубів.

Відбілювання фруктами. Ферменти папаїн і бромелайн, які містяться в папайї та ананасах, і які додають у зубні пасти, не є доказовим методом відбілювання зубів. Тим більше не варто натирати зуби фруктами.

Відбілювання зубів сумішшю полуниці та харчової соди — що один небезпечний засіб. У ягодах полуниці міститься велика кількість кислот. Саме вони розщеплюють частинки речовин, що викликають потемніння зубів.Однак полуниця може і пошкодити тонку і чутливу емаль зубів.

Ефективність цього методу також сумнівна, хоча полуниця може допомогти зробити зуби білішими, вона навряд чи впорається з плямами на зубах.

Дослідження 2015 року показало, що суміш полуниці та харчової соди призвела до дуже незначної зміни кольору зубів порівняно з комерційними відбілюючими продуктами.

Низка народних методів відбілювання зубів, які  можуть завдати шкоди.

Вони включають:

  • лимони;
  • апельсини;
  • яблучний оцет;
  • активоване вугілля.

Як запобігти появі плям на зубах

Підтримання відмінної гігієни ротової порожнини є найважливішим, що може зробити людина, щоб запобігти та зменшити пожовтіння зубів. Регулярне чищення щіткою та зубною ниткою може захистити емаль, запобігти захворюванням ясен і допомогти видалити плями.

Хороша гігієна ротової порожнини включає:

  • чищення зубів не менше двох разів на день;
  • використання зубної пасти з фтором;
  • використання зубної нитки.

Регулярні огляди у стоматолога можуть допомогти зберегти зуби яскравими та здоровими. Жовті зуби зазвичай не є ознакою проблем зі здоров’ям, але стоматолог може перевірити, чи немає втрати емалі та карієсу. Природні і народні засоби можуть завдати шкоду, а ефект від них – короткочасний.

Стоматологи клініки YAREMA DENTAL пропонують відбілюючі процедури, які є набагато ефективнішими і безпечними,бо виконуються професіоналами.