Зміна зубів у дитини – стресовий період, який варто пройти правильно. Для батьків важливо знати які зуби випадають у дитини, а які зуби не міняються у дітей, які відчуття пов’язані з цим періодом, і як полегшити стан малюка, щоб він легше адаптувався до змін. Усі ці запитання – нормальні, адже період випадання зубів у дітей є так само важливим для здоров’я малюка як і інші етапи дорослішання.

Розберімося із випаданням зубів у дитини, щоб і ви, і малюк, після цього періоду могли видихнути й нарешті радіти міцному здоров’ю і гарному самопочуттю.

Зуби дорослої людини

Перед тим, як розібратись із періодом прорізування зубів у малюків, потрібно з’ясувати, які зуби у дітей постійні. Доросла людина має від 28 до 32 постійних зубів, тож до дорослішання, дитина має пройти періоди прорізування молочних і постійних зубів. І не дивлячись на можливий біль і неприємні відчуття в процесі, навіть під час прорізування обох видів зубів, важливо слідкувати також за здоров’ям ясен.

Коли змінюються зуби дитини?

Графік випадання молочних зубів найчастіше залежить від індивідуальних особливостей дитини. Ви можете пошукати в мережі за запитом які зуби випадають у дітей із фото – і спеціальна схема покаже вам їхнє розташування і період випадання. Проте зміни можуть бути індивідуальними, і це нормально. Сам цей процес, як і терміни прорізування постійних зубів – нормальна частина дорослішання для кожного. В природі існують спеціальні терміни прорізування і зміни молочних (тимчасових) зубів.

Загалом, молочні зуби починають прорізуватися від шести місяців, а постійні – у шестирічному віці дитини. Молочні зуби дозволяють дітям харчуватись більш твердими речовинами, що дуже важливо для гармонійного зростання. За молочними зубами вкрай важливо доглядати для здоров’я та гарного самопочуття дитини.

За статистикою, однією із найбільш поширених стоматологічних проблем серед малюків від 5 до 11 років залишається карієс – близько 20 відсотків дітей мають принаймні один не вилікуваний зуб. Про це повідомляє книга “Дитяча стоматологія: від дитинства до підліткового віку” Пола Казамассімо. Також, спеціалісти з університету Альберти зазначають, що дуже важкими можуть бути саме відчуття болю, які діти постійно переживають через проблему карієсу, і що це може навіть перешкоджати навчанню.

Важливість медичного обстеження

Проте разом із загальноприйнятими тенденціями, існують чинники, через які розвиток може відходити від норми. Насправді навіть клімат може вплинути на період зміни зубів дитини, саме тому необхідно серйозно стежити за здоров’ям дитини. Американська Академія Дитячої Стоматології (AAPD) наголошує на тому, що перший візит дитини до стоматолога має відбутись на її перший день народження або ж після випадання першого зуба.

Навіть маленьким дітям необхідні регулярні медичні обстеження як для того, щоб розвиток їхніх зубів проходив гармонійно, так і для того, щоб, у разі виникнення будь-яких проблем, їх можна було швидко ідентифікувати.

Не менш важлива і чистка зубів – для чистоти та здоров’я зубів та ясен діти мають чистити їх регулярно, не пропускаючи цю процедуру, вміти робити це правильно, і самостійно навчатись процедури.

Звісно, це займає час і потребує ретельного ставлення з боку батьків. Проте у нагороду ви отримаєте здорові зуби та ясна і самостійність дітей щодо догляду за зубами, що слугуватиме їм довгі роки.

Порядок змін зубів дитини

Змінюються молочні зуби теж за певним алгоритмом. Якщо ми говоримо про випадання зубів у дітей, першими з них випадають центральні різці на обох щелепах, далі – бічні, після цього – нижні та верхні малі моляри, і, нарешті, другі моляри. Цей порядок, щоправда, може змінюватись залежно від індивідуальних особливостей дитини. Залежно від таких факторів як проблеми з гігієною та карієс, випадання зубів може статись раніше.

Крім загального стану здоров’я зубів, в період прорізування необхідно слідкувати за формуванням правильного прикусу – інакше проблем не уникнути. Якщо ж ви помічаєте відхилення від норми, вчасне звернення до лікаря може бути вкрай важливим.

Симптоматика зміни зубів у дитини

Як показало дослідження 2020 року, більшість батьків схильні плутати симптоми вападання зубів з іншими проблемами і майже всі з 200 опитаних батьків не знали як протікає процес зміни зубів у дитини. Для того щоб розуміти цей процес правильно, ми маємо знати симптоматику, відрізняти зміну зубів в дитини від стоматологічних недугів, а також знати як полегшити цей процес для дитини.

Коли в дитини випадають молочні зуби, це супроводжується також і певною симптоматикою. Важливо відрізняти симптоми, притаманні для випадання зубів, від ознак, що йому геть не притаманні, адже інколи батьки можуть помилково звертатись до геть інших медичних спеціалістів. До симптомів випадання молочних зубів входять:

  • Біль та дискомфорт. Важливо пам’ятати, що біль, як і дискомфорт, у яснах в процесі зміни зубів – це нормально. Не зважаючи на те, що дитина може бути неспокійною і дратівливою через це, вона має це пройти та нічого критичного у цьому дискомфорті немає.
  • Рясна слинотеча. Це – також звичайна реакція на зміну зубів. У дитини виділяється слина, і саме за цією ознакою можна також  ідентифікувати зміну зубів в цілому.
  • Спроби жування. Дитина може пробувати жувати і гризти різні предмети, щоб знизити біль. Їй можна полегшити цей симптом, головне – робити це згідно з рекомендаціями лікаря.
  • Порушення сну. У дитини може бути неспокійний сон через те, що вона постійно не може позбутися неприємних відчуттів. Можливі також раптові пробудження вночі. Важливо нормалізувати сон, але не хвилюватися через такі раптові зміни в поведінці дитини.

Ознаки формування коренів постійних зубів

У процесу прорізування постійних зубів кожної дитини є свої етапи. Загалом, за цей період від дитячого до підліткового віку дитина має виростити дорослі (постійні) зуби.

Починають прорізуватись постійні зуби у віці 5-6 років. В нормі цей процес продовжується до 13 років, іноді – до 17-20 років. Останніми прорізуються треті моляри. Що стосується коріння молочних зубів, воно або розсмоктується самостійно, або виштовхується новим зубом, що виростає.

Варто знати

Наостанок, варто пам’ятати, що дитина має впоратись з основними труднощами самостійно. Існує безліч способів простіше пройти через зміну зубів, проте повністю позбутись дискомфорту неможливо – і деякий дискомфорт може бути нормальним.

Полегшити стан дитині можна за допомогою іграшок для прорізування і загального покращення стану, проте варто пам’ятати, це – нормальний етап. Деякі іграшки для прорізування, що мають всередині рідину, можна охолоджувати, проте це лише частково зніме дискомфортні відчуття, сам період вона проходить самостійно.

Крім того, під час прорізування зубів дітям важливо забезпечувати гарний настрій і стежити, щоб стрес не переростав у інші дискомфортні відчуття. Часто разом з дитиною стресують і батьки. Проте ви можете пройти цей непростий період разом так, щоб він був легкий для вас усіх.