Зубні коронки бувають з різних матеріалів, і дуже важливо зробити правильний вибір для конкретного випадку.
Що таке – коронка на зуб, які вони бувають та яку саме обрати?
Що таке зубна коронка?
Зубна коронка – це протез, який використовується для збереження зубів при великих пошкодженнях. Коронка нагадує ковпачок, який повністю покриває зуб, імітуючи його природний вигляд і колір. Коронки призначені для відновлення як естетики, так і функцій зубів.
Зубні коронки відновлюють форму, розмір і міцність зруйнованих зубів. Вони захищають зуби, ослаблені карієсом, а також зуби, які зазнали лікування кореневих каналів. Коронки можна використовувати для покриття зубів із сильно зміненим кольором, деформованих, зубних імплантатів або зуба з великою пломбою.
Типи зубних коронок
Різні типи зубних коронок включають кераміку, метал, кераміку, сплавлену з металом, композитну смолу тощо. Кожні з них мають унікальні властивості, переваги та недоліки.
Для того, щоб обрати матеріал для зубних коронок треба врахувати наступні фактори:
- довговічність;
- комфорт;
- естетичність;
- вартість;
- стан ротової порожнини.
Лікар-стоматолог відіграє вирішальну роль у процесі вибору коронок, адже саме він оцінює стан зубів та ротової порожнини та добре розуміється у властивостях матеріалів, з яких виготовляються коронки.
Які ж бувають типи зубних коронок?
Металокерамічна зубна коронка
Металокерамічна зубна коронка є одним з найпоширеніших типів зубних коронок. Такі коронки є стандартом понад 50 років і виконують свою функцію. Вони поєднують стійкість і міцність металу з естетичними властивостями кераміки. Такі коронки мають каркас зі сплаву різних металів. Цей сплав зазвичай містить такі метали, як нікель, хром і паладій. Однак він різниться залежно від виробника та зуботехнічної лабораторії.
Найбільш помітним недоліком таких коронок темна лінія, яка може з’явитися на лінії ясен через кілька років. Шкоди зубам це не завдає, однак може виглядати не естетично. Окрім того, при підготовці зубів до встановлення таких коронок стоматологу доведеться видалити більше тканин зуба порівняно з іншими альтернативами. Плюсами таких коронок є міцність та менша вартість у порівнянні з коронками, які не містять металу.
Композитні коронки
Стоматологічний композит – це форма синтетичної смоли. Композит зазвичай використовується в пломбах, однак може бути використаний для виготовлення суцільних коронок.
Такі коронки підходять людям, чутливим як до металевих, так і до керамічних матеріалів.
Плюс таких коронок – оптимальна вартість, а основний мінус – матеріал, з якого виготовлена коронка, схильний до фарбування. Також ці коронки менш міцні та довготривалі, ніж інші типи, однак композитні матеріали можуть бути хорошим варіантом для тимчасових коронок.
Керамічні зубні коронки
Керамічна коронка не має металевого каркаса і повністю виготовлена з кераміки. Такі коронки набули популярності, оскільки мають кращі естетичні властивості.
Якщо вам не потрібен метал у роті, але ви бажаєте реставрувати зуби до природного вигляду, керамічна коронка може бути одним із найкращих варіантів.
Суцільнокерамічні коронки краще відбивають світло, що забезпечує більш природний результат. Такі коронки дуже добре підходять людям, з алергією на метали.
Однак ці коронки зазвичай менш стійкі, ніж інші альтернативи, також вони можуть бути дорожчими за інші варіанти, що містять метал.
Цирконієві коронки
Діоксид цирконію – це керамічний матеріал, який став однією з найкращих альтернатив для зубних коронок. Цей матеріал, що не містить металу, має високу біосумісність (здатність матеріалу вбудовуватися в організм), і виняткові естетичні властивості.
Крім того, цирконій міцний, але менше навантажує протилежні зуби ніж кераміка. Цирконієва коронка також тонша, ніж коронки з інших матеріалів. Тому стоматологу не потрібно видаляти багато тканин зуба при підготовці до встановлення коронки.
Металеві коронки
Такі коронки виготовляються з різних металів, зокрема з золота. Золоті коронки відрізняються високою стійкістю і довговічністю, однак їхній неприродний колір є найочевиднішим недоліком. Такі коронки є рідкістю в наш час.
Натомість коронки виготовляють з інших металевих сплавів, таких як хром і паладій, які за міцністю не поступаються золоту, однак мають сірий колір. Зуби, на які встановлюються ці коронки, не потребують ретельної підготовки, оскільки сплав є стійким і немає керамічного шару.
Утім, сплави металів можуть викликати алергічні реакції та набряки. Також серйозним недоліком є їхній колір. Через це їх часто використовують для задніх зубів або бічних реставрацій.
Коронки E-max
E-max — це загальна назва коронок, виготовлених із матеріалу під назвою дисилікат літію. Це ще один вид керамічної коронки без металу, який має естетичні властивості.
Дисилікат літію дуже міцний і має природний вигляд завдяки своїй напівпрозорості. Як і інші безметалеві коронки, коронки E-max вимагають мінімальної підготовки до встановлення.
Ці коронки, як правило, дорогі через оптичні властивості матеріалу. Однак вони не такі стійкі, як цирконієві коронки.
Вибір правильного типу зубної коронки.
Вибір типу коронки залежить передусім від потреб пацієнта.
Який тип зубної коронки виглядає найкраще?
Коронки E-max мають найкращі естетичні властивості. Вони трохи просвічують і відбивають світло так само як зубна емаль. Тому такі коронки часто виглядають, як природний зуб. Однак таких самих результатів можна досягти і з іншими керамічними коронками.
Яка коронка найдовговічніша?
Металеві коронки є найбільш міцним видом зубних коронок. Вони легко витримують всі навантаження у роті протягом тривалого часу.
Однак, оскільки вони є найменш естетичним варіантом, ви можете вибрати металокерамічні коронки, які і довговічні, і естетичні. Саме завдяки цьому балансу між міцністю та зовнішнім виглядом металокераміка була дуже популярна протягом багатьох років.
Утім, зараз більшість людей не хочуть мати метал у роті. Тому саме цирконієві коронки – це хороша альтернатива. Особливо, коли йдеться про монолітну цирконієву коронку, яка виготовлена з цільного шматка цирконію.
Які коронки дешевше, а які дорожче?
Вартість зубних коронок суттєво різниться залежно від матеріалу, що використовується: керамічні або порцелянові коронки коштують дорожче, а металеві та металокерамічні коронки – дешевше.
Обираючи матеріал для коронки, важливо враховувати ваш бюджет, а також довговічність матеріалу. Деякі матеріали можуть бути доступними, але не такими довговічними.
Як впливає спосіб життя на вибір коронок?
Міцний матеріал коронки, як-от метал або цирконій, може бути кращим вибором, якщо ви їсте тверду їжу або любите часті перекуси.
Які коронки пропонують у клініці Yarema Dental
У клініці Yarema Dental пацієнтам пропонують керамічні та цирконієві коронки.
Керамічні коронки виготовляють за допомогою CAD/CAM, тобто комп’ютерних технологій, що скорочує час виробництва та гарантує високу точність протеза.
Щодо цирконієвих коронок, то в Yarema Dental використовують преміальні циркони від компанії Amann Girrbach, яка має багаторічний досвід у розробці та виробництві діоксиду цирконію. Цей багатошаровий, напівпрозорий, але міцний діоксид цирконію має палітру з 16 різних відтінків.
Відновлення пошкодженого зуба за допомогою цирконієвих коронок відбувається протягом двох візитів. Під час першого лікар оцінить загальний стан ротової порожнини та підготує зуб. Потім зуб просканують та відправлять його відбиток у лабораторію для виготовлення коронки, а на зуб встановлять тимчасову захисну.
Коли протез буде виготовлений, його встановлять на зуб.
Яка коронка краще цирконієва чи керамічна?
Обидві альтернативи пропонують багато переваг. Однак між ними є кілька ключових відмінностей. Цирконієві коронки більш стійкі та можуть витримувати більші навантаження. З цієї причини їх часто рекомендують для задніх зубів.
Керамічні коронки забезпечують оптичну якість та естетичність, але не такі міцні, як коронки з цирконію, тому вони краще підійдуть для передніх зубів.
Поради по догляду за зубними коронками
Правильний догляд і регулярні стоматологічні огляди необхідні для збереження зубних коронок, незалежно від обраного матеріалу.
- Підтримуйте гарну гігієну ротової порожнини.
- Уникайте твердої їжі, яка може пошкодити ваші коронки, особливо якщо вони виготовлені з менш міцних матеріалів.
- Регулярні стоматологічні огляди.
Вибір правильного матеріалу зубної коронки є важливим рішенням, яке може вплинути на здоров’я ротової порожнини, комфорт і впевненість. Тож обов’язково звертайтеся за консультацією до фахівців.