Брекети є дуже популярним пристроєм для вирівнювання зубів як у дорослих, так і у підлітків. Брекети можуть виправляти різні види неправильного прикусу і положення зубів. Вони створені, щоб зробити зуби рівними, а посмішку красивою.Однак пацієнти дуже часто ставлять питання – що буде, коли прийде час знімати брекети, і чи не буде це боляче?
Відразу скажемо, у більшості випадків знімати брекети не боляче, однак кожен пацієнт індивідуальний, і деякі можуть відчувати легкий дискомфорт під час процесу зняття.
Як довго ви повинні носити брекети?
Це залежить від кількох факторів. Середній термін лікування традиційними металевими брекетами становить 12-24 місяці.
Якщо у людини незначне порушення прикусу і вирівнюванню підлягають лише кілька зубів, може бути достатньо носити брекети рік. Людині, яка має серйозні порушення прикусу, декілька кривих зубів, треба буде носити брекети 2 роки.
Які фактори визначають тривалість носіння брекетів?
Чим важчий стан зубів, тим більше часу потрібно для корекції брекетами. Проте прогрес в ортодонтії дозволив значно скоротити час лікування навіть у важких випадках.
Хоча брекети можуть бути ефективними в будь-якому віці, для молодших пацієнтів процес лікування може бути швидшим. Це пояснюється тим, що щелепа та зуби дітей і підлітків ще формуються, тому вони більш сприйнятливі до корекції. Дорослим, можливо, доведеться носити брекети протягом більш тривалого періоду, оскільки їхні кістки повністю сформовані та менш сприйнятливі до змін.
Тривалість лікування брекетами також може багато в чому залежати від того, наскільки суворо пацієнт дотримується вказівок свого ортодонта. Це може включати підтримку належної гігієни ротової порожнини, регулярне відвідування лікаря і носіння будь-яких додаткових пристосувань, таких як гумки або фіксатори відповідно до вказівок.
Досвід і знання ортодонта також можуть вплинути на тривалість носіння брекетів.
Як знімають брекети
Процедура займає дуже мало часу, це набагато швидше, ніж встановлення брекетів.
Спочатку стоматолог підготує ротову порожнину. Потім накладає спеціальну захисну силіконову накладку (ретрактор), яка захищає язик і ясна під час зняття елементів брекет-системи.
Після цього лікар спеціальним інструментом розкриває замки і видаляє дугу. Далі вся система акуратно знімається щипцями.
Пацієнт може помітити, що його зуби стали трохи рухливі. Так має бути, через деякий час це відчуття має зникнути. Під час цієї процедури пацієнт може відчути слабкий тиск, але це не повинно бути болісним.
Наступним кроком є видалення клею з зубної емалі. Це робиться за допомогою стоматологічного наконечника та спеціальних полірувальних гумок різної абразивності. Після чого нарешті, зуби набувають красивого та здорового вигляду.
Якщо протягом ортодонтичного лікування пацієнт не достатньо ретельно дотримувався рекомендацій лікаря щодо гігієни ротової порожнини, після зняття брекет системи може знадобитися курс ремінералізації емалі зубів (насичення різними мінеральними компонентами для повного відновлення).
Іноді потрібна реставрація зубів: відбілювання, усунення каріозних утворень і сколів або інші види відновлення естетичних дефектів. Лікар визначає необхідність проведення конкретних процедур індивідуально.
Зняти брекети можна тільки в кабінеті лікаря. Непрофесійні спроби можуть пошкодити м’які тканини і зуби. Пацієнт не може цього зробити самостійно.
Біль під час зняття брекетів
Зняття брекетів не повинно викликати біль, але ви можете відчути тиск або певний дискомфорт. Однак якщо ви все ще відчуваєте біль після зняття брекетів, важливо звернутися до свого лікаря, щоб він міг визначити причину.
Є кілька причин, чому пацієнт може відчувати біль. Найпоширеніші з них це інфекція у роті, карієс або інші проблеми з зубами.
Можливі наслідки видалення брекетів
Найпоширенішим побічним ефектом зняття брекетів є біль у роті. Ці відчуття пов’язані з розслабленням м’язів щелепи після тривалого навантаження і прагненням зубів повернутися на колишнє місце.
Найкращий спосіб зменшити неприємні відчуття — приймати знеболюючі ліки, що продаються без рецепта. Також можна прикладати до щік компреси з льодом. Варто протягом кількох днів уникати твердої їжі.
Інші ймовірні побічні ефекти зняття брекетів включають:
- тимчасова підвищена чутливість зубів;
- біль у яснах в місці кріплення брекетів;
- виразки в ротовій порожнині.
Як доглядати за зубами після зняття брекетів
Щоб зберегти здорову та красиву посмішку, важливо доглядати за своїми зубами і після зняття брекетів.
- Продовжуйте регулярно чистити щіткою та зубною ниткою.
- Регулярно відвідуйте свого стоматолога.
Закріпити результат вирівнювання зубів за допомогою брекетів допоможуть ретейнери – це виготовлені на замовлення пристрої у вигляді кап, які вдягають на зуби.
Цей пристрій виконує роль фіксаторів зубів, він необхідний, щоб уникнути рецидиву. Ретейнери допомагають зубам зафіксуватися в правильному положенні. Ретейнери, на відміну від брекетів, маленькі і майже непомітні. Вони не впливають на артикуляцію, не тиснуть на зуби, а просто фіксують їх.
Термін носіння ретейнерів ортодонт визначає індивідуально. Це залежить від віку пацієнта (підлітки носять менше, дорослі носять довше), прикусу, положення зубів, наявності шкідливих звичок (курцям, у яких зазвичай ослаблений імунітет, доведеться носити довше); здоров’я ротової порожнини (здорові зуби і тканини швидше фіксуються в правильному положенні).
Використовують два основних типи ретейнерів – фіксовані або незнімні та знімні ретейнери. Іноді застосовують комбінацію цих двох типів.
Зняття брекетів може бути безболісним і простим процесом у професійного ортодонта. Головне – знайти досвідченого професіонала, який знає, як безпечно зняти брекети без пошкоджень чи дискомфорту.